سلطان یاقوت

ترخیص دانه خردل از گمرک

ترخیص دانه خردل از گمرک

دانه خردل یکی از محصولات مفید گیاهی در جهان است که در کشور ما نیز مورد استفاده قرار گرفته و تاجران و بازرگانان به صادرات و واردات آن می‌پردازند. از این رو می‌خواهیم در مقاله پیش‌رو به موضوع ترخیص دانه خردل از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. دانه خردل، از گیاه خردل به دست آمده و به سبب مزایا و خواص کم‌نظیر خود، به مصرف مردم کشورهای گوناگون درآمده است. دانه خردل بسته به نوع گیاه خود، در انواع خردل سیاه، خردل سفید و خردل قهوه ای (هندی) وجود دارد که این محصول به صورت با پوست و یا به شکل پودر (ادویه) در بازار مصرفی موجود است. از مزایای دانه خردل می‌توان به کالری پایین آن، برخورداری از ارزش غذایی بالا، خواص ضدعفونی کننده و همچنین کلسیم، منگنز، اسیدهای چرب امگا 3، آهن، روی، پروتئین و فیبر خوراکی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تجارت و ترخیص دانه خردل از گمرک، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

صادرات و واردات دانه خردل در ایران

دانه خردل در کشور ما هدف صادرات و واردات قرار می‌گیرد و فعالان تجاری به کسب درآمد از این طریق می‌پردازند. تولیدات این محصول در ایران رواج دارد و تولیدکنندگان موفق به صادرات محصولات تولیدی خود به کشورهای همسایه از جمله امارات بوده‌اند.

از طرفی نیازهای موجود در بازار مصرفی کشور ما به دانه خردل، از طریق واردات آن از کشورهای هند، کانادا، اوکراین و … تامین می‌شود. سالانه مقادیری ارز برای واردات و صادرات دانه خردل در کشور ما جابه‌جا می‌شود.

قوانین مربوط به تجارت دانه خردل در ایران

تاجران و بازرگانان که قصد فعالیت در زمینه واردات و صادرات دانه خردل را دارند، لازم است به قوانین و مقرراتی که از سمت اداره گمرک در این راستا وضع شده‌اند، عمل نمایند:

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود و صدور بذر در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.
  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

  • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص دانه خردل از گمرک

ترخیص کالا، به فرآیند انجام تشریفات گمرکی و مراحل لازم جهت ورود و خروج قانونی کالا در کشور اطلاق شده و به شخصی که این پروسه را برعهده دارد، ترخیص کار رسمی اداره گمرک می‌گویند. تاجران و بازرگانان فعال در زمینه صادارت و واردات کالا به ترخیص کار وکالت داده تا این شخص بتواند به نمایندگی از ایشان، مراحل ترخیص کالا را پشت سر بگذارد. اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه، از جمله مهم‌ترین وظایف ترخیص کار است که پس از جمع‌آوری باید جهت صدور مجوز خروج کالا از گمرک، ارائه شود.

ترخیص کاری که می‌خواهد به نمایندگی از تاجران و بازرگانان، دست به ترخیص دانه خردل از گمرک بزند، باید مجوزات لیست شده در زیر را از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اخذ کرده و تحویل اداره گمرک نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص دانه خردل

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دانه خردل برابر 12075000 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 25 برخوردار است و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دانه خردل از گمرک

فعالان تجاری گرامی که قصد ترخیص دانه خردل از گمرک را دارند، می‌توانند با خیال راحت از خدمات شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، بهره‌مند شوند. با شماره‌گیری تلفن‌های زیر، می‌توانید برای کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار زبده و باتجربه این شرکت اقدام نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034