سلطان یاقوت

ترخیص تشتک از گمرک

ترخیص تشتک از گمرک

در دنیای تجارت، هزاران کالا میان کشورهای مختلف رد و بدل شده و چرخه اقتصاد جهانی بدین ترتیب به گردش خود ادامه می‌دهد. یکی از این کالاها، تشتک نام دارد که ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم این کلمه و همچنین نحوه تجارت و ترخیص تشتک از گمرک ایران آشنا کنیم. این فرآیند تجاری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت نیز به شمار می‌رود. نوشیدنی‌هایی که درون بطری شیشه‌ای قرار می‌گیرند، برای عدم نفوذ هوا به داخل آن‌ها، با درب فلزی بسته می‌شوند که در زیان فارسی به این درب فلزی تشتک گفته می‌شود. امروزه در سراسر جهان از تشتک‌ها برای بستن دهانه انواع بسیار زیادی از بطری‌ها استفاده می‌شود. شکل ظاهری این محصول به صورت قطعه دایره شکلی است که سطح آن با رنگ‌های مختلف و همچنین نشان تجاری نوشیدنی مورد نظر پوشانده شده است. این درب‌ها را برخلاف دیگر درب‌های پلاستیکی نوشیدنی‌ها، نمی‌توان با دست بست یا محکم کرد. برای نصب تشتک روی قوطی‌های نوشیدنی از دستگاه مخصوص به نام دستگاه تشتک‌زن استفاده می‌شود. همچنین شما برای باز کردن درب نوشیدنی خود که با تشتک بسته شده است، به درب بازکن دستی نیاز دارید. این قطعه پس از جدا شدن از قوطی دیگر قابل استفاده نبوده و معمولا بازیافت می‌شود. در ادامه مقاله به شرح فرآیند ترخیص تشتک از گمرک خواهیم پرداخت.

تجارت تشتک در ایران

واردات و صادرات دو اصل مهم و اساسی تجارت هستند که سبب به گردش درآمدن چرخ اقتصادی در یک کشور می‌شود. کاستی‌ها و کمبودهای بازار مصرفی به محصولات گوناگون از طریق واردات و سودآوری از طریق فروش کالاهای تولیدی مازاد از طریق صادرات صورت می‌گیرد.

تشتک یکی از کالاهای تجاری است که در کشور ما هدف صادرات و واردات قرار می‌گیرد و سالانه مقادیری ارز بدین ترتیب میان کشور ما و سایر کشورها مبادله می‌گردد. تاجران و بازرگانان از فعالیت در این زمینه سود خوبی کسب می‌کنند. البته آمارهای اداره گمرک حاکی از آن است که میزان واردات این محصول چندین برابر صادرات آن است.

واردات تشتک در ایران عمدتا از مبداء کشورهای ترکیه، ایتالیا، امارات متحده عربی، هند، اسپانیا، چین و … صورت می‌گیرد. از طرف دیگر صادرات این محصول به کشورهای همسایه از قبیل آذربایجان، عراق، ترکمنستان، قزاقستان و … رواج دارد.

مجوزهای لازم برای ترخیص تشتک از گمرک

جهت برقراری عدالت و نظم در ایران، کلیه محموله‌های صادراتی و وارداتی باید از زیر ذره بینی به نام اداره گمرک عبور کرده و قانونی بودن آن‌ها بررسی شود. در همین راستا، قوانین و دستورالعمل‌هایی برای ترخیص کالا از سمت اداره گمرک تعریف شده‌اند و ترخیص کار رسمی اداره گمرک موظف است در همین چهارچوب عمل کند. به کلیه مراحل ترخیص کالا، تشریفات گمرکی گفته می‌شود و یکی از این مراحل، اخذ مجوزاتی است که سازمان‌های بخصوصی در داخل کشور مسئولیت صدور آن‌ها را برعهده دارند.

کارگزار اداره گمرک که وظیفه راهنمایی و یاری تاجران و بازرگانان در پروسه پیچیده و دشوار ترخیص کالا را برعهده دارد، باید مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه را بگذراند و این مدارک را پس از جمع‌آوری به اداره گمرک تسلیم نماید. لیست مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص تشتک از گمرک عبارتند از:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • مجوز فنی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کالاهای دارای نام، نوشتار، یا طرح چاپ شده

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تشتک

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی که به ترخیص طشتک از گمرک اختصاص یافته است برابر 83091000 است که از حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 برخوردار می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تشتک از گمرک

ترخیص کالاهای تجاری از گمرک بطورکلی فرآیندی تخصصی و پرچالش محسوب می‌شود که اشتباه در مراحل انجام آن می‌تواند عواقب غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد. ترخیص کار باتجربه و کاربلد کسی که بر تمام پیچ و خم‌های مسیر مسلط باشد و خاطر تاجران و بازرگانان را آسوده نگه دارد. شرکت سلطان یاقوت با فعالیت‌های مستمر خود در زمینه امور تجاری و بازرگانی از جمله ترخیص کالا، اکنون به یکی از معتبرترین شرکت‌های ترخیص کار مبدل شده است. کادر نیروهای متخصص و کاربلد ترخیص کار این شرکت، از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا یار و راهنمای شما عزیزان خواهند بود و از ایجاد مشکلات گوناگون پیشگیری خواهند کرد. برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص تشتک از گمرک، کافیست با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :