سلطان یاقوت

ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک

ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک

همانطورکه می‌دانید انواع دام‌ها در کشور ما پرورش یافته و برای اهداف گوناگون مورد استفاده انسان قرار می‌گیرند. بز و گوسفند نیز دو حیوان اهلی از گروه نشخوارکنندگان هستند که از ارزش بالایی برخوردار بوده و مورد مبادلات تجاری واقع می‌شوند. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله امروز به موضوع ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. بز و گوسفند از نظر ظاهری بسیار به یک‌دیگر شبیه هستند ولی در اصل تفاوت‌های زیادی با یک‌دیگر دارند. از بز و گوسفند برای دستیابی به اهداف زیر در سراسر جهان بهره می‌برند: گوشت، شیر، پشم، باروری و زاد و ولد و کود حیوانی. با وجود اینکه پرورش بز راحت‌تر و به‌صرفه‌تر است؛ ولی گوشت گوسفند از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و به همین دلیل طرفداران بیشتری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

صادرات و واردات بز و گوسفند زنده در ایران

تجارت در زمینه انواع دام‌های زنده از جمله بز و گوسفند در کشور ما رواج دارد و تاجران و بازرگانان به کسب درآمد از این طریق مشغول می‌باشند. صنعت دام پروری در ایران از اوضاع مناسبی برخوردار است و مقدار تولیدات در این زمینه پاسخگوی نیاز بازار مصرفی می‌باشد. مازاد این تولیدات نیز توسط تولیدکنندگان به کشورهای متقاضی صادر شده و ارز مناسبی بدین ترتیب به کشور ما وارد می‌گردد. صادرات بز و گوسفند زنده از ایران عمدتا به مقصد کشورهای کویت، عمان، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، عراق، عربستان، آذربایجان و … صورت می‌گیرد.

از طرفی دیگر نیز واردات بز و گوسفند زنده در صورت عدم کفایت تولیدات داخلی از کشورهای تولیدکننده صورت می‌گیرد و کمبودهای موجود در بازار مصرفی بدین ترتیب جبران می‌گردند. واردات بز و گوسفند زنده در ایران عمدتا از مبداء کشورهای ارمنستان، گرجستان، قرقیزستان، اسپانیا، فرانسه، امارات، هلند و … رواج دارد.

قوانین مربوط به تجارت بز و گوسفند زنده

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات دام زنده را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

  • ورود و صدور هر نوع دام زنده موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی کشور مصوب 1350 می‌باشد.

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌هاى خام دامى، داروها و واکـسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکى و مواد ضدعفونى و سموم دام‌پزشکى و مواد غذایى متراکم و مکمل‌هاى غذاى دام و داروهایى که براى ساختن مواد نام‌برده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

  • ترخیص کلیه حیوانات زنده منوط به ارائه گواهی بهداشت کشور مبدا بوده و منحصرا از گمرک‌خانه‌هایی که دارای پست قرنطینه دامی وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد امکان‌پذیر خواهد بود.

 

  • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص بز و گوسفند زنده را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بز و گوسفند زنده

بطورکلی شماره تعرفه برای ترخیص بز و گوسفند از گمرک ذیل ردیف 0104 جای می‌گیرد که در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گوسفند مولد نژاد خالص برابر 01041010 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر گوسفندها برابر 01041090 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بز مولد نژاد خالص برابر 01042010 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر بزها برابر 01042090 است که از حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک

ترخیص کالا عبارت است از مراحل پر پیچ و خمی که به آن تشریفات گمرکی گفته می‌شود. تنها ترخیص کار دارای مهارت و تجربه بالا بر مراحل و دستورالعمل‌های آن تسلط داشته و می‌تواند بدون ایجاد مشکلات کوچک و بزرگ، مجوز خروج کالا از گمرک را اخذ نماید. به همین دلیل برگزیدن ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین امور مربوط به فعالان تجاری است. شما عزیزان پس از درخواست همکاری با شرکت سلطان یاقوت، می‌توانید صفر تا صد مراحل ترخیص کالا و سایر امور گمرکی با خاطری آسوده به کارشناسان ترخیص کار این شرکت سپرده و از بروز مشکلات ذکر شده جلوگیری نمائید. در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص بز و گوسفند زنده از گمرک، کافیست با شماره‌های ذکر شده در انتهای مقاله تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :