سلطان یاقوت

ترخیص گاوآهن (خیش) از گمرک

ترخیص گاوآهن (خیش) از گمرک

تجارت در زمینه ماشین‌آلات مخصوص کشاورزی از جمله خیش یا گاوآهن در کشور ما رایج است و به همین دلیل قصد داریم به موضوع ترخیص گاوآهن از گمرک، که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود، بپردازیم. همانطورکه تا به حال شنیده‌اید، یکی از مراحل اولیه کشاورزی، خاک‌ورزی و شخم زدن زمین است. هدف از شخم زدن زمین کشاورزی، ایجاد تغییرات فیزیکی مناسب و مورد نیاز در خاک به منظور ارتقا و بهبود شرایط رشد و نمو گیاهان و محصولات می‌باشد. از سالیان بسیار دور تا به حال، گاوآهن‌ها از جمله کاربردی‌ترین تجهیزات به منظور آماده کردن بستر بذر و ریشه در فرآیند شخم زدن محسوب می‌شوند. در گاوآهن‌های ابتدایی از نیروی چهارپایان قدرتمند به ویژه گاو برای به حرکت درآوردن تیغه‌های فولادی سنگین این وسیله به روی خاک استفاده می‌شد و امروزه ماشین‌های مخصوص از جمله تراکتورها برای این کار طراحی شده‌اند. گاوآهن، لایه سطحی خاک را به کمک نوک تیز و برگشته به داخل خود، به عمق 10 الی 40 سانتی متر می‌کند و زیر و رو می‌کند. بخش‌های اصلی در یک گاوآهن عبارتند از خیش گاوآهن، ساقه گاوآهن و شاسی گاوآهن. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در خصوص گاوآهن و نحوه تجارت و ترخیص گاواهن از گمرک ایران اشاره خواهیم کرد.

مزایای استفاده از گاوآهن در کشاورزی چیست؟

از مزایا و کاربردهای گاوآهن که منجر به کاربرد گسترده این دستگاه در صنعت کشاورزی شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به درون خاک رفتن خاشاک و بقایای گیاهی
 • تهویه خاک
 • افزایش نفوذ و جریان آب در خاک
 • مدفون شدن علف‌های هرز در زیر خاک
 • از بین بردن حشرات، تخم و یا لارو آن‌ها  و پاک‌سازی خاک
 • مخلوط شدن و ترکیب شدن خاک با انواع کودها از قبیل کودهای شیمیایی، دامی و سبز
 • زیر و رو شدن ریشه‌ها و غده‌های زیرزمینی و آمدن به سطح خاک

واردات و صادرات گاوآهن در ایران

در کشور ما، تولیدات گاوآهن‌های باکیفیت و مشابه با نمونه‌های خارجی صورت می‌گیرد و بخشی از نیاز صنعت کشاورزی بدین طریق تامین می‌شود. تولیدکنندگان این تجهیزات موفق شده‌اند بخشی از این گاوآهن‌ها را به کشورهای خارجی از جمله افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق و … صادر نموده و ارز مناسبی بدین طریق به کشور وارد نمایند.

در برخی موارد که تولید داخلی در زمینه گاوآهن برای تامین نیاز صنعت کشاورزی کافی نبوده و یا کشاورزان به واردات تجهیزاتی که نمونه داخلی آن‌ها تولید نمی‌شود نیاز پیدا می‌کنند، معمولا این تجهیزات از کشورهای خارجی خریداری شده و در این صنعت به کار گرفته می‌شوند. واردات گاوآهن به ایران، عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، ایتالیا و ترکیه صورت می‌گیرد.

دو کشور چین و امارات متحده عربی در سال‌های اخیر که مبادلات تجاری ایران با اکثر کشورها به دلیل تحریم‌ها محدود شده است، به دلیل عدم توجه به این ممنوعیت‌ها، به عنوان دو صادرکننده اصلی و شرکای تجاری بزرگ ایران شناخته می‌شوند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص گاوآهن از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص گاوآهن از گمرک را دارد، باید از دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی، مجوز فنی دریافت نماید.

همچنین این شخص موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی را اخذ کند.

ترخیص کالاهای مستعمل از و دسته دوم با شرط عدم تولید آن در داخل کشور و یا عدم تولید مقدار کافی برای تامین نیاز داخلی کشور، با اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت امکان‌پذیر خواهد بود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص گاوآهن از گمرک

کد تعرفه جهت ترخیص گاوآهن (خیش) دارای خاک‌برگردان از گمرک برابر 84321010 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 5 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص گاو‌آهن قلمی فاقد خاک‌برگردان از گمرک برابر 84321020 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص سایر گاوآهن‌ها از گمرک برابر 84321090 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گاوآهن از گمرک

ترخیص گاوآهن از گمرک، فرآیندی تخصصی است که به تجربه و مهارت بالای ترخیص کار رسمی گمرک همچون متخصصان ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان شرکت سلطان یاقوت نیاز دارد که بر تمام قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک تسلط کامل داشته باشند. شما تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان جهت برخورداری از مشاوره رایگان و همچنین همکاری با این شرکت، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بخشی از خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گاوآهن از گمرک، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترخیص گاوآهن برگردان‌دار از گمرک
 • ترخیص گاوآهن بشقابی از گمرک
 • ترخیص گاوآهن چیزل از گمرک
 • ترخیص گاوآهن دوار از گمرک
 • ترخیص گاوآهن زیر شکن یا ساب سویلر از گمرک
 • ترخیص گاوآهن اسکنه از گمرک
 • ترخیص گاوآهن قلمی از گمرک
 • ترخیص گاوآهن پشته ساز یا مرزکش از گمرک
 • ترخیص گاوآهن نهرکن از گمرک