سلطان یاقوت

ترخیص گندم از گمرک

ترخیص گندم از گمرک

گندم مهم‌ترین و فراوان‌ترین غلات روی کره زمین است و قوت غالب مردم جهان به شمار می‌رود. گندم به شکل‌های نان، ماکارانی و پاستا، کیک، نشاسته، سبوس و گلوتن مورد مصرف انسان قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها از گندم به عنوان تغذیه دام‌ها نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل، جزو نیازات ضروری هر کشوری محسوب می‌شود و سهم زیادی از واردات و صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است. در کشور ما نیز مبادلات تجاری گندم رایج بوده و تاجران زیادی به آن مشغولند. برای ترخیص گندم از گمرک، مجوزها و مدارکی لازم است که این مسئله در حیطه تخصص ترخیص کار رسمی اداره گمرک قرار می‌گیرد. ادامه مقاله به موضوع تجارت گندم در ایران و جهان و اطلاعات لازم جهت ترخیص آن از گمرکات ایران اختصاص یافته است.

فواید مصرف گندم برای انسان

گندم به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، از مزایای بی‌شماری برای سلامتی انسان برخوردار است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرد‌ه‌ایم:

 • برخورداری از فیبر بالا و در نیتجه کنترل وزن؛
 • افزایش متابولیسم و سطح انرژی بدن؛
 • پیشگیری از دیابت و تشکیل سنگ صفرا؛
 • سم‌زدایی کبد؛
 • جلوگیری از حملات قلبی؛
 • درخشان‌کننده و حافظ سلامتی مو و پوست؛
 • ضد سرطان؛
 • جلوگیری از بروز اختلالات متابولیک و التهابات مزمن؛
 • ارتقاء سلامت زنان و کاهش علائم پس از یائسگی؛
 • بهبود خلق و خو.

صادرات و واردات گندم در ایران

ایران کشوری 4 فصل است و از شرایط اقلیمی مناسبی برای رشد و پرورش گندم برخوردار می‌باشد. گندم همانند برنج یکی از کالاهای اساسی مورد نیاز هر کشوری است؛ بنابراین تلاش برای رسیدن به خودکفایی در تولید گندم در هر کشوری ضرورت دارد. خبر خوش اینکه کشور ما در تولید گندم غنی بوده و به خصوص در چندین سال گذشته توانسته است علاوه بر تامین نیاز داخلی، مقدار قابل توجهی سود اقتصادی از طریق صادرات آن کسب نماید. در چندین سال گذشته به سبب فراوانی تولید گندم در کشور، مقدار زیادی از گندم مازاد به کشورهایی همچون عراق، قطر، عربستان و همچنین سایر کشورهای جهان چون کانادا، آلمان، ترکیه، هلند، کره جنوبی، ارمنستان و روسیه صادر شده است.

متاسفانه در دهه گذشته در پی خشکسالی و کاهش بارش باران در داخل کشور، محصولات کشاورزی از جمله گندم‌ها به شدت آسیب دیده و کشور ایران را مجاب به واردات گندم جهت تامین نیاز داخلی کرده است. افزایش چشمگیر واردات گندم از میانگین سالانه حدود یک میلیون تن در پنج سال گذشته، برای تضمین تامین نان ضروری است زیرا انتظار می رود محصول گندم ایران امسال 30 درصد کمتر باشد. ایران در فصل زراعی 2021 با بدترین خشکسالی در 50 سال اخیر روبرو شد که باعث شد شرکتهای بازرگانی بین المللی انتظاراتشان برای واردات گندم از سوی ایران را بالا ببرند.

بیشترین حجم گندم وارداتی به کشور ما از کشورهای اوکراین و روسیه تامین می‌شود؛ به همین دلیل جنگ اخیر میان این دو کشور سبب ایجاد اختلال در تامین گندم ایران شده است. کشور هند نیز که یکی از منابع تامین گندم ایران بود، اخیرا صادرات گندم کشور خود را محدود کرده است. دیگر کشورهایی که در چند سال اخیر به ایران گندم وارد کرده‌اند عبارتند از: امارات، عراق، هلند، انگلستان و آلمان.

تجارت گندم در سطح جهانی

بعضی از کشورهای جهان به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی قادر به تولید گندم مورد نیاز مردم خود نیستند و مجبور به واردات این محصول می‌شوند و از طرفی دیگر بعضی از کشورها به دلیل شرایط اقلیمی خوبی که دارند، مازاد نیاز مردم خود گندم تولید کرده و آن مقدار را به صادرات اختصاص می‌دهند.

برترین صادرکنندگان گندم در جهان به ترتیب عبارتند از: روسیه، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و فرانسه. کشور ایران نیز اگر با شرایط خشکسالی مواجه نمی‌شد، می‌توانست وارد این لیست شود.

بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده گندم در جهان عبارتند از: مصر، اندونزی، الجزایر، ایتالیا و ژاپن.

مجوزات لازم جهت ترخیص گندم از گمرک

برای ترخیص گندم از گمرک، اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه الزامی است:

 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص گندم از گمرک

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گندم معمولی برابر 10019920 با حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گندم دامی برابر 10019910 با حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 4 است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گندم سیاه برابر 10081000 با حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص آرد گندم برابر 11010000 با حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سبوس گندم برابر 23023000 با حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 است.

* تمامی کالاهای ذکر شده در بالا برحسب واحد اندازه‌گیری Kg محاسبه می‌شوند.

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص گندم از گمرک

شما تاجران گرامی می‌توانید جهت ترخیص گندم از گمرک از خدمات شرکت سلطان یاقوت در این زمینه بهره‌مند شوید. ترخیص کاران باتجربه و ماهر این شرکت، بهترین مشاوره را جهت بهینه‌سازی عملیات ترخیص کالاهایتان در اختیار شما قرار می‌دهند. جهت همکاری و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (2 امتیاز)