سلطان یاقوت

نحوه دریافت کوتاژ و مدارک مورد نیاز و مراحل آن چگونه است

نحوه دریافت کوتاژ

نحوه دریافت کوتاژ بستگی به چگونگی انجام مراحل تشریفات گمرکی کالای وارداتی و یا صادراتی شما خواهد داشت. به مرحله ثبت اظهارنامه کالای وارداتی یا صادراتی دریافت کوتاژ گفته می شود.

ثبت اظهارنامه کالای وارداتی یا صادراتی

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

نحوه دریافت کوتاژ چگونه است؟

در خصوص توضیح نحوه دریافت کوتاژ و یا کوتاژ چیست می توان گفت که کالای شما باید در سیستم مکانیزه گمرک ثبت و اعلام شود بعد از انجام این مراحل ترخیص کالای شما به اتمام رسیده است. و سیستم با نام EPL فرم اظهار نامه کالای شما را قفل می کند. و با این نام به کارکنان گمرک کالای وارداتی و یا صادارتی شما شناسانده می شود. به این فرآیند کوتاژ گفته می شود ثبت اظهار نامه در سیستم مکانیزه به هر جهت منحصر به فرد می باشد.

نام های دیگر کوتاژ

همانطور که متوجه شدید نحوه دریافت کوتاژ سیستمی مکانیزه می باشد که برای تمام کالاهای وارداتی و صادراتی قابل دریافت است. اگر ازکوتاژ در سامانه جامع  گمرکی برای صادرات کالا استفاده شود کوتاژ صادراتی ( اظهارنامه صادراتی ) و اگر از این سیستم برای واردات کالا استفاده شود کوتاژ وارداتی گفته می شود.

نام های دیگر کوتاژ

چگونگی تمایز اظهارنامه مکانیزه و غیر مکانیزه

در سیستم اظهار نامه مکانیزه یا همان کوتاژ شماره سریالی در نظر گرفته شده که با استفاده از آن می توان به کوتاژ کالای وارداتی و یا دریافت کوتاژ صادراتی که تاجر به ثبت آن اقدام کرده دسترسی پیدا کرد. که به نام های شماره سریار کوتاژ و یا سریال اظهار نامه معروف است. همانطور که گفته شد این مراحل نیازمند آشنایی کامل با فرآیند ترخیص کالا و همچنین بخشنامه های صادر شده در این خصوص می باشد. شما عزیزان برای اینکه بدون هیچ مشکلی عمل ترخیص کالا خود را از گمرک به ثبت برسانید می توانید از فردی قابل اعتماد و کاردان در این امور بهره بگیرید تا بدون هیچ مشکلی و با کمترین هزینه نسبت به دریافت کوتاژ و تعیین مسیر و ترخیص کالای خود از گمرک اقدام نمایید.

دریافت کوتاژ و شماره آن در کجا ثبت می شود

همانطور که در پارگراف اول در خصوص نحوه دریافت کوتاژ به آن اشاره کردیم بعد از ثبت اطلاعات کالای ترخیصی ( وارداتی و یا صادراتی ) در سیستم EPL به شما یک شماره پرونده به همراه بارکد آن داده می شود. شما با دریافت این شماره می توانید نسبت به پیگیری کالای خود اقدام کنید. این شماره در اظهارنامه شما نیز ثبت می شود و با وارد کردن و استعلام شماره کوتاژ آن در اظهار نامه می توان به شماره سریال نیز دسترسی پیدا کرد.

ثبت شماره کوتاژ

چگونگی استفاده از کوتاژ

همانطور که گفته شد بعد از ثبت مکانیزه کالای وارداتی و یا صادراتی شماره سریالی برای پیگیری کالا و نحوه اظهار کالا در گمرک به شما داده می شود از آن شماره سریال که یک شماره هشت رقمی می باشد در تمامی مراحل و ترخیص و پیگیری فرآیند تشریفات استفاده می شود. از سری مکان هایی که آن شماره سریال کوتاژ مورد استفاده است می توان به: بازبینی کالا در هنگام ورود و یا خروج کالا اشاره کرد به طور کلی آن شماره سریال کوتاژ در تمامی مراحل صفر تا صدی تشریفات گمرکی مورد نیاز است و باید همراه به یاد داشته باشید. همچنین در زمان اخذ و پیگیری مجوز ها تا زمان حمل و نقل و خروج کالا مورد نیاز است. در یک کالا از زمان رسیدن بار به گمرک تا زمان ترخیص و حمل و نقل آن به مقصد و انبار مورد نظر به این شماره سریال نیاز خواهید داشت.

هزینه ترخیص کالا با دریافت کوتاژ

هزینه ترخیص کالا با هر شکل یکی است و به نحوه دریافت کوتاژ ارتباطی ندارد و یکسری هزینه های روتین خواهد داشت که از جمله آن هزینه ها می توان به هزینه حمل و نقل، هزینه بارگیری، هزینه باربری، هزینه انبار داری، هزینه اخذ مجوزات، هزینه بازرسی کالا، هزینه کارشناسی کالا، هزینه بدرقه کالا و …. اشاره کرد. برخی دیگر از هزینه ها مانند حقوق گمرکی و سود بازرگانی نیز وجود دارد که گمرک مجری دریافت آنها است و در زمان ترخیص کالا توسط متخصصان گمرک محاسبه و از مشا و یا نماینده قانونیتان که همان ترخیص کار و یا حق العملکار می باشد دریافت می شود.

هزینه ترخهیص کالا با دریافت کوتاژ

بیشتر بخوانید :

 

 

4/5 - (2 امتیاز)