سلطان یاقوت

ترخیص پسته از گمرک

ترخیص پسته از گمرک

صادرات و ترخیص پسته از گمرک، از مهم‌ترین فعالیت‌های تجاری در کشور ما است که در حوزه خدمات کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. تولید و صادرات پسته کشور ما، حرف اول را در دنیا می‌زند و فروش آن به صورت‌های مختلف از جمله پسته خشک، پسته تازه، مغز پسته، خلال پسته و … صورت می‌گیرد. ایران از تجربه و سابقه عالی در صادرات پسته به کشورهای دیگر جهان برخوردار است و به نحوی از تجارت‌های سنتی کشور ما به شمار می‌رود. تولید و صادرات پسته در ایران، سالانه به طور متوسط سبب ورود 1 تا 1.5 میلیارد ارز به کشور و رشد توسعه اقتصادی می‌شود. روند ترخیص پسته از گمرک، برای تاجران و بازرگانان ما اهمیت بالایی دارد. در ادامه مقاله اطلاعاتی در خصوص تجارت پسته در ایران و جهان و همچنین نکاتی مفید جهت ترخیص پسته از گمرک، برای شما علاقمندان آورده‌ایم.

صادرات پسته در ایران

کشت پسته در کشور ما بیشتر در استان‌های کرمان، یزد، خراسان، فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، قزوین و اصفهان صورت گرفته و میزان تولیدات این محصول در مجموع بسیار بالا است. پسته تولید شده در ایران در سراسر شهرها توزیع شده و کشور ما را از واردات این محصول بی‌نیاز می‌سازد.

تولیدات پسته ایران بسیار بیشتر از میزان مصرف داخلی بوده و همین امر سبب شده تا تاجران و بازرگانان ما در زمینه صادرات پسته به کشورهای دیگر به طور گسترده فعالیت نموده و ارز خوبی از این طریق به کشور وارد نمایند. کیفیت عالی و تنوع بالای پسته در ایران، سبب محبوبیت آن در کشورهای منطقه و حتی کشورهای اروپایی شده است؛ به همین دلیل صادرات پسته به عنوان یکی از مهم‌ترین صادرات غیرنفتی در کشور ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

مطابق آمار اداره گمرک در سال 1400، میزان صادرات انواع پسته حدود 135 هزار تن به ارزش 914 میلیون دلار بوده که در مجموع به 75 کشور دنیا صادر شده است. بزرگ ترین خریداران پسته ایرانی، کشورهای چین، هند، روسیه، عراق، قرقیزستان، آلمان، امارات متحده عربی و ترکیه می‌باشند.

انواع پسته صادراتی ایرانی شامل پسته فندقی، پسته احمدآقایی، پسته اکبری، پسته کله قوچی، پسته بادامی و … می‌باشند.

تجارت پسته در جهان

سال‌ها کشور ایران در صدر فهرست بزرگ‌ترین صادرکنندگان پسته در جهان قرار داشت و رقیب خطرناکی جایگاه این کشور را تهدید نمی‌کرد. اما در سال‌های اخیر به علت خشکسالی و تحریم های متعدد تجاری علیه کشور ما، کشورهای آمریکا و ترکیه با ارتقاء صنعت کشاورزی خود، توانسته‌اند سهم قابل توجهی از تولید و صادرات پسته را در جهان به دست آورند. بیشتر پسته تولید شده در آمریکا، در بازار مصرفی همین کشور استفاده شده و به همین  دلیل، ایران همچنان رتبه اولین صادرکننده پسته در جهان را تصاحب کرده است. پس از ایران، آمریکا و ترکیه، که درصد بالایی از پسته مصرفی در جهان را تامین می‌کنند، کشورهای آلمان و افغانستان نیز در این زمینه فعالیت دارند.

از طرف دیگر، کشورهای هنگ کنگ، آلمان، چین، ویتنام، بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه، هند، عربستان و امارات متحده عربی بیشترین میزان واردات پسته در جهان را از آن خود کرده‌اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص پسته از گمرک

پروسه ترخیص کالا از گمرک ایران، بسیار تخصصی و پیچیده بوده و اگر شخص ترخیص کار به قوانین و مقررات حاکم بر هر کالا مسلط نبوده و تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد، قطعا با مشکلات زیادی همچون تاخیر در خروج کالا از گمرک و صرف هزینه مازاد برخواهد خورد. به همین منظور انتخاب ترخیص کار معتبر و باتجربه در اولویت هر تاجری قرار می‌گیرد که قصد ترخیص محموله خود از گمرک را دارد. ترخیص کار شخصی است که از گواهی‌نامه‌ای تحت عنوان کارت بازرگانی معتبر بهره‌مند باشد و با داشتن آن می‌تواند به نمایندگی از بازرگانان و تاجران کشورمان اقدام به انجام تشریفات گمرکی نماید.

مجوزاتی که ترخیص کار موظف است آن‌ها را به طور خاص برای ترخیص پسته از گمرک، اخذ و جهت صدور مجوز خروج کالا ارائه نماید، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • از آن جا که پسته در دسته مواد خوراکی و غذایی مورد استفاده انسان قرار می‌گیرد؛ بنابراین کیفیت محموله صادراتی باید توسط سازمان بهداشت تایید شده و سپس مجوز فنی سازمان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر گردد.
  • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات، یکی دیگر از مجوزهای لازم برای ترخیص پسته از گمرک است.
  • برای اعلام تاریخ اعتبار پسته‌ها، در هنگام ترخیص آن، اخذ مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی ضرورت دارد.
  • ترخیص کار موظف است جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص پسته از گمرک، مجوز ارزی نیز از وزارت جهاد کشاورزی دریافت نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص پسته

بطورکلی تعرفه گمرکی جهت ترخیص پسته‌ از گمرک ذیل ردیف 08025 قرار میگیرد که در ادامه به بررسی جزئیات کد تعرفه آن‌ خواهیم پرداخت. تمام تعرفه‌های زیر دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 (ممنوع‌الواردات) می‌باشند و به صورت کیلویی محاسبه می‌گردند.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پسته درون غلاف سخت (پسته خندان): 08025100

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پسته بدون پوست دوم (مغز پسته): 08025210

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص خلال مغز پسته: 08025220

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سایر پسته‌ها بدون غلاف سخت: 08025290

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص پسته از گمرک

تاجران و بازرگانانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر و همچنین همکاری با متخصصان ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پسته از گمرک می‌باشند، می توانند از طریق شماره‌گیری تلفن‌های زیر با ایشان ارتباط برقرار کنند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)