سلطان یاقوت

ترخیص سنگ فیروزه از گمرک

ترخیص سنگ فیروزه از گمرک

فیروزه نوعی سنگ قیمتی است که به علت جذابیت ظاهری و خواص فوق‌العاده، بسیار پرکاربرد است. ترخیص سنگ فیروزه از گمرک، در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و دارای اهمیت تجاری بالایی است. کشور ما حاوی معادن غنی از سنگ فیروزه است؛ ولی با این‌حال تنها 5/0 درصد از تجارت جهانی این کالا سهم دارد. اگر زیرساخت‌های مناسب در جهت ارتقاء صنعت فیروزه در کشور ما صورت بگیرد، می‌توانیم این محصول را به طور عمده به بازار جهانی عرضه کرده و ارزآوری و رونق اقتصادی کشور را فراهم کنیم. در ادامه مقاله به موضوعاتی همچون تجارت فیروزه در ایران و همچنین ترخیص سنگ فیروزه از گمرک پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

خواص و کاربردهای سنگ فیروزه

فیروزه خواص بی‌شماری داشته و به همین دلیل به طور گسترده در سراسر جهان کاربرد دارد. مهم‌ترین کاربرد سنگ فیروزه در صنعت جواهرسازی است و همچنین به عنوان سنگ تزئینی در تاج‌های سلطنتی، منبت‌ها و مجسمه‌ها و ظروف نقره به کار می‌رود.

در ادامه به تعدادی از مزایای این سنگ اشاره می‌کنیم:

  1. همسو و متعادل کردن چاکراه‌ها و فراهم کردن آرامش درونی و ثبات اخلاقی؛
  2. مناسب برای افراد دارای بیماری افسردگی؛
  3. از بین برنده استرس و وحشت؛
  4. مفید برای کاهش گلودرد و بیماری‌های تنفسی؛
  5. جذب انرژی مثبت و از بین برنده انرژی منفی موجود در جو؛
  6. نیرو بخش برای قوه بینایی و عملکرد چشم‌ها؛
  7. تقویت سیستم ایمنی و تحریک و بازسازی بافت‌های بدن؛
  8. ضد التهاب، سم‌زدا و از بین برنده مسمومیت‌های خونی.

صادرات و واردات سنگ فیروزه در ایران

شهر نیشابور در ایران، معدن فیروزه مرغوب و باکیفیت در جهان است که در دنیا حرف اول را می‌زند. کشور های مصر، آمریکا و هندوستان نیز از معادن غنی سنگ فیروزه برخوردار هستند. فیروزه‌ تراشان در سراسر جهان، سنگ فیروزه خام را تراش داده و نگین‌های زیبایی از آن تولید می‌کنند که به‌طور گسترده در صنعت جواهرسازی به کار می‌رود. این سنگ که جزو سنگ‌های قیمتی به حساب می‌آید، با تفاوت قیمت فاحش و کمتر از قیمت واقعی آن در کشور ما به فروش می‌رسد. وجود معادن فراوان از انواع سنگ‌های تزئینی در کشور ما سبب شده تا ایران در رتبه چهارم صادرات این محصولات قرار بگیرد. سنگ فیروزه طبیعی و مصنوعی سالانه از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سنگاپور، ترکیه و اندونزی صادر شده و از این طریق سود خوبی وارد کشور می‌شود. صادرات سنگ­های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله فیروزه در کشور ما به ­صورت مسافری و چمدانی رایج است. در این روش، بازرگانان سنگ ­ها را در داخل چمدان گذاشته و برای تحویل این محموله به خریدار، به کشور مقصد سفر می­ کنند.

مطابق آمار یک دهه گذشته، واردات سنگ فیروزه طبیعی و مصنوعی نیز در کشور ما از مبداءهای امارات متحده عربی، چین، آمریکا و هلند رواج داشته است. هم اکنون برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردات این سنگ‌ها به کشور محدود شده‌اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص سنگ فیروزه از گمرک

ترخیص کالا، به پروسه انجام تشریفات گمرکی و مراحل لازم جهت ورود و خروج قانونی کالا در کشور اطلاق شده و به شخصی که این پروسه را برعهده دارد، ترخیص کار رسمی اداره گمرک می‌گویند. تاجران و بازرگانان فعال در زمینه صادارت و واردات کالا به ترخیص کار وکالت داده تا این شخص بتواند به نمایندگی از ایشان، مراحل ترخیص کالا را پشت سر بگذارد. اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه، از جمله مهم‌ترین وظایف ترخیص کار است که پس از جمع‌آوری باید جهت صدور مجوز خروج کالا از گمرک، ارائه شود.

مجوزهایی که باید بطور خاص جهت ترخیص فیروزه از گمرک دریافت شوند شامل موارد زیر هستند:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع معدنی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص سنگ فیروزه از گمرک

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سنگ فیروزه طبیعی کار نشده یا به طور ساده اره شده یا ناهمواری گرفته شده برابر 71031010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 4 (ممنوع‌الواردات) می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سنگ فیروزه طبیعی کار شده به نحوی دیگر برابر 71039910 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فیروزه مصنوعی کار نشده یا به طور ساده اره شده یا ناهمواری گرفته شدRoughly shaped)) برابر 71042910 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فیروزه مصنوعی کار شده به نحوی دیگر برابر 71049910 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص سنگ فیروزه از گمرک

تاجران و بازرگانان محترمی که قصد ترخیص سنگ فیروزه از گمرک را دارند، می‌توانند با خیال راحت از خدمات شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، بهره‌مند شوند. با شماره‌گیری تلفن‌های زیر، می‌توانید برای کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار زبده و باتجربه این شرکت اقدام نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)