سلطان یاقوت

ترخیص آچار ترکیبی از گمرک

ترخیص-آچار-ترکیبی-از-گمرک

انواع آچار از جمله آچارهای ترکیبی در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شوند و فعالیت در این زمینه از سود بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به موضوع ترخیص آچار ترکیبی از گمرک بپردازیم که مهم‌ترین مرحله تجاری پس از واردات این محصول به شمار رفته و در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. حتما نام آچار را بارها در زندگی خود شنیده‌اید و همانطورکه می‌دانید، این وسیله یکی از ابزارآلات مهم و پرکاربرد است که به شکل خاصی طراحی شده و کاربرد ویژه‌ای دارد. کاربرد اصلی آچار برای باز و بسته کردن و یا جلوگیری از چرخیدن پیچ و مهره‌ها است که با نیروی گشتاوری یا چرخشی که توسط نیروی انسانی به دسته آن وارد می‌شود، کاربرد دارد. جنس بهترین آچارها به منظور استحکام و مقاومت بالا در آن، از کروم وانادیوم ساخته می‌شود. از آن‌جا که تنوع در مدل و اندازه پیچ و مهره‌ها برای اتصالات مختلف بسیار بالاست، در نتیجه طیف وسیعی از آچارها با اندازه و اشکال گوناگون نیز برای سهولت باز و بسته کردن این محصولات طراحی و تولید شده‌اند. در ادامه، به شرح توضیحات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص آچار ترکیبی از گمرک خواهیم پرداخت.

آچار ترکیبی چیست و چه کاربردی دارد؟

بطورکلی آچارها به دو دسته آچار تخت و اچار رینگ دسته‌بندی می‌شوند. آچارهای تخت و رینگ، یک تکه و دارای قسمت دندانه ثابت هستند. تفاوت این 2 آچار در شکل ظاهری و کاربرد آن‌هاست. آچار تخت در یک سر یا هر دو سر خود شامل دهانه پیچ‌خور است که به شکل U بوده و با دسته آچار زاویه 15 درجه ایجاد می‌کند. آچار رینگ نیز همانند آچار تخت در یک سر یا هر دو سمت خود دارای دهانه است؛ اما شکل این دهانه به صورت O یا یک حلقه بسته است که پیچ داخل آن می‌شود. آچار رینگ در انواع 6 ضلعی، 8 ضلعی و 12 ضلعی برای جا انداختن آچار و کار با انواع پیچ و مهره‌ها موجود است. از آچار رینگ برای باز و بسته کردن مهره‌های مربعی شکل و مهره‌های گوشه دار استفاده می شود. حالا به موضوع اصلی مقاله ما، یعنی آچارهای ترکیبی می‌رسیم که در واقع شامل دو سر، یکی تخت و یکی رینگ است و به همین دلیل کاربرد هر دو آچار را در بر می‌گیرد. اما نکته قابل توجه این است که هر دو سمت آچار ترکیبی برای کار با یک سایز مشخص از پیچ و مهره مناسب هستند و با دو سمت آن می توان تنها روی یک اندازه از این محصولات کار کرد.

واردات آچار ترکیبی در ایران

تولیدکنندگان داخلی در کشور ما، تنها توان تامین 10% از نیاز بازار مصرفی به آچار را دارند و در نتیجه با کمبود این ابزارآلات مهم و پرکاربرد در کشور مواجه هستیم. در سال‌های قبل، مابقی نیاز کشورمان به آچار، از طریق واردات از کشورهای مطرح تولیدکننده همچون چین، تایوان، امارات متحده عربی، هند، ژاپن و … تامین می‌شد؛ اما از سال 1397 به بعد واردات این کالا از سمت وزارت صمت به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی و با ادعای اینکه ظرفیت تولیدات عمده داخلی این محصول برای پوشش‌دهی کل نیاز داخلی بازار مصرفی وجود دارد، ممنوع اعلام گردید. در حال حاضر بسیاری از تامین‌کنندگان ادعا دارند که بازار ابزارآلات و آچار ایران به آفت قاچاق دچار شده و باید ممنوعیت‌های وارداتی از سمت سازمان صمت، برداشته شوند تا هم قیمت این محصول در بازار داخلی تعدیل گردد و هم نیاز بازار مصرفی از راه قانونی و درست تامین شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص آچار ترکیبی از گمرک

ترخیص کالا از گمرک در کشور ما، از سختی‌ها و مراحل پر پیچ و خمی برخوردار است و به منظور جلوگیری از اشتباهات رایج در این فرآیند که دلیل آن را می‌توان عدم دانش کافی تاجران و بازرگانان فعال دانست، انجام مراحل ترخیص کالا تنها به دست ترخیص کار رسمی اداره گمرک که از گواهی‌نامه کارت بازرگانی برخوردار است، مجاز اعلام شده است.

ترخیص کاری که قصد ترخیص آچار ترکیبی از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ و جمع آوری مجوزات زیر از سازمان‌های ذکر شده و سپس ارائه آن‌ها به اداره گمرک جهت صدور مجوز خروج کالا از گمرک، اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادارت و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل و دسته دوم

تعرفه گمرکی جهت ترخیص آچار ترکیبی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص آچار ترکیبی برابر 82041190 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص آچار ترکیبی از گمرک

واردکنندگان و صادرکنندگان محترمی که قصد فعالیت در زمینه امور گمرکی و همچنین ترخیص کالا از گمرکات کشورمان را دارند، می‌توانند برای بهره‌مندی از خدمات و راهنمایی‌های متخصصین ترخیص کار باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت، و همچنین درخواست مشاوره رایگان و همکاری با ایشان در زمینه ترخیص آچار ترکیبی از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034