سلطان یاقوت

ترخیص اسید بوریک از گمرک

ترخیص اسید بوریک از گمرک

ترخیص اسید بوریک از گمرک، در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان در کشور ما برخوردار است. بوریک اسید (Boric acid) که با اسامی بوراسیک اسید یا اورتوبوریک اسید نیز شناخته شده است، یک نوع اسید ملایم و ضعیف است که ماده‌ای نسبتا غیرسمی به شمار رفته و به منظور ضدعفونی در صنعت، پزشکی و کشاورزی کاربرد فراوان دارد. شکل ظاهری این اسید تک ظرفیتی که جزو اسید لوئیس به شمار می‌رود، به‌صورت بلورهای بی‌رنگ و کریستالی جامد و یا پودر سفید رنگ است که بدون بو و دارای مزه تلخ می‌باشند. این ترکیب قابل حل در آب بوده و اشتعال ناپذیر است اما ایجاد خوردگی می‌کند. این ترکیب کم‌خطر، برای تولید انواع محلول های شیمیایی با اسیدیته‌های متفاوت بکار می‌رود. بیشترین کاربرد آن به‌منظور گندزدایی و همچنین کنترل سرعت واکنش‌های هسته ای در کارخانه های انرژی هسته‌ای می‌باشد. اسید بوریک از واکنش بوراکس با یک اسید معدنی به دو روش استخراج مایع-مایع و یا تبخیر و کریستالیزاسیون تهیه می‌شود. از مزایای بوریک اسید می‌توان به عدم تاثیر ژنتیکی یا سرطان‌زایی برای انسان، برخورداری از خواص آنتی سپتیک، ضد قارچی و ضد ویروسی و همچنین کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی اشاره کرد. در ادامه به شرح کاربردهای اسید بوریک و همچنین نحوه تجارت و ترخیص بوریک اسید از گمرک، اشاره خواهیم کرد.

کاربرد اسید بوریک در صنایع چیست؟

اسید بوریک به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده، ضد باکتری و گندزدایی، در صنایع ریز و درشت بیشماری کاربرد دارد. در ادامه به برخی از رایج‌ترین کاربردهای اسید بوریک اشاره کرده‌ایم:

 1. صنعت پزشکی و داروسازی به عنوان ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال
 2. حشره‌کش‌ها به عنوان از بین برنده اسکلت بیرونی حشرات
 3. صنعت شیشه‌سازی برای تولید ظروف آزمایشگاهی و شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت بالا و برای تولید ال سی دی
 4. صنعت چوب به عنوان عامل ضد حشره، ضد قارچ و نگه دارنده در چوب های خام
 5. صنعت کشاورزی برای جذب بهتر مواد مغذی و رشد بهتر محصولات کشاورزی
 6. صنعت سرامیک‌سازی و کاشی‌سازی جهت ایجاد ظاهر براق در این محصولات
 7. صنعت چرم برای نمک سود کردن و گند زدایی پوست گاو
 8. نیروگاه‌های اتمی به عنوان سم نوترون
 9. آتش نشانی به منظور جلوگیری از واکنش تشکیل آمید بین آلومینیوم و نیترات ها
 10. جوشکاری و لحیم کاری به عنوان ذوب کننده قوی
 11. صنعت آرایشی و محلول‌های لنز تماسی به دلیل خاصیت ضد باکتری
 12. و …

وادرات اسید بوریک در ایران

بیشترین میزان مصرف اسید بوریک مربوط به کشورهای آمریکا و چین است. در چین به دلیل رشد صنایع نساجی، بردهای الکترونیکی چاپی و کشتی‌ سازی، استفاده از این محصول افزایش پیدا کرده است. منابع سنگ معدن بوراکس که مواد اولیه برای تهیه اسید بوریک به شمار می‌رود، به طور گسترده در کشورهای ترکیه و آمریکا واقع شده‌اند.

دایره کاربرد اسید بوریک در صنایع مختلف بسیار گسترده است و به همین دلیل میزان تقاضای بازار مصرفی در جهان به این ترکیب روز به روز در حال افزایش است. در کشور ما نیز برای تامین نیاز صنایع، به واردات اسید بوریک نیاز داریم. واردات این ماده سالانه با صرف میزان بالایی ارز، از مبداء کشورهای ترکیه و امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص اسید بوریک از گمرگ

ترخیص کاری که قصد ترخیص اسید بوریک از گمرک را دارد، بنابر کاربرد مورد نظر خود، موظف به اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه می‌باشد:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار برای مصرف گیاهی
 • مجوز فنی از موسسه تحقیقات خاک و آب برای مصرف گیاهی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف گیاهی، دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص اسید بوریک

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اسید بوریک برابر 28100010 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص اسید بوریک از گمرک

امور گمرکی عبارتند از فرآیندهایی از قبیل حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه گمرکی، ثبت سفارش، خرید کالا، اخذ مجوزات لازم، ترخیص کالا از کلیه گمرکات، ترانشیپ کالاها و … . شرکت سلطان یاقوت با سابقه بیش از دو دهه فعالیت در این زمینه‌ها، اکنون به یکی از معتبرترین و قابل اطمینان‌ترین شرکت‌های تجاری-بازرگانی مبدل شده است. شما صادرکنندگان و واردکنندگان محترم می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص اسید بوریک از گمرک و درخواست همکاری با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های زیر تماس حاصل نمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034