سلطان یاقوت

ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو از گمرک

ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو از گمرک

یکی از مهم‌ترین قطعات در خودروها، حسگر یا سنسور موقعیت دریچه گاز است که عملیات مهم گاز خوردن خودرو را انجام می‌دهد. اگر این سنسور دچار مشکل شود، کارایی خودروی شما نیز از بین می‌رود؛ بنابراین آشنایی با این قطعه و عوامل مخرب آن ضروری است که در این مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. زمانی‌که حسگر موقعیت دریچه گاز فابریک یک خودرو می‌سوزد، باید یدک آن تهیه و جایگزین شود. واردات و ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو جهت تامین نیاز داخلی خودروسازان امری مهم و واجب است. در ادامه مقاله به شرح مجوزهای لازم جهت ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو از گمرک و کد تعرفه گمرکی آن نیز خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو چیست؟

هر خودرو از تعداد زیادی کنترلر و ریزپردازنده همانند انواع سنسورها تشکیل شده است که کنترل این ریزپردازنده‌ها توسط مغز متفکر خودرو یعنی ECU (Electronic Control Unit) انجام می‌گیرد. ورودی‌های ECU که تحت عنوان کامپیوتر خودرو نیز شناخته می‌شود، سنسورهایی هستند که سرتاسر خودرو نصب شده‌اند و خروجی‌های آن نیز دستورهایی جهت چراغ‌ها یا سایر پردازنده‌ها هستند.

منظور از حسگر همان سنسور است که با هدف اندازه‌گیری تغییرات فیزیکی و شیمیایی و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی کاربرد دارد. استفاده از این حسگر روی دریچه گاز خودرو نیز رایج است که حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو نام داشته و وظیفه آگاه‌سازی ECU خودرو را برعهده دارد. به عبارت دیگر، این حسگر به وسیله یک میله روی پولکی درون دریچه گاز بسته می‌شود و با هر تکان فیزیکی پولکی (باز و بسته شدن)، اطلاعاتی را در قالب ولتاژ برای کامپیوتر خودرو ارسال کرده و ECU براساس اطلاعات دریافتی، مقدار سوخت و هوا در موتور را تنظیم می‌کند. به این ترتیب عملیات احتراق و پاشش در سیلندرها به درستی هدایت می‌شود. وظیفه اصلی سنسور دریچه گاز خودرو تنظیم میزان هوای ورودی به محفظه احتراق است.

انواع حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو کدامند؟

در تولید خودروهای ساخت داخل، از دو نوع حسگر موقعیت درچه گاز خودرو با نام‌های ساژم و زیمنس استفاده می شود که از نظر ساختاری با یک‌دیگر تفاوت دارند. نوع این سنسور، باید براساس نوع ECU یا کامپیوتر خودرو تعیین شود؛ مثلا برای خودروهایی که از کامپیوتر ساژم در آن استفاده شده است، باید حسگر موقعیت دریچه گاز خودروی ساژم را به کار برد. اگر نوع حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو با نوع سازگار با ECU آن یکسان نباشد، سنسور عمل نکرده و مشکلات زیادی از جمله ریپ زدن خودرو را در پی خواهد داشت.

مزیت این سنسورها نسبت به انواع دیگر سنسورهای خودرو این است که نیاز به روغن‌کاری و تمیزکاری ندارند و نوع طراحی آن‌ها کاملا الکتریکی است که سبب افزایش طول عمر آن می‌شود.

چه عواملی سبب خرابی حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو می‌شوند؟

اگر سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو خراب شود یا آسیب ببیند، مشکلات زیادی از جمله افزایش مصرف سوخت، افت شتاب خودرو و کاهش کشش خودرو، خاموش شدن خودرو هنگام سرد بودن، دود کردن موتور، کات آف زودتر موتور خودرو و … را در پی خواهد داشت که دانستن عوامل مخرب این سنسور، می‌تواند در نگه داری و محافظت از آن تاثیرگذار باشد. این عوامل عبارتند از:

  • حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو، ضد آب نیست؛ بنابراین اگر موتور خودرو را در کارواش شست‌وشو دادید، لازم است سوکت این سنسور را بلافاصله خشک نمایید.
  • فشار زیاد به خودرو معمولا منجر به آسیب قطعات اصلی آن می‌شود. فشار آوردن غیرمعمول و گاز دادن زیاد به خودرو به سنسور دریچه گاز آن آسیب وارد می‌کند.
  • محفظه دریچه گاز باید از گرد و غبار تمیز و جرم‌گیری شود تا باعث خرابی سنسور دریچه نشود. اگر این دریچه برای مدت طولانی کثیف بماند، منجر به باز ماندن پولکی شده و در پی آن سنسور دریچه گاز نیز باز می‌شود. این اتفاق می‌تواند حدود ۱ تا ۲ درجه در زاویه سنسور تغییر ایجاد کند و وجود تغییر زاویه در طی زمان مقاومت متغیر را هم دچار خرابی کرده و نیاز به تعویض سنسور پیدا خواهید کرد.

واردات حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو

اکثر خودروهای مصرفی در ایران، وارداتی هستند و تامین قطعات یدکی آن‌ها نیز از طریق واردات از کشورهای سازنده خودرو مورد نظر تامین می‌شوند. در قسمت‌های قبلی مقاله گفته شد که نوع حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو حتما باید با کامپیوتر خودرو متناسب باشد؛ و گرنه کار نمی‌کند. بنابراین نتیجه می‌گیریم این سنسورها باید حتما از شرکت سازنده خودرو مورد نظر خریداری و جایگزین قطعه خراب شوند تا مشکلی برای خودرو پیش نیاید.

بیشترین میزان واردات لوازم یدکی خودرو از جمله حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو، از کشورهای آلمان و فرانسه و در دهه اخیر از کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، امارات و دبی صورت گرفته است.

مدارک لازم جهت ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودرو از گمرک

جهت ترخیص حسگر موقعیت گاز خودرو از گمرک، اخذ مدارک زیر الزامی است:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی-بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل.

  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل.
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی-تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص حسگر موقعیت گاز خودرو

کد تعرفه جهت ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودروهای سواری از گمرک 90292022 می باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 23 است.

کد تعرفه جهت ترخیص حسگر موقعیت دریچه گاز خودروهای سنگین از گمرک 90292023 می باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص حسگر موقعیت گاز خودرو از گمرک

جهت همکاری و یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص حسگر موقعیت گاز خودرو از گمرک می‌توانید با کارشناسان ترخیص کار ماهر و باتجربه شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406  – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)