سلطان یاقوت

ترخیص فلفل از گمرک

ترخیص فلفل از گمرک

ترخیص فلفل از گمرک، جزو فعالیت‌های تجاری است که در کشور ما رواج داشته و جزو خدمات قابل ارائه‌ی متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. در سراسر جهان برای طبخ غذا و مزه دار کردن مواد غذایی هنگام آشپزی از انواع چاشنی و ادویه‌های گوناگون استفاده می‌شود که میزان مصرف آن در کشورهای مختلف براساس ضائقه مردم آن، متفاوت است. فلفل یکی از ادویه‌های پرمصرف در سراسر جهان بوده و انواع مختلفی دارد که به فلفل سیاه، سفید، سبز و قرمز معروف‌ هستند. برخی از انواع فلفل‌ها شیرین و برخی بسیار تند می‌باشند. در این مقاله قصد داریم به جنبه تجاری – بازرگانی فلفل پرداخته و به همین منظور اطلاعاتی مفید در خصوص نحوه تجارت فلفل در دنیا و ترخیص فلفل از گمرک ایران را برای شما عزیزان درج کرده‌ایم.

واردات و صادرات فلفل در ایران و جهان

در کشور ما، فلفل جزو مهم‌ترین محصولات صادراتی به شمار رفته و شرکت‌های بسیاری سالانه این محصول را با تناژ بالا در بازار بین‌المللی عرضه می‌نمایند. صادرات فلفل ایرانی به کشورهای عراق، امارات متحده عربی، روسیه، افغانستان، اذربایجان و … صورت گرفته و ارزآوری خوبی برای کشور به ارمغان می‌آورد. واردات انواع فلفل خشک یا تازه نیز در کشور ما از مبداء کشورهای چین، امارات ،ویتنام، هند و ترکیه صورت می‌گیرد.

بزرگ‌ترین صادرکنندگان فلفل در جهان عبارتند از: هند، ویتنام، چین، برزیل، اسپانیا، اندونزی و آلمان.

بیشترین میزان واردات فلفل در جهان در کشور آمریکا صورت می‌گیرد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات فلفل در ایران

 • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی، مصوب 1346 به شرح زیر است:

ماده 16 ـ از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و وارد کننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم نماید.

 • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات، مصوبه 1346 به شرح زیر است:

ماده 11- وارد کردن بذر-پیاز-پیوند -ریشه -میوه -نهال وتخم نباتات وبه طور کلی هرگونه نبات و قیمت های نباتی به کشور مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت جهاد کشاورزی است.

به اشخاصی که بدون پروانه ،اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می شود که حداکثر در ظرف مدت یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک، معدوم خواهد شد.

 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات و ماده 5 عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده‌های نباتی که از ایران به کشورهای خارج صادر می‌شود بوسیله کارشناسان قرنطینه معاینه و در صورت سلامت کالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص فلفل از گمرک

اخذ و جمع‌اوری مجوزهای زیر برای ترخیص فلفل از گمرک، توسط ترخیص کار رسمی اداره گمرک ضرورت دارد:

 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاوری جهت اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فلفل

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فلفل از گمرک با شرح تعرفه « فلفل از گونه‌های Piper؛ فلفل از گونه‌های Capsicum یا Pimenta خشک ‌کرده یا خردکرده یا ساییده» ذیل ردیف 0904 قرار گرفته و برحسب واحد Kg اندازه‌گیری می‌شود.

نام کالاتعرفه گمرکیحقوق ورودیاولویت کالایی
فلفل از گونه‌های Piper، خردنشده و نساییده، در بسته‌بندی آماده برای خرده فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر0904111020%27
سایر فلفل از گونه‌های Piper، خردنشده و نساییده090411905%22
فلفل از گونه‌های Piper، خردشده یا ساییده، در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر0904121055%27
فلفل از گونه‌های Piper، خردشده یا ساییده، به صورت کوبیده در بسته‌بندی غیر خرده‌فروشی090412205%22
سایر فلفل از گونه‌های Piper، خردشده یا ساییده0904129015%27
فلفل از گونه‌های Capsicum یا Pimenta، خشک شده خرد نشده و نسابیده، در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر0904211055%27
سایر فلفل از گونه‌های Capsicum یا Pimenta، خشک شده خرد نشده و نسابیده0904219015%27
فلفل از گونه‌های Capsicum یا Pimenta، خرده‌ شده یا سابیده شده، در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر0904221055%27
سایر فلفل از گونه‌های Capsicum یا Pimenta، خرده‌ شده یا سابیده شده090422904%25

 

نکته: افزایش مواد دیگر به این ردیف، تاثیری در طبقه‌بندی آن‌ها ندارد، مشروط براینکه مخلوط‌هایی که به این ترتیب به دست آمده است خاصیت اساسی هر یک از محصولات مذکور در این شماره‌ها را حفظ کرده باشد. در غیر این صورت این مخلوط‌ها از این ردیف خارج می‌شوند و اگر ادویه یا چاشنی‌های مخلوط را تشکیل بدهند، در شماره 2103 طبقه‌بندی می‌شوند.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فلفل از گمرک

شرکت سلطان یاقوت در زمینه امور تجاری از جمله ترخیص کالا، سابقه چندین ساله داشته و موفق به کسب رضایت مشتریان خود بوده است. اگر قصد دارید فرآیند ترخیص فلفل از گمرک را با خاطری آسوده و بدون ایجاد مشکل تجربه کنید، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و برای مشاوره رایگان و یا همکاری با ترخیص کاران ماهر و توانای شرکت سلطان یاقوت درخواست نمایید.

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فلفل از گمرک، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ترخیص فلفل دلمه‌ای از گمرک
 • ترخیص فلفل شیرین از گمرک
 • ترخیص فلفل گیلاسی از گمرک
 • ترخیص فلفل Piper از گمرک
 • ترخیص فلفل Capsicum از گمرک
 • ترخیص فلفل Pimenta از گمرک
 • ترخیص دانه فلفل سیاه از گمرک
 • ترخیص دانه فلفل قرمز از گمرک
 • ترخیص دانه فلفل سفید از گمرک