سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک

ترخیص-دستگاه-اکسیژن-ساز-از-گمرک

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی که برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی همچون آسم،‌ سرطان ریه،‌ آنفولانزا،‌کووید-۱۹ و … که دچار کاهش بیش از حد سطح اکسیژن شده‌اند و به اکسیژن با خلوص بیشتر از حالت عادی نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد، ‌دستگاه اکسیژن ساز یا تغلیظ کننده نام دارد. دستگاه اکسیژن ساز در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شود و فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به فرآیند ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. برخلاف تصورات عامیانه،‌ اکسیژن تنها ۲۰٪‌ از حجم هوای تنفسی انسان و سایر موجودات زنده را تشکیل می‌دهد ولی در صورت حذف این عنصر،‌ قادر به ادامه حیات نخواهیم بود. ۷۸٪‌ از حجم هوای اطراف ما متشکل از عنصر نیتروژن است و در برخی موارد مانند بیماری‌های مزمن یا حاد تنفسی، باید فرد از اکسیژن خالص تنفس کند و مورد اکسیژن تراپی قرار بگیرد. دستگاه اکسیژن ساز به همین منظور تولید شده و در ۲ نوع ثابت و قابل حمل مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد. در ادامه به شرح مکانیزم عملکرد دستگاه اکسیژن ساز و نحوه تجارت و ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک خواهیم پرداخت.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز از دو نوع فیلتر به نام‌های فیلتر پلی اورتان و فیلتر هپا تشکیل شده است و سایر قسمت‌های این دستگاه پر مصرف، شامل کمپرسور هوا،‌ شیر برقی یا دریچه متحرک، سیلندرهای زﺋولیت،‌ مخزن اکسیژن، فلومتر، لیوان مرطوب کننده، سوند نازال (یا دماغی) اکسیژن، ماسک اکسیژن و … می‌باشد.

عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا هوای اطراف توسط پمپ به درون دستگاه مکیده می‌شود،‌سپس این هوا از درون محفظه خاص که با پودر زئولیت پر شده است گذرانده می‌شود تا ۲۰٪‌ اکسیژن موجود در هوا از دیگر گازهای موجود در آن جداسازی شده و به سمت دیگری هدایت شود. دستگاه اکسیژن‌ ساز با کمک کمپرسور، فشار اکسیژن ذخیره شده در محفظه را بالا برده و فشار آن را به ۲۲۰ میلیمتر جیوه می‌رساند. در مرحله بعد، اکسیژن فشرده شده درون محفظه به پشت فلومتر، در قسمت جلوی دستگاه، هدایت می‌شود و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار فرستاده می‌شود. ساعت استفاده از این دستگاه در طول روز برای بیماران مختلف، متفاوت بوده و مطابق تجویز پزشک، می‌تواند در طیف زمانی ۱ ا ۲۴ ساعت متغیر باشد.

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

 1. فراهم کردن اکسیژن با خلوص بسیار بالا (بیش از ۹۰٪) بصورت کاملا بهداشتی و بدون بو به کمک فیلترهای گرد و غبار و انواع باکتری‌ها
 2. سهولت حمل و جابه‌جابی دستگاه
 3. تولید مداوم و پیوسته گاز اکسیژن
 4. فراهم کردن آرامش روحی و روانی برای بیماران
 5. قیمت مقرون به صرفه با توجه به تجهیزات و امکانات بی‌نظیر
 6. جلوگیری از بروز احتمالی خطر انفجار در کپسول‌ها
 7. فراهم کردن اکسیژن بصورت مرطوب و خشک
 8. تنوع در مدل و حجم دستگاه‌ها با توجه به نیاز بیمار

واردات دستگاه اکسیژن ساز در ایران

نیاز بیمارستان‌ها،‌مراکز درمانی و سایر بخش‌های بازار مصرفی به دستگاه‌های اکسیژن ساز در کشور ما در سال‌های گذشته از طریق واردات تامین می‌شد اما در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها،‌ تامین کنندگان در واردات این محصول با محدودیت‌های زیادی مواجه شدند. صنعت تولید دستگاه اکسیژن ساز در ایران در سال‌های اخیر با پیشرفت چشم‌گیری مواجه بوده و بخش عمده‌ای از نیاز داخلی از طریق تولیدات داخلی تامین می‌گردد.

اما با شیوع ویروس کرونا و افزایش بیمار‌های تنفسی در جهان،‌ نیاز به دستگاه اکسیژن ساز در کشور ما نیز به شدت افزایش یافت و به همین دلیل مجبور به واردات این دستگاه‌ها از کشورهای خارجی تولیدکننده هستیم تا بتوان بیماران را تحت درمان سریع قرار داد. واردات دستگاه اکسیژن ساز در ایران،‌ عمدتا از مبداء کشورهای آلمان، امارات متحده عربی، چین، استرالیا و … صورت گرفته و بدین ترتیب سالانه مقادیری ارز از کشورمان خارج می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک را دارد موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه نسبت به اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده ۱ سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه اکسیژن ساز

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه اکسیژن ساز (تغلیظ کننده) برابر 90192070 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک

واردکنندگان و صادرکنندگان محترم می‌توانند برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با متخصصان ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه اکسیژن ساز از گمرک،‌ با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز سوشیا ساخت ایران
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز زنیت مد ساخت چین
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز NIDEK ساخت آمریکا
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز اکساز ساخت ایران
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز اکیومد ساخت چین
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز یوول ساخت چین
 • ترخیص دستگاه اکسیژن ساز زیکلاس مد ساخت چین