سلطان یاقوت

سامانه ارزش TSC به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

سامانه ارزش TSC

سامانه ارزش TSC به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

سامانه ارزش TSC که نام اختصاری Tariff Specification Cods می باشد و عنوان شناسه ارزش کالا شناخته می شود. این شناسه برای هر کالا یک عدد چهار رقمی می باشد که در اخر هر ردیف از تعرفه کالایی برای تعیین ارزش کالاهای وارداتی ثبت شده است. در ادامه این مقاله به تشریح و توضیح کامل این موضوع می پردازیم با ما همراه باشید.

سامانه ارزش کالا یا همان TSC چیست؟

در فرآیند ایجاد دولت الکترونیک و همچنین به روز کردن سیستم های گمرکی برای موازی بودن با فرآیند های تجارت جهانی و همچنین تسریع فعالیت های گمرکی از جمله اقداماتی می باشد که دولت و گمرک در حوزه فعالیت های خود قرار می دهند. در همین جهت برای ایجاد رویه ای واحد در خصوص بررسی و تعیین ارزش کالاها گمرک اقدام به طراحی سامانه در این خصوص با نام TSC کرده است تا شما تجار به راحتی بتوانید ارزش کالای وارداتی و صادراتی خود را در این سامانه جستجو نمایید.

TSC چگونه تعیین می شود؟

TSC یا همان شناسه ارزش کالا یک کد 8 رقمی می باشد که کالا از طریق آن کد طبقه بندی شده است هرکدام از این هشت رقم نشان دهنده یک مورد خاص می باشد که در نهایت منجر به شناسایی کالا می شود. لازم است بدانید که 4 رقم اولیه این کد در همه دنیا ثابت بوده و چهار رقم بعدی آن توسط دولت هر کشوری برای کالاها بر طبق ضوابط و قوانین و شرایط حاکم بر جامعه تعیین می شود. بر اساس این طبقه بندی، حقوق ورودی برای کالاها در هر طبقه مشخص شده و این حقوق ورودی در جداول به صورت درصدی نشان داده می شود تا راحتتر بتوان محاسبه کرد.

در صورت داشتن کد TSC چگونه ارزش کالا مشخص می شود؟

همانطور که گفته شد TSC یک کد هشت رقمی است برای مشخص شدن ارزش کالای خود باید آن کد هشت رقمی را در کتاب قوانین و مقررات واردات و صادرات سال جاری جستسجو کنید و با پیدا کردن تعرفه آن ارزش کالا را مشخص نمایید و یا با بررسی سوابق در سامانه جامع امور گمرکی به ارزش کالا دست پیدا کنید.

تعیین تعرفه در ترخیص کالا

همانطور که می دانید تعیین تعرفه کالاها کاری حساس می باشد زیرا اگر اشتباهی در تعیین تعرفه رخ دهد و یا گمرک تعرفه انتخابی شما را مناسب کالا نداند مشکلاتی برای ترخیص کالا به وجود خواهد آمد که برای بررسی و رفع مشکل پرونده ترخیص کالا به کمسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی ارجاع داده می شود. از همین رو به شما پیشنهاد می شود برای تعیین تعرفه گمرکی کالا خود و یا تعیین ارزش کالا که همان TSC می باشد از فردی مطمئن و کاردان در این امور کمک بگیرید تا در گمرک به مشکل نخورده و کالای شما در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص شود. همچین شما عزیزان با مراجعه به سامانه TSC  و بررسی دقیق تعرفه گمرکی و ارزش گمرکی  کالا از مشکلات احتمالی در این خصوص جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از مشکلات تعیین تعرفه چه باید کرد؟

با توجه به پارگراف قبلی و سری مشکلاتی که در تعیین تعرفه گمرکی و ارزش کالاها به وجود می آید هم می توانید از ترخیص کار و یا حق العمل کاری  مطمئن و کاردان کمک بگیرید و هم می توانید قبل از اقدام به تجارت و بازرگانی نمونه ای کالایی که می خواهید اقدام به واردات و یا صادارت آن کنید را به دفتر تعرفه گمرک ایران فرستاده و درخواست تعیین تعرفه کرده. با این کار دیگر مشکلی در خصوص تعیین تعرفه و ارزش کالا خود نخواهید داشت و همچنین با ارسال به دفتر تعیین تعرفه گمرک ایران میزان حقوق ورودی کالا، سود بازرگانی و سایر شرایطی که می توانید کالا را با آن وارد یا صادر کنید و از سایر شرایط  تجارت و بازرگانی کالا اطلاع پیدا کنید.

چگونگی استعلام کالا از دفتر تعین تعرفه گمرکی

برای استعلام کالا از دفتر تعیین تعرفه گمرکی باید فرم استعلام کالا که تعیین شده را پرکنید و در صورت نیاز نمونه ای کالا و همچنین در صورت موجود بودن بروشور و کاتالوگ آن را نیز ارسال نمایید. فرم شامل مشخصات کالا و شماره پروفرما آن می باشد. همچنین برای تعیین تعرفه از دفتر تعرفه گمرکی باید مبلغی را هم به عنوان دستمزد پرداخت نمایید. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که تعیین تعرفه از طرف دفتر گمرک زمان بر خواهد بود و پشنهاد ما به شما این است که برای نتیجه گیری بهتر در زمان کوتاه تر این کار را به افراد زبده یعنی ترخیص کاران و حق العمل کاران ماهر بسپارید.

بیشتر بخوانید :

 

1/5 - (1 امتیاز)