سلطان یاقوت

ترخیص فلدسپار (Feldspar) از گمرک

ترخیص فلدسپار (Feldspar) از گمرک

فلدسپار یا فلدسپات یک کانی سنگ آذرین است که در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارد. ترخیص فلدسپار از گمرک، یکی از پروسه‌های تجاری رایج و مهم در کشور ما محسوب می‌شود که در حیطه وظایف متخصصان ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. در کشور ما حدود 12 معدن فعال فلدسپات وجود دارد که تولیدات این معادن اغلب به کارخانه‌های شیشه‌سازی و تولید سرامیک و کاشی اختصاص می‌یابد. Feldspar از ترکیب دو کلمه  feldبه معنی صحرا و spar به معنی لکه گرفته شده است که به لکه‌های سفید به جا مانده در اثر رهاسازی این کانی در مناطق بیابانی و مسطح از متن سنگ‌ها، اشاره دارد. تجارت در زمینه فلدسپات در کشور ما سالانه با حجم بالایی صورت گرفته و تاجران و بازرگانان زیادی به آن مشغولند. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در مورد فلدسپات و ترخیص فلدسپار از گمرک، خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

فلدسپار چیست و چه کاربردی دارد؟

فلدسپار یا فلدسپات نوعی کانی بلورین است که کانی اصلی در سنگ‌های آذرین بوده و تاحدودی نیز در سنگ‌های رسوبی و دگرگونی سافت می‌شوند. فلسپات‌ها بیش از نیمی از هسته زمین را از نظر وزنی شامل شده و به طور طبیعی در طیف رنگی سایه مانند و مات از سفید تا خاکستری و از صورتی تا خاکستری بسیار تیره قرار دارند. فلدسپات‌ها از سه عنصر اصلی سیلیکات آلومینیوم، سدیم و پتاسیم تشکیل شده و براساس همین معیار به سه گروه کلسیک، سدیک و پتاسیک تقسیم‌بندی می‌شوند.

کاربرد فلدسپارها شامل موارد زیر می‌شود:

  • شیشه‌سازی
  • لاستیک سازی
  • چینی و لعاب
  • فلدسپات در سرامیک و کاشی
  • رنگ و رزین
  • صنایع ریخته گری
  • و بسیاری از صنایع دیگر

واردات و صادرات فلدسپار از گمرک

ذخایر فلدسپات و کاربردهای آن در صنایع جهانی بسیار فراوان هستند و به همین دلیل معاون متعددی از این کانه در نقاط مختلف جهان وجود دارد. معادن عمده فلدسپات در آمریکا، ترکیه، ایتالیا، فرانسه، آلمان، تایلند و اسپانیا واقع شده است. در کشور ما نیز ذخایر فلدسپات بسیار فراوان هستند. صنایع تولیدکننده‌ کانی در ایران، اکثراً‌ واحدهای فرآوری هستند که فلدسپات مصرفی خود را از معادن داخلی تأمین کرده و آن را به صورت پودر درمی‌آورند. البته بسیاری از کارخانه‌ها از جمله کارخانه‌های کاشی و سرامیک فلدسپات‌ها را که عمدتاً ‌از نوع پگماتیتی هستند به صورت کلوخه خریداری کرده و پس از خرد کردن و آسیاب کردن در محل کارخانه، مورد استفاده قرار می‌دهند.

واردات و صادرات دو فاکتور تعین کننده در میزان توسعه اقتصادی کشورها هستند. زمانی که کشوری به دلایل مختلف قادر به تولید محصولی نباشد، برای تامین نیاز داخلی، آن محصول را از کشورهای تولیدکننده وارد می‌کند. از طرفی دیگر، برای ارز آوری به کشور و رشد اقتصادی بیشتر، تمامی کشورها سعی در عرضه محصولات تولیدی خود به بازارهای جهانی و افزایش آمار صادرات را دارند.

بخشی از فلدسپات تولید شده در کشور به مقاصد امارات متحده عربی، مصر، ترکیه و عربستان صعودی صادر شده و از این طریق ارز خوبی به کشورمان وارد می‌شود. مبداءهای واردات فلدسپات در ایران نیز، کشورهای هند، امارات متحده عربی، اسپانیا، ترکیه و چین هستند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص فلدسپار از گمرک

گمرک در جمهوری اسلامی، حکم یک ذره بین بزرگ را دارد که تمام محموله‌های ورودی و خروجی به کشور را کنترل و بررسی می‌کند. تاجران و بازرگانان کشور ما بر این امر واقف هستند که اداره گمرک حتما باید قانونی بودن تجارت ایشان را تایید کند. این کنترل‌ها به شکل قوانین و مقررات خاص برای هر کالا درآمده و انجام امور تجاری همچون صادرات، واردات و ترخیص کالا در چهارچوب این دستورالعمل‌ها الزامی می‌باشد. یکی از مراحل مهم ترخیص کالا، جمع آوری و اخذ مجوزهاست که برای هر کالا به طور خاص تعریف شده اند. کارگزار رسمی گمرک شخصی است که از علم ترخیص کالا برخوردار بوده و با به کارگیری مهارت و تجربه خود، به انجام امور ترخیص کالا به نمایندگی از تاجران و بازرگانان کشورمان می‌پردازد. طریقه گزینش ترخیص کار و ارائه کارت بازرگانی به او، از طریق آزمون‌ حق العمل کاری است که زیر نظر اداره گمرک برگزار می‌گردد.

برای نمونه ترخیص کار موظف است جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص فلدسپار از گمرک، مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی دریافت نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فلدسپار

کد تعرفه جهت ترخیص فلدسپار (Feldspar) از گمرک برابر 25291000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و واحد اندازه‌گیری تعرفه آن برحسب Kg است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فلدسپار از گمرک

ترخیص فلدسپار از گمرک، یک فرآیند بسیار تخصصی و پیچیده است که تنها با به کارگیری مهارت و تجربه ترخیص کار ممکن است. یکی از معتبرترین و قابل اطمینان‌ترین شرکت‌های تجاری، شرکت سلطان یاقوت است که آماده خدمت رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان در زمینه امور تجاری می‌باشد. در صورتی که قصد بهره‌مندی از مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فلدسپات از گمرک را دارید، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)