سلطان یاقوت

ترخیص زیپ از گمرک

ترخیص زیپ از گمرک

ترخیص زیپ از گمرک، یکی از خدماتی است که در حوزه فعالیت‌های شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. زیپ از کلمه انگلیسی Zip گرفته شده و به وسیله‌ای گفته می‌شود که توسط آن دو لبه پارچه از جنس‌های گوناگون به هم متصل شده و کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. کاربرد زیپ در صنایع تولید پوشاک و تولید محصولاتی از قبیل چمدان‌، چادرهای مسافرتی، لوازم ورزشی، کیسه خواب و بسیاری وسایل دیگر بسیار گسترده است. اجزاء تشکیل دهنده زیپ شامل دو نوار پارچه‌ای در دو طرف و یک سری دنده‌های ریز که به صورت نر و ماده قرار می‌گیرند، می‌شود و همچنین جزء اصلی زیپ، قطعه لغزشی است که با حرکت دادن آن، دنده‌های دو طرف زیپ باز و بسته شده و سبب اتصال یا جدا شدن موقتی پارچه‌های متصل شده می‌شوند. جنس دنده‌ها و همچنین قطعه لغزشی زیپ‌ها می‌تواند پلاستیکی یا فلزی باشد. تولیدکنندگان پوشاک در کشور ما بخش زیادی از نیاز خود به انواع زیپ را از طریق واردات تامین می‌کنند. ترخیص زیپ از گمرک امری تخصصی بوده و در حوزه فعالیت‌های ترخیص کار رسمی گمرک مانند کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان تجارت قرار می‌گیرد. جهت اطلاع از جایگاه تجاری زیپ در کشور ما و همچنین اطلاعات مفید برای ترخیص این محصول از گمرک، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

واردات زیپ

در کشور ما واردات لباس و پوشاک جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی جزو امور غیر ضروری و ممنوع اعلام شده است. به همین دلیل تولیدکنندگان پوشاک در داخل کشور ما نیاز به واردات وسایل و لوازم تولید پوشاک از جمله انواع مختلف زیپ دارند. واردات زیپ یکی از اموری است که در کشور ما رایج بوده و از لحاظ قانونی بلامانع و امکان پذیر می‌باشد. مطابق آمار اداره گمرک، در سال 1400 مقدار 1901 تن به ارزش 5 میلیون دلار زیپ به کشور ما وارد شده و در خطوط تولیدی پوشاک مورد استفاده قرار گرفته است.

تولیدکنندگان زیپ در کشور ما به دلیل واردات بیش از حد و قاچاق زیپ، با مشکل مواجه شده‌اند و به همین دلیل در حال حاضر، با نصف ظرفیت تولیدی خود مشغول به فعالیت هستند. بیش از 60% از واردات انواع گوناگون زیپ به کشور ما از مبدا کشور چین صورت می‌گیرد و باقی آن عمدتا از کشورهای امارات متحده عربی و ترکیه است.

کشور چین به دلیل بی توجهی به تحریم‌های سنگین علیه ایران، یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری کشور ما به حساب می‌آید که سالانه حجم زیادی از محصولات گوناگون را به کشور ما صادر می‌کند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص زیپ از گمرک

اداره گمرک کشور ما برای برقراری عدالت و یکسان‌سازی شرایط، قوانین و مقررات خاصی برای هر کالای وارداتی یا صادراتی در نظر گرفته است. از جمله مهم‌ترین این قوانین، اخذ مجوزات لازم از سازمان‌های مربوطه است که شخص واردکننده باید نسبت به آن اقدام نماید. اداره گمرک تنها در صورت کامل و مورد تایید بودن مجوزات ارائه شده از سمت واردکننده، مجوز خروج کالا از گمرک را صادر خواهد کرد. از جمله مهم‌ترین مجوزات جهت ترخیص زیپ از گمرک، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • داشتن کارت بازرگانی معتبر

شخصی که اقدام به ترخیص زیپ از گمرک می‌نماید، باید حتما دارای کارت بازرگانی معتبر که از سوی اداره گمرک و تنها به قبول شدگان در آزمون حق العمل کاری گمرک صادر می‌شود، باشد. شخص ترخیص کار می‌تواند با در دست داشتن این کارت، به نمایندگی از تاجران و بازرگانان اقدام به انجام مبادلات تجاری از جمله واردات و ترخیص کالا نماید.

  • دریافت مجوز جهت تخصیص ارز

شخص ترخیص کار جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص زیپ از گمرک، باید مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک دریافت نماید.

  • نیاز به شناسه کالا

شناسه کالا به منزله شناسنامه کالا به شمار رفته و دربردارنده اطلاعات مهمی است. وزارت صمت با همکاری دستگاه‌های تخصصی مربوطه، برای هر کالای تجاری یک شناسه کالا استخراج می‌نمایند. این کد 13 رقمی، به صورت خاص و منحصربه‌فرد بر روی هر محصول نصب شده و وجه متمایزی بین کالاهای قاچاق است که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند. کد شناسه کالا همچنین در سامانه شناسه کالا ثبت می‌شود تا در صورت نیاز شناخته شود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیپ

بطورکلی کد تعرفه جهت ترخیص زیپ و اجزاء و قطعات آن از گمرک، ذیل ردیف 9607 قرار می‌گیرد و جزئیات مربوط به آن در ادامه آمده است:

کد تعرفه جهت ترخیص زیپ با دندانه از فلزات معمولی برابر 96071100 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه جهت ترخیص سایر زیپ‌ها از گمرک برابر 96071900 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه جهت ترخیص اجزاء و قطعات از گمرک برابر 96072000 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد. کشور دارای تعرفه ترجیحی آن، جمهوری تونس است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص زیپ از گمرک

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، ترخیص زیپ از گمرک از جمله اموری است که تمام مراحل آن توسط کارشناسان شرکت سلطان یاقوت، قابل انجام است. شما تاجران و بازرگانان محترمی که قصد ترخیص زیپ از گمرک را دارید، می‌توانید پس از برقراری ارتباط با متخصصان ترخیص کار این شرکت، از خدماتی همچون مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)