سلطان یاقوت

ترخیص گلیسیرین از گمرک

ترخیص گلیسیرین از گمرک

ترخیص گلیسیرین از گمرک، از پروسه‌های تجاری رایج در کشور ماست که در حیطه وظایف کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت می‌گنجد. حتما نام گلیسیرین را زیاد شنیده و از تاثیر بی‌نظیر آن بر سلامت پوست، مو و زیبایی آگاه هستید. این ماده فاقد هرگونه بو و رنگ و ضرر برای پوست انسان است و به همین دلیل در تولید انواع محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوان دارد. از گلیسیرین خوراکی نیز در صنایع غذایی به عنوان حلال، شیرین کننده و نگه دارنده استفاده فراوانی می‌شود. گلیسیرین انواع گوناگونی داشته و در موارد زیادی به کار می‌رود که در ادامه مقاله به این موضوع اشاره کرده‌ایم. سالانه حجم بالایی از گلیسیرین مصنوعی و طبیعی به کشور ما وارد شده و مورد مصرف صنایع داخلی قرار می‌گیرد. ترخیص گلیسیرین از گمرک نیز به همین دلیل موضوع مهم و قابل بحثی است که اطلاعات مفیدی راجع به آن در ادامه مقاله گنجانده‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

گلیسیرین یا گلیسرول چیست؟

یکی از الکل‌های 3 عاملی پرمصرف، گلیسیرین نام دارد که به علت داشتن پیوند هیدروژنی و 3 گروه هیدروکسیل در فرمول شیمیایی خود، در آب و اتانول حلال است؛ اما خاصیت انحلال آن در دیگر حلال‌ها بسیار کم است. ظاهر گلیسرول به صورت یک مایع زلال و بی رنگ است که فاقد بو می‌باشد. اگر گلیسیرین را در معرض هوا قرار دهیم، به آرامی رطوبت را جذب می‌کند. این ماده غیرسمی، دارای مزه شیرین و خاصیت چسبناکی بوده و در زبان انگلیسی با نام Glycerin شناحته شده است. گلیسیرین‌ها بر اساس منبع خود در سه دسته‌ی گیاهی، حیوانی و سنتزی قرار می‌گیرند. روش سنتزی به معنای تولید این ترکیب با کمک مواد اولیه شیمیایی است که برای این کار از واکنش کلراسیون پروپیلن برای تهیه گلیسیرین استفاده می‌شود.

کاربرد گلیسیرین در صنایع مختلف

از گلیسیرین به علت خاصیت آن در بالابردن ویسکوزیته مایعات، در صنایع و گریدهای مختلف به صورت گسترده استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای گلیسرول در صنایع عبارتند از:

  • گرید صنعتی
  • گرید غذایی
  • گرید آرایشی
  • گرید دارویی
  • صنایع کاغذسازی و نساجی
  • تولید محصولات ضدیخ
  • تولید مواد منفجره

واردات و صادرات گلیسیرین

انواع گلیسیرین در کشور ما تولید شده و به بازار مصرف داخلی عرضه می‌گردند. دربرخی مواقع نیز تولیدکنندگان داخلی موفق به عرضه محصولات خود به کشورهایی همچون عراق، افغانستان و … به میزان کم شده‌اند.

از آن‌جا که گلیسیرین ماده‌ای بسیار پرمصرف است و در صنایع مهم کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، تقاضای داخلی برای آن بالا بوده و تولیدات کشور ما کفاف آن را نمی‌دهند. در نتیجه تاجران و بازرگانان زیادی مشغول به واردات این محصول از کشورهای خارجی شده و این محصولات را به صنایع داخلی تزریق می‌کنند. واردات مواد اولیه صنایع یکی از اولویت‌های هر کشوری برای رونق تولیدات است و به همین دلیل ترخیص گلیسیرین از گمرک نیز ضروری بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. واردات گلیسیرین در کشور ما از مبداء کشورهای مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه، چین، کره و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص گلیسیرین از گمرک

پروسه ترخیص کالا از گمرک، بسیار پیچیده و تخصصی است و نیاز به مهارت‌های خاص و تجربه کافی دارد. اداره گمرک ایران برای پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از عدم آگاهی در انجام مراحل ترخیص کالا، یک آزمون به نام آزمون حق‌العمل‌ کاری برگزار کرده و به افرادی که قبول می‌شوند، گواهی نامه اعطا می‌کند. به قبول شدگان در این آزمون که مستقیما با دریافت کارت بازرگانی، تایید اداره گمرک برای فعالیت در امور تجاری به نمایندگی از تاجران و بازرگان را کسب کرده‌اند، ترخیص کار رسمی اداره گمرک گفته می‌شود.

مجوزاتی که ترخیص کار جهت ترخیص گلیسیرین از گمرک، موظف به آماده‌سازی و ارائه آن‌ها می‌باشد، عبارتند از:

  • اگر گلیسیرین مورد مصارف انسانی قرار بگیرد، اخذ مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری – تخصیص ارز ضرورت پیدا می‌کند.
  • در صورتی که گلیسیرین مورد مصارف دامی یا کشاورزی قرار بگیرد، ترخیص کار باید نسبت به اخذ مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار، مجوز فنی از سازمان دامپزشکی، و مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری اقدام نماید.
  • و در نهایت، برای ترخیص گلیسیرینی که مصرف دخانی دارد، باید مجوز ارزی از مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور جهت تخصیص ارز گرفته شود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص گلیسیرین

کد تعرفه برای ترخیص گلیسیرین یا گلیسرول از گمرک برابر 29054500 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد. تعرفه ورودی آن برحسب واحد kg اندازه‌گیری می‌شود.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گلیسرول خام؛ آب‌ها و محلول‌های قلیایی گلیسیرین‌دار برابر 15200000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد. تعرفه ورودی آن برحسب واحد kg اندازه‌گیری می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گلیسیرین از گمرک

کادر نیروهای ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت با دقت و وسواس بالا برگزیده شده‌اند و آماده ارائه خدمات گوناگون تجاری از جمله ترخیص کالا از گمرک، به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشند. اگر شما نیز قصد ترخیص گلیسیرین از گمرک را دارید، می‌توانید با آسودگی خاطر از این خدمات بهره‌مند شوید. برای ارتباط با ترخیص کاران باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت، کافیست تلفن‌های زیر را شماره‌گیری کرده و از مزایایی همچون مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)