سلطان یاقوت

ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک

ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک

مواد نباتی از جمله بامبو، خیزران، نی، جگن، ترکه‌ی سبد، رافیا، کلش پاک شده غلات، پوست درخت زیرفون و … هر ساله در کشورهای سراسر جهان پرورش یافته و در صنعت سبدبافی و حصیربافی به مصرف می‌رسند. تجارت این محصولات در کشور ما نیز رواج دارد و تاجران و بازرگانان در این حوزه مشغول به فعالیت می‌باشند. از این رو در ادامه مقاله به شرح اطلاعات مفید در خصوص ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک خواهیم پرداخت که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌روند. منظور از مواد نباتی قابل بافت، بامبوهای دو نیم‌شده، اره شده از درازا، بریده شده به طول، گرد شده در دو انتها، سفید کرده، عایق شده در مقابل آتش، صیقلی شده و یا رنگ شده و همچنین مغز خیزران و رشته یا دو نیم شده آن است که بطور عمده جهت بافت مصنوعات از جمله سباد و حصیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. حصیربافی یکی از صنایع دستی رایج در کشورهای خاص از جمله ایران است که به معنای زیر و رو کردن، بافتن و پیچاندن رشته‌های گیاهی در شکل‌های مختلف، به صورت ساده و نقش‌دار به کمک دست و پامی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص مواد نباتی قابل بافت از گمرک، ادامه مقاله را دنبال کنید.

تجارت مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی در ایران

بامبو و خیزران جزو گیاهان بومی کشورهای آسیای شرقی بوده و درون جنگل‌های این کشورها به فراوانی یافت می‌شوند. مرغوب ترین نوع این نباتات در کشورهای ژاپن، چین و سایر کشورهای شرق آسیا از جمله هند پرورش می‌یابند. تامین نیاز بازار مصرفی کشورما به نباتات قابل بافت از جمله بامبو و خیزران از مبداء کشورهای یاد شده در سالیان گذشته صورت گرفته است.

در کشور ما نیز در جنگل‌های نواحی شمالی این قبیل گیاهان رشد توده‌ای و متراکم داشته که بخشی از این تولیدات به کشورهای عراق، امارات، افغانستان، کویت و … صادر می‌شوند. این انتقالات سبب ارزآوری به کشور و به چرخش درآمدن چرخه اقتصادی می‌گردد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب سال 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور ‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود و صدور موجودات زنده، تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزات لازم برای ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک

ترخیص کاری که به نمایندگی از فعالان تجاری به طی نمودن مراحل ترخیص کالا از گمرک می‌پردازد، با کمک مهارت و تجربه خود در زمینه امور گمرکی، می‌تواند از پس دشواری‌های این فرآیند به خوبی برآید. تشریفات گمرکی شامل مراحل مختلفی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مرحله اخذ مجوزات اشاره کرد. سازمان‌های مختلف در کشور ما مسئولیت صدور این مجوزها را برعهده دارند. لیست مجوزات مربوط به هر کالای تجاری، از روی کد تعرفه آن کالا قابل مشاهده است.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک برای ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی

بطور کلی مواد و الیاف نباتی قابل بافت که برای بافتن سبد، حصیر و امثال آن به مصرف می‌رسند، ذیل فصل 14 ردیف تعرفه‌های گمرکی قرار گرفته و تعرفه ورودی این محصولات در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

شرح تعرفه ردیف 1401: مواد نباتی از انواعی که بیشتر در سبدبافی یا حصیربافی به کار می‌رود (مثلا بامبو، ‌خیزران، ‌نی، جگن، ترکه سبد، رافیا، کلش پاک‌شده غلات، سفید کرده (Bleached) یا رنگ کرده، پوست درخت زیرفون (Tilleul).

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بامبو برابر 14011000 است که از حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 25 برخوردار می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص خیزران برابر 14012000 است که از حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 برخوردار می باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر مواد نباتی برای سبدبافی و حصیربافی برابر 14019000 است که از حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 برخوردار می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با کادری از نیروهای کارشناس و کاربلد ترخیص کار، سال‌هاست جهت همیاری با تاجران و بازرگانان کشورمان می‌کوشد؛ هدف این شرکت، کسب رضایت مشتری است. اکنون شرکت سلطان یاقوت از معتبرترین شرکت‌های تجاری و بازرگانی می‌باشد که امور گمرکی از جمله ترخیص کالا را بدون بروز مشکلات مرسوم، به انجام می‌رساند. در صورتی که قصد کسب مشاوره رایگان و همکاری در زمینه ترخیص مواد اولیه سبدبافی و حصیربافی از گمرک را دارید، می توانید از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)