سلطان یاقوت

ترخیص شانژمان (GEAR SYSTEM) از گمرک

ترخیص شانژمان (GEAR SYSTEM) از گمرک

امروزه دوچرخه‌سواری به یکی از ورزش‌های پرطرفدار در دنیا و کشور ما تبدیل شده است و اکثر انسان‌ها حتی در سنین کودکی و نوجوانی نیز نسبت به خرید دوچرخه اقدام می‌نمایند. هر دوچرخه از قطعات و اجزاء خاصی تشکیل شده است که با هم در ارتباط بوده و در نهایت حرکت آسان این وسیله نقلیه را توسط کاربر فراهم می‌کنند. یکی از قطعات اصلی و حیاتی در دوچرخه‌های دنده‌ای، شانژمان نام دارد که وظیفه تعویض دنده را برعهده دارد. واردات شانژمان در کشور ما سبب جبران کمبودهای موجود در صنعت دوچرخه‌سازی شده و از این رو می‌خواهیم در ادامه این مقاله به موضوع ترخیص شانژمان دوچرخه از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. محل نصب شانژمان در دوچرخه‌های دنده‌ای، در قسمت عقبی این وسیله نقلیه و بر روی گوشواره شانژمان است بطوریکه زنجیر دوچرخه از داخل آن عبور کند. شانژمان دستور تغییر دنده دوچرخه را از قسمت شیفتر یا دست‌دنده که تحت اختیار کاربر است دریافت کرده و سپس با تغییر جایگاه زنجیر روی خودرو، باعث سبک یا سنگین شدن دنده دوچرخه می‌شود. ارتباط بین دست دنده و شانژمان از طریق یک سیم یا کابل روکش‌دار شده برقرار می‌شود. در دوچرخه‌های پیشرفته، ارتباط میان این دو قطعه بصورت بی‌سیم (وایرلس) می‌باشد. مواد اولیه برای ساخت تمامی شانژمان‌ها، مواد فلزی و عمدتا آلومینیومی هستند و آنچه میان انواع گوناگون این قطعه تفاوت ایجاد می‌کند، تعداد چرخ‌دنده‌های خودرو عقب دوچرخه است که باید با تعداد شانژمان‌ها همخوانی داشته باشد. بنابراین در هنگام خرید شانژمان برای دوچرخه خود به این موضوع دقت کنید که دوچرخه شما از چند سرعت پشتیبانی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شانژمان‌ها و همچنین نحوه تجارت و ترخیص شانژمان از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

اجزاء تشکیل‌دهنده شانژمان دوچرخه کدامند؟

تمامی شانژمان‌هایی که در دوچرخه‌های دنده‌ای به کار برده می‌شوند، شامل 3 قسمت یا بخش اصلی به شرح زیر می‌باشند:

  • بازوی نگه‌دارنده بدنه شانژمان

این بخش توسط یک متصل‌کننده از جنس آلومینیوم به نام گوشواره، به بدنه اصلی دوچرخه متصل شده و بدین طریق کل قطعه شانژمان را روی بدنه دوچره ثابت نگه می‌دارد. سیم تنظیم‌کننده نیز در این بخش قرار دارد.

  • بدنه اصلی شانژمان

این بخش از 2 باند و 2 محور تشکیل شده که با کمک یک فنر در داخل بدنه و کشیدگی کابل یا سیم دنده موجب تغییر دنده می‌شود. این قسمت، بخش اصلی تنظیم دنده محسوب می‌شود و پیچ‌های تنظیم در این بخش واقع شده‌اند.

  • بازوی پایین شانژمان

این قسمت شامل 2 بخش یعنی مفصل فنری و 2 قرقره می‌شود. مفصل فنری وظیفه جمع کردن زنجیر را برعهده دارد.

واردات شانژمان در ایران

دوچرخه‌ها جزو وسایل نقلیه‌ای هستند که در کشور ما بسیار مورد استفاده قرار گرفته و طرفداران خود را دارند. از این رو میزان استفاده از قطعات یدکی دوچرخه‌ها از جمله شانژمان بالا بوده و صنعت دوچرخه‌سازی برای تولید دوچرخه‌های نو یا تعویض قطعه معیوب با قطعه جدید از آن بهره می‌برند. شانژمان دوچرخه در کشور ما جزو کالاهایی است که عمدتا از طریق واردات تامین می‌شود. سالیانه مقادیری ارز برای خرید شانژمان از کشورهای تولیدکننده خارجی، از کشور ما خارج شده و در در چرخه اقتصاد جهانی به گردش درمی‌آید.

مطابق آمار اداره گمرک در سال‌های اخیر، واردات شانژمان در ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی و تایوان صورت گرفته است. متاسفانه تحریم‌های سال‌های اخیر که بر اقتصاد و مبادلات تجاری کشور ما سایه انداخته است، دست تاجران و بازرگانان را در انتخاب کشور مبداء برای ثبت سفارش و خرید محصولات بسته است و این افراد واردات بی‌دردسر و سریع محصولات مورد نیاز بازار مصرفی کشورمان را از کشورهایی همچون چین و امارات متحده عربی که به این تحریم‌ها بی توجه هستند ترجیح می‌دهند.

مجوزهای لازم برای ترخیص شانژمان از گمرک

منظور از ترخیص کالا، انجام مراحل و آماده سازی مدارک و مجوزهایی است که قانونی بودن تجارت را اثبات نماید. اداره گمرک به این شیوه از قانونی بودن تجارت صورت گرفته اطمینان حاصل پیدا می‌کند. به همین دلیل شخصی به نام ترخیص کار رسمی اداره گمرک که از کارت بازرگانی معتبر برخوردار است باید به عنوان نماینده قانونی فعالان تجاری مشغول به کار شده و این مراحل را پیش ببرد. اگر بخواهیم به یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین مراحل ترخیص کالا اشاره کنیم، باید مرحله اخذ مجوزات را نام ببریم که نقشی کلیدی در تعیین زمان خروج کالا از گمرک ایفا می‌کند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص شانژمان از گمرک را دارد، موظف است برای دریافت مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه و ارائه آن‌ها به اداره گمرک اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: از محل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات – واردات قطعات یدکی برای ارائه خددمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل؛

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع خودرو جهت تخصیص ارز؛
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل و دسته دوم.

تعرفه گمرکی برای ترخیص شانژمان

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص شانژمان (GEAR SYSTEM) برابر 87149910 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص شانژمان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت از جمله معتبرترین شرکت‌ها در زمینه امور تجاری همچون ترخیص کالا می‌باشد که در طول سال‌های فعالیت خود موفق به کسب رضایت تاجران و بازرگانان خوب کشورمان بوده است. اگر قصد ترخیص شانژمان از گمرک را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که از مشاوره رایگان با ترخیص کاران متخصص و باتجربه شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با این شرکت، می‌توانید با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034