سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک

ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک

MRI مخفف عبارت Magnetic Resonance Imaging و به معنای تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می‌باشد. ام آر آی در واقع نام یکی از روش‌ها و دستگاه‌های تصویربرداری از اندام‌ها، بافت‌ها، سیستم اسکلتی و سایر بخش‌های درونی بدن است و از اهمیت و کاربرد بالایی در صنعت پزشکی برخوردار است. در این تکنیک پزشکی، از یک میدان مغناطیسی به کمک آهنربا و تولید امواج رادیویی توسط رایانه، برای تهیه تصاویر دقیق از اندام‌ها و بافت‌های درون بدن استفاده می‌شود. بخشی از نیاز صنعت پزشکی کشور ما به دستگاه ام آر آی از طریق واردات آن از کشورهای خارجی تامین می‌گردد و سود خوبی از فعالیت در این زمینه نصیب فعالان تجاری می‌شود. از این رو می‌خواهیم در مقاله پیش رو به موضوع ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. با کمک این دستگاه‌، می‌توان تصویر واضح و دقیق از هر قسمت از بدن از جمله مغز و نخاع، استخوان‌ها و مفاصل، سینه‌ها، قلب و رگ‌های خونی و اندام‌های داخلی مانند کبد، رحم یا پروستات و … تهیه کرد و مورد بررسی قرار داد. دستگاه ام آر آی تصاویر سه‌بعدی تولید می‌کند که از زوایای مختلف قابل مشاهده خواهد بود. پزشکان متخصص با تصاویر حاصل از این روش، می توانند به مشاهده اجزاء داخلی بدن پرداخته و پس از تشخیص بیماری و یا مشکلات خاص، به درمان آن بپردازند. در تصویربرداری به کمک دستگاه ام آر آی، از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود و به همین دلیل نسبت به روش‌های تصویربرداری دیگر از قبیل رادیوگرافی و سی تی اسکن، از ضرر کم‌تری برخوردار است. MRI را می‌توان یک روش غیرتهاجی برای تصویربرداری با وضوح بالا از قسمت‌های داخلی بدن دانست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه MRI از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

واردات دستگاه ام آر آی (MRI) در ایران

دستگاه ام آر آی یکی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت پزشکی است و دستگاهی بسیار کاربردی و مهم محسوب می‌شود. بخشی از نیاز صنعت پزشکی و بازار مصرفی کشورمان به انواع دستگاه MRI از طریق واردات این محصول از کشورهای خارجی تامین می‌گردد. از آن‌جا که صنعت پزشکی با جان و سلامت افراد جهان رابطه مستقیم دارد، تامین نیاز این صنعت به محصولات هر کشور، جزو اولویت واردکنندگان آن به شمار می‌رود. تاجران و بازرگانان ایرانی سود خوبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند.

واردات دستگاه MRI در کشور ما از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، چین، هلند، اتریش، آلمان، کره، فرانسه و … رواج دارد و سالانه مقادیری ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد.

قوانین مربوط به واردات دستگاه ام آر آی (MRI) در کشور

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه ام آر آی (MRI) در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

  • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
  • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI)

به طورکلی کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه‌های تشخیص امراض از طریق نمایش رزنانس مغناطیسی (MRI) ذیل ردیف 901813 جای می‌گیرد که در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت:

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه MRI از گمرک برابر 90181310 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص اجزا و قطعات MRI از گمرک برابر 90181390 است که شامل حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک

شرکت سلطان یاقوت یکی از معتبرترین شرکت‌ها در زمینه امور تجاری و ترخیص کالا است و در طول سالیان فعالیت خود موفق به کسب درصد بالای رضایت مشتریان بوده است. از مزایای همکاری با این شرکت می‌توان به انجام امور گمرکی در سریع‌ترین زمان و هزینه مناسب اشاره کرد. شما تاجران و بازرگانان عزیز که قصد ترخیص دستگاه ام آر آی (MRI) از گمرک را دارید، می‌توانید برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با کارشناسان ترخیص کالای ماهر و کاربلد این شرکت، تلفن‌های درج شده در زیر را شماره‌گیری نمایید.