سلطان یاقوت

ترخیص اروزیل (فوم سیلیکا) از گمرک

ترخیص اروزیل از گمرک

اروزیل یک ترکیب معدنی است و جزو مواد شیمیایی خاص با فرمول SiO2 به شمار می‌رود که با ساختار منحصر به‌ فرد خود، مورد استفاده گسترده صنایع شیمیایی و پالایشگاهی قرار گرفته است. تاجران و بازرگانان زیادی به تجارت در زمینه اروزیل در کشور ما مشغول می‌باشند و به همین دلیل قصد داریم در ادامه‌ی این مقاله‌ی بازرگانی به موضوع ترخیص اروزیل از گمرک بپردازیم که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. شکل ظاهری این ماده به صورت پودر سفید رنگ و غیرمتخلخل باتراکم بالا و فاقد بو می‌باشد. اروزیل در اثر تشکیل یک کف سیلیکا، از دی‌اکسید سیلیسیوم در شعله به وجود می‌آید و به همین دلیل با نام‌های کف یا فوم سیلیکا و سیلیس پیروژنیک نیز شناخته می‌شود. از خواص فوق‌العاده اروزیل می‌توان به مقاومت در برابر خراش و سایش، ضدرسوب، ضخیم کننده، مقاوم در برابر ریزش و خوردگی، توانایی جذب پیشرفته، روان کننده و آنتی کیک و تقویت اشاره کرد. اروزیل در حقیقت ماده جامدی با چگالی پایین و تراکم و سطح مقطع بالاست برای بالا بردن غلظت مواد و افزایش خواص چسبندگی آن‌ها و همچنین جلوگیری از ته‌نشین شدن جامدات در یک سیستم مایع، در صنایع بی‌شماری کاربرد دارد. از طرفی دیگر، افزودن کف سیلیکا به ترکیبات دیگر، سبب ایجاد حالت ژلی در آن‌ها شده و همین ویژگی، سبب سهولت بسته‌بندی و حمل و نقل محصولات می‌شود. این ماده در 2 گرید داروئی و گرید خوراکی به بازار عرضه می‌شود که شامل اروزیل اصلاح نشده آبدوست و اروزیل اصلاح شده آبگریز می‌باشند. در ادامه، به شرح توضیحات بیشتر در خصوص کاربرد اروزیل در صنایع مختلف و نحوه تجارت و ترخیص فوم سیلیکا از گمرک اشاره خواهیم کرد.

کاربرد اورازیل در صنایع گوناگون

 • صنایع غذایی جهت یکنواخت و یکدست شدن فرایند تولید و افزایش کیفیت محصولات خوراکی
 • صنعت چاپ در جوهرهای چاپ جهت افزایش غلظت و کنترل گرانروی، افزایش جلا، افزایش وضوح و …
 • صنعت آرایشی و بهداشتی جهت افزایش غلظت و روشن کنندگی
 • در خمیر دندان به عنوان ساینده سبک و ایجاد خاصیت براق و درخشان کنندگی
 • صنعت پزشکی و داروسازی به عنوان نگهدارنده در فرمول ساخت دارو و جهت تولید مواد اولیه کامپوزیت‌های دندان
 • صنعت رنگ و پوشش جهت افزایش غلظت و تنظیم گرانروی و ویسکوزیته رنگ‌ها
 • در رزین‌های لمینت و ژلکوت‌ها جهت تولید قطعات تقویت شده
 • صنایع چوبی و کامپوزیت و فایبرگلاس برای ساخت پوشش مناسب
 • صنعت الکترونیک برای تولید حباب های لامپ و نورهای فلورسنت
 • صنعت خودروسازی

موارد ایمنی مربوط به اورازیل

اورازیل یا کف سیلیکا، خطر مسمومیت ندارد اما افرادی که با این ماده سروکار دارند باید اقدامات ایمنی را جدی بگیرند. برای مثال کارگرانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، باید از ماسک ایمنی، عینک و لباس کار مخصوص استفاده کنند و هوای انبار این محصول و محیط کار افراد باید دارای تهویه مناسب بوده و از ورود گرد و غبار کف سیلیکا به دستگاه تنفسی افراد جلوگیری شود. در صورت تماس این ماده با پوست یا چشم‌ها، محل تماس باید سریعا شست‌وشو شود. به همین دلیل، اورازیل را در بسته‌بندی‌هایی با درب بسته و انبارهای خشک و خنک و مجهز به تهویه مناسب نگهداری می‌کنند. شیوه بسته‌بندی این ماده جامد باید مطابق استاندارهای تعیین شده صورت گرفته و به دور از هرگونه حرارت، رطوبت و منابع تولید جرقه‌های الکتریکی قرار بگیرد.

واردات اروزیل در ایران

در حال حاضر، شرکت‌های تولید کننده مواد شیمیایی در ایران، توانایی تولید انبوه اروزیل را به دست آورده‌اند و سالانه حجم بالایی از اروزیل ایرانی را در داخل کشور و میان صنایع گوناگون توزیع می‌کنند. اما متاسفانه حجم این تولیدات، به علت تقاضای بالای صنایع مصرفی، پاسخگوی این نیازها نبوده و به همین دلیل واردکنندگان به خرید اروزیل از کشورهای خارجی روی آورده‌اند.

واردات اروزیل عمدتا از کشورهای چین، امارات متحده عربی، آلمان، هند، ترکیه و جمهوری کره صورت گرفته و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین طریق از کشور خارج می‌گردد. نیاز صنایع گوناگون در تمام کشورهای جهان به فوم سیلیکا، روز به روز در حال افزایش است و مطابق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، این آمار در سال‌های آینده بیشتر نیز می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص اروزیل از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص اروزیل از گمرک را دارد، موظف است برای اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه و سپس ارائه آن‌ها به اداره گمرک اقدام نماید:

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی یا کشاورزی

تعرفه گمرکی جهت ترخیص اروزیل

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اروزیل برابر 28112200 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

شرح تعرفه: دی اکسید سیلیسیم

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص اروزیل از گمرک

تاجران و بازرگانان گرامی که قصد ترخیص اروزیل از گمرک و یا سایر امور گمرکی را دارند، می‌توانند از همیاری و راهنمایی‌های ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون متخصصان ترخیص کار باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت بهره برداری نمایند. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه مفید و درخشان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا از تمامی گمرکات کشور، آماده ارائه خدمات به فعالان تجاری عزیز می‌باشد. برای مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با این شرکت، می‌توانید از طریق شماره‌گیری تلفن‌های درج شده در انتهای مقاله اقدام نمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034