سلطان یاقوت

ترخیص گریپ فروت از گمرک

ترخیص گریپ فروت از گمرک

یکی از مرکبات استوایی که در کشور ما کمتر مورد توجه واقع شده است، گریپ فروت نام دارد. تاجران و بازرگانان در سراسر دنیا از جمله ایران، گریپ فروت را مبداء واردات و صادرات قرار می‌دهند و سالانه ارز زیادی بدین طریق در جهان جابه‌جا می‌گردد. به همین دلیل قصد داریم در مقاله امروز به موضوع ترخیص گریپ فروت از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. طعم این میوه که احتمالا از پیوند پرتقال و دارابی تشکیل شده است، ترش و گاهی تلخ است. گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی از قبیل ویتامین C، بتاکاروتن، لیکوپن، فلاوانون‌ها و … است. این میوه دارای انواع گوناگونی است که از میان آن‌ها می‌توان به گریپ فروت دانکن، گریپ فروت مارش، گریپ فروت استار روبی، گریپ فروت تامسون و گریپ فروت رد بلاش و … اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص گریپ فروت از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

تجارت گریپ فروت در ایران

گریپ فروت نوعی میوه است که برای اولین بار در کشور آمریکا کشت شد و سپس کشورهای دیگر نیز به پرورش آن پرداختند. در حال حاضر کشورهای چین، هلند، آفریقای جنوبی و … بزرگ‌ترین صادرکنندگان میوه گریپ فروت به سایر کشورها به شمار می‌روند. در کشور ما نیز از اواسط دهه 40، کشت این میوه آغاز شد و در حال حاضر در دو شهر خوزستان و کرمان پرورش می‌یابد.

صادرات و واردات این میوه در کشور ما هر چند کم، ولی جریان دارد. عمده واردات گریپ فروت در ایران از مبداء کشورهای ترکیه، آفریقای جنوبی، چین، مصر و … صورت می‌گیرد. از طرفی کشورهای روسیه و همسایه از جمله امارات متحده عربی، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان و … به عنوان ظرفیت‌های بزرگ و مناسب جهت صادرات گریپ فروت به شمار رفته و هر ساله مقادیری ارز بدین ترتیب به کشور ما وارد می‌شود.

قوانین مرتبط با صادرات و واردات گریپ فروت در ایران

  • ورود هر نوع میوه تازه موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود این محصول بصورت خشک کرده، کنسرو شده، محفوظ شده، پخته شده، یخ زده و امثالهم موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

 

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص گریپ فروت از گمرک

ترخیص کالا شامل مراحلی است که بطورکلی به تشریفات گمرکی شهرت دارند. از مهم‌ترین تشریفات گمرکی می‌توان به مرحله دریافت و جمع‌آوری مجوزات از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اشاره کرد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص گریپ فروت از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص گریپ فروت

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گریپ فروت برابر 08054000 است که از حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 55 برخوردار است و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گریپ فروت از گمرک

بطورکلی ترخیص کالا از گمرک، پروسه پیچیده و تخصصی است که پیش نیاز آن، دانش و تجربه ترخیص کاری است. ترخیص کار رسمی اداره گمرک، از این مهارت برخوردار بوده و بهترین یار و راهنمای واردکنندگان و صادرکنندگان برای انجام درست مراحل ترخیص کالا و سایر امور گمرکی می‌باشد. متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، قادر به ارائه خدمات در زمینه ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز و ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور می‌باشند. در صورتی که قصد ترخیص گریپ فروت از گمرک را دارید، می‌توانید با شمار‌های درج شده در زیر تماس گرفته و جهت مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت، درخواست نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034