سلطان یاقوت

واردات غذای حیوانات خانگی (ترخیص غذای سگ و گربه)

ترخیص غذای سگو گربه از گمرک

ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. با پیشرفت جوامع، انسان‌ها به نگهداری حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه در خانه خود علاقمند شدند. یکی از مهم‌ترین وظایفی که برعهده این افراد است، تامین تغذیه سالم این موجودات است. بشر امروزی مشغله‌های فراوانی دارد و به همین دلیل استفاده از مواد غذایی آماده برای سگ و گربه از جمله غذای خشک (10% رطوبت و غذای کنسروی (حدود 70% رطوبت) را ترجیح می‌دهند. مواد اولیه تشکیل دهنده غذای سگ و گربه یکی است؛ ولی در مقدار ترکیب این مواد برحسب نیاز بدن حیوان، تفاوت‌هایی وجود دارد. مصرف غذای آماده، با مزایایی همچون سلامت دستگاه گوارش، کلیه‌ها، دندان‌ها، عدم چاقی و … برای سگ و گربه همراه است. غذای آماده سگ و گربه به صورت خشک یا کنسروی، از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و همچنین در این غذاها، پروتئین حیوانی وجود دارد که سبب احساس سیری طولانی مدت در حیوانات می‌شود. در کشور ما پس از اعلام ممنوعیت واردات غذای سگ و گربه، کمبود این کالا در بازار داخلی حس می‌شود؛ در نیتجه امروزه کارخانه‌هایی برای راه‌اندازی خط تولید غذای سگ و گربه و تامین نیاز داخلی در ایران احداث شده است. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات کامل‌تری در خصوص ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک پرداخته‌ایم.

ماشین‌آلات مورد نیاز برای تولید غذای سگ و گربه در کشور

در کارخانجات تولیدی غذای سگ و گربه، به کارگیری دستگاه‌ها و ماشین‌آلات باکیفیت، سبب بالا رفتن استاندارد این محصولات می‌گردد. مهم‌ترین دستگاه های تولید غذای سگ و گربه عبارتند از:

 • پودرکن غلات؛
 • خردکن استخوان؛
 • پودرکن استخوان؛
 • مخلوط کن؛
 • ماشین اکسترودر؛
 • دستگاه خشک‌کن؛
 • دستگاه اسپری روغن؛
 • دستگاه اسپری چاشنی؛
 • خنک‌کننده؛
 • ماشین بسته‌بندی.

واردات و صادرات غذای سگ و گربه

در سال 1396، آمار واردات غذای آماده سگ و گربه در کشور ما حدود 5000 تن با مبلغی معادل 10 میلیون دلار بوده که بخش عمده‌ای از نیازهای داخلی را پوشش می‌داد. واردات غذای سگ و گربه تا آن سال از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، امارات متحده عربی و ترکیه صورت میگرفت و سالانه ارز قابل توجهی بدین طریق از کشور خارج می شد.

در سال 1397، واردات چندین اقلام کالایی از جمله کالاهای لوکس به جهت حمایت از تولید داخلی، ممنوع اعلام شد که غذای سگ و گربه نیز در این گروه قرار داشتند. مواد اولیه جهت تولید غذای سگ و گربه از جمله آرد ذرت، آدر برنج، آرد گندم، آرد لوبیا، پودر استخوان، ماهی تازه و گوشت، همگی در کشور ما تولید می شوند؛ بنابراین با راه‌اندازی کارخانجات و خط تولید غذای سگ و گربه در داخل کشور، می‌توان در تولید این محصول به خودکفایی رسید. به جهت مصرف بالا در داخل کشور و نبود رقبای خارجی، تولید این محصولات با سودآوری بالایی برای تولیدکنندگان همراه است.

تولیدکنندگان داخلی غذای سگ و گربه برای آنکه بتوانند محصولات خود را در بازار جهانی عرضه کنند، لازم به اخذ استانداردهای داخلی و بین المللی می‌باشند. همانطورکه گفته شد، مواد اولیه برای تولید غذای آماده سگ و گربه در کشور ما موجود است؛ به همین جهت با تامین ماشین‌آلات مورد نیاز و ایجاد زیرساخت‌های لازم، می‌توان محصولات تولیدی را به مرحله صادرات رساند و از این طریق به رشد اقتصاد کشور کمک کرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک

ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک، یکی از فعالیت‌های تجاری است که موفقیت در آن، مشروط به رعایت قوانین و مقرراتی است که اداره گمرک وضع کرده است. تاجرانی که قصد انجام مبادلات تجاری در زمینه ترخیص غذای سگ و گربه را دارند، در صورت داشتن کارت بازرگانی معتبر می‌توانند به صورت مستقیم برای انجام مراحل آن وارد عمل شوند. در صورت عدم برخورداری از این گواهی‌نامه، تاجر باید برای استخدام ترخیص کار رسمی اداره گمرک و اعطای وکالت به وی در این زمینه، اقدام نماید. پس از اعطای وکالت، ترخیص کار به نمایندگی از تاجر موظف است تشریفات گمرکی و اخذ مجوزات لازم را به درستی انجام دهد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک، عبارتند از:

 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی – اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی – تخصیص ارز
 • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی جهت ترخیص غذای سگ و گربه

کد تعرفه جهت ترخیص غذا برای سگ یا گربه، بسته‌بندی شده بـــرای خرده فروشی از گمرک، برابر 23091000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد و به صورت کیلوئی محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک

ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک، فعالیتی تخصصی بوده و نیازمند دانش و آگاهی ترخیص کار معتبر اداره گمرک، همانند شرکت سلطان یاقوت است. متخصصان ترخیص کار این شرکت، همواره در تلاشند تا فرآیندهای تجاری تاجران و بازرگانان، همچون ترخیص کالا از گمرک را با صرف کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان به انجام برسانند. برای دریافت مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص غذای سگ و گربه از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034