سلطان یاقوت

گمرک بازرگان (راهنمای کامل )

گمرک بازرگان در فاصله 1 کیلومتری شهر مرزی بازرگان از توابع شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. بازرگان نقطه صفر مرزی در همسایگی ترکیه قرار دارد. به همین دلیل برای تجار و سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت می باشد لذا درگاه ارتباطی و تجارت با کشور های اروپایی نیز می باشد. گذرگاه مرزی بازرگان به عنوان مهمترین مرز زمینی ایران تلقی می گردد و همه روزه شاهد تردد صدها مسافر خارجی و داخلی (گردشگران و توریست ها) و صد ها کامیون و تریلر عبوری ترازیت می باشد. با توجه به موارد گفته شده عمده درآمد مردم این شهر نیز از مرز بازرگان تامین می گردد.

مساحت و موقعیت جغرافیایی

گمرک بازرگان با وسعتی حدود چهار هزار متر مربع و با قرار گیری در رشته کوه های آرارات شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی محسوب می شود. فاصله این گمرک با کشور ترکیه حدود 1 کیلومتر می باشد و از نظر تجارت کالا های وراداتی بسیار حائز اهمیت است. شهر بازرگان در مسیر تجارت بین المللی کشورهایی همچون ترکیه، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و روسیه قرار گرفته است به طوری هزینه های حمل و نقل را به طور چشم گیری برای تجار و بازرگانان کاهش داده است. لذا این مرز برای بازرگانانی که محصولات وارداتی به مبدا اروپا را دارند بسیار مهم می باشد.

مزایا بازرگانی گمرک بازرگان

گمرک بازرگان زیر مجموعه های دیگری همچون گمرک یلدشت و صنم بلاغی و  همچین مجموعه بازارچه های ساری مو به خود اختصاص داده است. که سرمایه گذران و تاجران به راحتی و بدون معطلی اجناس و کالا خود را به راحتی ترخیص و یا آماده صادرات گردانند.

قدم به قدم تا ترخیص کالا از گمرک بازرگان

با توجه به نحوه و چگونگی  ترخیص کالا ها از گمرک می توان در وقت و هزینه ها صرفه جویی نمود و مسیر تبدیل کالا به سرمایه را تسهیل بخشید.

همان طور که می دانید ترخیص کالا از گمرک بازرگان همچون دیگر گمرک های سرتاسرکشور قوانین و تشریفات مختص به خود را داراست. قبل از آشنایی با تشریفات گمرکی در مرز بازرگان باید به برخی از قوانین و مقررات این مرز که خود جزو مزیت های این مرز بین المللی نیز می باشد اشاره نمود.

  • به علت هم مرز بودن با کشور ترکیه واردات کالا از کشور های اروپایی بسیار آسان بوده و همین امر مشوق تجار و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری می باشد.
  • به سبب اینکه تمامی نقل و انتقالات در مرز بازرگان به صورت زمینی می باشد دو درب مجزا برای ورود تریلرها، کامیون ها، و ماشین های باری و درب دیگر مخصوص اتوبوس ها و سواری و وسایل نقلیه غیر باری می باشد.
  • فعال ترین مرز زمینی ایران مرز بازرگان است آن هم به واسطه عبور 350 الی 500 تریلی از این مرز بین المللی می باشد.
  • از لحاظ قوانین حاکم در مرز بازرگان نیز باید گفت که تمامی قوانین حاکم بر دیگر گمرک های کشور می باشد و نیاز به تحقیق و مطالعه مراجع بیشتر برای بهره مندی از امکانات این مرز نیست.
  • جالب است بدانید این مرز برای تجار خارجی نیز بسیار مهم و حیاتی تلقی می گردد.
  • قوانین و متود ترخیص پیله وری نیز بر این مرز دایر است.

با توجه به موارد گفته شده و مسجل شدن حائز اهمیت بودن این مرز برای تجار داخلی و خارجی گفتنی است که هر گونه فعالیت در زمینه صادرات و واردات کالا نیازمند مجوز از وزارت صمت می باشد لذا سرمایه گذاران و تجار می بایست قبل از واردات کالا نسبت به تحویل لیست ممنوعیت های وارداتی اقدام فرمایند.

از رایج ترین کالاهای که به این مرز وارد می شوند و بدون هیچ گونه مشکلی ترخیص می گردد میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

واردات انواع پارچه، مواد پلاستیکی، درب اتوماتیک مورد استفاده در آسانسور، انواع سنگ، لوازم یدکی، دینام های مورد استفاده در صنایع مختلف، پروفیل آلومینیومی و….

برای ترخیص کالا از مرز بین المللی بازرگان نیز باید تمامی مدارک مورد نیاز و مورد تایید سازمان های ذی ربط را به آنها تحویل داد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با سالها تخصص و تعهد در خدمت شماست. همکاران زبده این شرکت با بیش از دو دهه  تجربه آماده عهده گیری امور تجاری و بازرگانی شما عزیزان هستند. از جمله خدمات ما در خصوص ترخیص کالا از کلیه گمرکات، اخذ مجوزات لازم، ترانزیت و ترانشیپ کالا، تنظیم اظهار نامه، مشاوره بازرگانی، خرید کالا،  ثبت سفارش کالا و …. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس:  09121995406 – 02122855902 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)