سلطان یاقوت

ترخیص ساعت از گمرک

ترخیص ساعت از گمرک

ترخیص ساعت از گمرک یکی از فعالیت‌های مهم تجاری در کشور ما محسوب می‌شود که در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. ساعت وسیله‌ای برای نمایش زمان است که از زمان اختراع آن تا به امروز، جزو پرمصرف ترین و حیاتی‌ترین ابزارهای زمان‌سنجی به شمار می رود. ساعت‌ها انواع گوناگونی از جمله ساعت جیبی، ساعت مچی، ساعت دیواری، ساعت رومیزی، ساعت ایستاده و … دارند که علاوه بر نشان دادن زمان، به عنوان اکسسوری زینتی و یا وسیله دکوری نیز به کار می‌روند. در کشور ما سالانه صادرات و واردات ساعت با حجم بالایی صورت گرفته و به همین علت، توجه به قوانین حاکم بر ترخیص آن از گمرک، ضرورت دارد. در ادامه مقاله به بررسی تجارت ساعت مچی و ساعت دیواری که دو نوع از پرمصرف‌ترین انواع ساعت به شمار می‌‌آیند و همچنین اطلاعات لازم جهت ترخیص ساعت از گمرک پرداخته‌ایم.

صادرات و واردات ساعت مچی در ایران و جهان

ساعت مچی یکی از محصولات پرکاربرد درون کشور ماست و واردات انواع ساعت مچی از برندهای معروف جهانی در چند دهه اخیر به کشور ما رایج بوده است. معروف ترین گروه‌های فعال در زمینه ساخت ساعت مچی در کشور سوئیس قرار دارند و سالانه سود زیادی از صادرات این محصول به کشورهای مختلف از جمله ایران به دست می‌آورند. پس از سوئیس، برندهای ساعت در کشور ژاپن نیز طرفداران زیادی در سراسر جهان داشته که دلیلی برای رشد و رونق صادرات ساعت مچی از این کشور به ایران و سایر کشورها بوده است.

از دیگر کشورهای فعال در زمینه صادرات و واردات ساعت مچی می توان به کشورهای ایالات متحده، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آلمان، فرانسه و ایتالیا اشاره کرد. در میان تمام تولیدکنندگان ساعت مچی در جهان، کشورهای سوئیس، امارات متحده عربی، چین، کره‌جنوبی و هنگ کنگ به ترتیب بیشترین سهم از واردات این محصول در کشور ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

شهر دبی در امارات متحده عربی، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه صادرات ساعت مچی داشته و به سرعت به یکی از مهم‌ترین منابع تامین‌کننده این محصول در کشور ایران تبدیل شده است. کشور چین نیز به بهشت واردکنندگان معروف است؛ زیرا این کشور در زمینه تولید و تامین انواع کالا بسیار توسعه یافته و واردکنندگان می‌توانند هر کالایی را به سهولت و قیمت مناسب از این کشور خریداری نمایند. این دلایل به همراه روابط خوب تجاری کشور چین با ایران، سبب شده تا هر ساله درصد هنگفتی از واردات کشور ما از جمله واردات ساعت از این کشور صورت بگیرد.

واردات و صادرات ساعت دیواری در ایران

ساعت دیواری از جمله کالاهایی است که درون خانه‌ها، ادارات، دفاتر و … کاربرد دارد و سالانه کشورهای زیادی در جهان به صادرات و واردات آن می‌پردازند. مبادلات تجاری ساعت دیواری در کشور نیز بسیار رواج دارد. کشور چین به تنهایی بیش از 70% از سهم واردات ساعت دیواری به کشور ما را به خود اختصاص داده است. پس از چین، واردات ساعت به ایران از کشورهای امارات متحده عربی، کره جنوبی و … صورت می‌گیرد.

کشور ما در زمینه صادرات ساعت مچی به کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، ترکیه، آذربایجان، مراکش، افغانستان و … نیز فعالیت دارد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص ساعت از گمرک

واردکننده‌ای که خود دارای کارت بازرگانی است یا از خدمات ترخیص کار برای اقدام به خروج کالای خود از گمرک، استفاده میکند باید مجوزهای تعیین شده از سمت اداره گمرک را اخذ نماید. پس از ارائه این مجوزات و تایید آن‌ها توسط اداره گمرک، مجوز ترخیص کالا صادر خواهد شد. برای ترخیص ساعت از گمرک، دریافت مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکتریکی ضروری می‌باشد. همچنین ترخیص کار جهت تخصیص ارز لازم است مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی اخذ نماید. شرکت سلطان یاقوت آماده ارائه خدمات در زمینه ترخیص ساعت از گمرک، به نمایندگی از تاجران و همکاران گرامی می‌باشد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص ساعت

بطورکلی تعرفه اشیای صنعت ساعت‌سازی در فصل 91 جدول تعرفه‌ها گنجانده شده‌اند که در ادامه ب بررسی جزئیات این فصل می‌پردازیم.

کد تعرفه ساعت مچی، ساعت جیبی و ساعت‌های همانند، همچنین زمان شمار‌های مچی، جیبی و همانند،‌با قاب از فلزات گرانبها یا از فلزات معمولی دارای روکش یا پوشش از فلزات گرانبها، ذیل ردیف 9101 قرار گرفته که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد.

کد تعرفه ساعت‌مچی، ساعت جیبی و ساعت‌های همانند، همچنین زمان شمار‌های مچی، جیبی و همانند، غیر از آنهایی‌که مشمول شماره 01 91 می‌شوند، ذیل ردیف 9102 قرار گرفته که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه ساعت دیواری، رومیزی و همانند دارای محرک ساعت مچی، جیبی و همانند، باستثنای ساعت‌های مشمول شماره 04 91، ذیل ردیف 9103 قرار گرفته که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه ساعت‌های ویژه نصب در پانل دستگاه‌ها و ساعت‌های از نوع مشابه برای وسایل نقلیه زمینی، هوایی، فضایی یا آبی، برابر 91040000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه سایر ساعت‌های دیواری، رومیزی و همانند ذیل ردیف 9105 قرار گرفته که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص ساعت از گمرک

درج جزئیات تعرفه گمرکی انواع ساعت، در این مقاله ممکن نیست؛ به همین دلیل تاجران و بازرگانان عزیز که قصد ترخیص ساعت از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطاعات کامل در این زمینه از جمله کد تعرفه و مجوزات لازمه آن، با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034