سلطان یاقوت

ترخیص سوهان از گمرک

ترخیص سوهان از گمرک

سوهان نام یکی از شیرینی‌های ترد و نازک ایرانی است که عمدتا از جوانه گندم تهیه شده و به همین دلیل از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این محصول در کشور ما بصورت عمده در شهر قم و بصورت جزئی در شهرهای اصفهان و کرمان تولید می‌شود و علاوه بر بازار مصرفی داخلی، به کشورهای متقاضی نیز صادر می‌گردد. از این رو قصد داریم تا در ادامه مقاله امروز به موضوع ترخیص سوهان از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. سوهان‌ها انواع مختلفی دارند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به سوهان عسلی، سوهان کنجدی، سوهان حلوایی، سوهان بادامی، سوهان گزی، سوهان لقمه، سوهان کره‌ای، سوهان پشمکی، دسر سوهان و … اشاره کرد. سوهان‌ها به دو صورت دستی (سنتی) و یا صنعتی ( به کمک دستگاه‌ها و قالب‌ها) تولید می‌گردند. مواد به کار رفته در سوهان‌ها شامل آب، آرد سبوسدار، جوانه گندم، شکر، روغن، زرده تخم مرغ، هل، زعفران و مغز پسته و … می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص سوهان از گمرک، با ما همراه باشید.

تجارت سوهان در ایران

سوهان، مهم‌ترین محصول صادراتی در استان قم است و سالانه مقادیر بالایی ارز از طریق این فعالیت تجاری به کشور ما وارد می‌شود. تولید و صادرات سوهان از قم سبب شده تا تا ورود ارز به کشور، چرخ اقتصاد کشورمان به گردش درآید. منشاء تولید سوهان در جهان، به ایران و شهر قم برمی‌گردد که از زمان قاجاریان آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در آن زمان سوهان‌های تولیدی به عنوان یک شیرینی اشرافی قلمداد شده و عمدتا در اختیار شاهان و درباریان قرار می‌گیرفت ولی امروزه کارخانه‌های زیادی در این شهر تاسیس شده‌اند و سوهان‌های باکیفیت را روانه بازار می‌کنند.

از آن‌جا که تولید این شیرینی محبوب فقط در کشور ما رواج دارد، در نتیجه تنها آمار صادرات آن ثبت شده و عمدتا به کشورهای همسایه از قبیل عراق، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و … صورت می‌گیرد.

قوانین حاکم بر تجارت سوهان در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه سوهان را دارند، باید قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه را در نظر گرفته و مطابق این دستورالعمل‌ها حرکت کنند.

  • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی مصوب سال 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزات لازم برای ترخیص سوهان از گمرک

تمامی محموله‌های حاوی محصولات ریز و درشت که هدف صادرات و یا واردات واقع می‌شوند، باید از گمرک ترخیص شوند. ترخیص به معنای بررسی تجارت صورت گرفته در راستای تطبیق اصول آن با قوانین اداره گمرک است. اداره گمرک برای برقراری عدالت و جلوگیری از ارتکاب جرم در تجارت بین‌الملل ایران با سایر کشورها، یک سری دستورالعمل‌های خاص وضع کرده است که ترخیص کار رسمی اداره گمرک موظف است در راستای این قوانین عمل کند. ترخیص کار به نمایندگی از فعالان تجاری به انجام مراحل مختلف ترخیص کالا می‌پردازد. ترخیص کار برای اثبات قانونی بودن تجارت صورت گرفته، باید یک سری مراحل طی کند که به تشریفات گمرکی شهرت دارند. یکی از تشریفات گمرکی، مجوزهایی هستند که ترخیص کار بسته به نوع کالای خود باید از سازمان‌های مربوطه اخذ کرده و سپس تحویل اداره گمرک نماید. تنوع لیست این مجوزها با توجه به کد تعرفه گمرکی کالای مورد نظر مشخص می‌گردد و برای هر کد تعرفه بصورت جداگانه تعریف شده است.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص سوهان از گمرک را دارد، موظف است برای اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص سوهان

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سوهان برابر 17049010 است که از حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 برخوردار می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص سوهان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با داشتن سابقه مفید و درخشان در انجام امور بازرگانی از جمله ترخیص کالا، توانسته است رضایت فعالان تجاری زیادی را جلب نماید. در این شرکت، کادری از نیروهای ترخیص کار متخصص و ماهر به کار گرفته شده‌اند که از تمام مهارت و تجربه خود در جهت ارائه خدمات عالی به تاجران عزیز کشورمان بهره می‌برند. از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت می توان به ثبت سفارش کالا، ترخیص کالا، تنظیم اظهار نامه، ترانزیت، ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات مورد نیاز برای ترخیص از گمرک و … اشاره کرد. اگر قصد ترخیص سوهان از گمرک را دارید، می‌توانید برای انجام مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034