سلطان یاقوت

ترخیص انبه از گمرک (صفر تا صد)

ترخیص انبه از گمرک

ترخیص انبه از گمرک

میوه انبه در مناطق استوایی و حاره کشت شده و خواص بی‌شماری دارد به طوری‌که در کشور پاکستان به این میوه لقب پادشاه میوه‌ها را داده‌اند. از جمله خواص این میوه می‌توان به خاصیت ضد ویروسی و انگلی، جلوگیری از آسم و سرفه، تقویت قلب، و تاثیر آن در سرتاسر لوله گوارش جهت تسهیل هضم غذا و همچنین کاهش فشار خون اشاره کرد. این میوه از جنبه اقتصادی و تجاری برای کشورهای مناطق گرمسیری که به کشت و صادرات آن مشغولند، بسیار سودآور و مهم است. سالانه مقدار زیادی میوه انبه تازه از کشورهای خارجی به داخل کشور ما وارد و مصرف می‌گردد. جالب است بدانید واردات و ترخیص اکثر میوه‌ها در ایران ممنوع است و تنها 4 میوه هستند که شامل استثناء می‌شوند. این میوه‌ها عبارتند از انبه، آناناس، موز و نارگیل. در ادامه مقاله به نقش انبه در دنیای تجارت و نحوه ترخیص آن از گمرک پرداخته‌ایم.

واردات انبه در ایران

انبه میوه بومی مناطق گرمسیری است؛ یعنی تنها در مناطقی که از نظر آب و هوایی گرم هستند، پتانسیل کشت دارد. 8 شهر جنوبی ایران از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان ظرفیت پرورش این محصول را دارند.

میوه انبه به جهت خواص بی‌شماری که دارد، در کشور ما طرفداران زیادی دارد و همین امر سبب شده تا واردات آن از کشورهای خارجی برای تاجران و بازرگانان پرسود واقع شود. انبه‌های تولیدی در جنوب کشور ما، اکثرا کال و سبز رنگ برداشت شده و جهت تولید ترشی کاربرد دارند و تامین میوه انبه تازه جهت مصرف از طریق واردات صورت می‌گیرد.

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولید کننده میوه انبه، کشور پاکستان است که 170 میلیون هکتار یعنی حدود 8% از زمین‌های کشاورزی این کشور به کشت انبه اختصاص یافته است. بزرگ‌ترین واردکننده انبه از پاکستان، کشور ایران است و پس از ما، کشورهای کانادا، امارات، عربستان، کره جنوبی، ژاپن، چین و همچنین کشورهای اروپایی از جمله خریداران انبه‌ی پاکستان هستند. پس از پاکستان، فیلیپین یکی از کشورهای مهم در واردات انبه به ایران محسوب می‌شود. کشورهای هند و تایلند نیز از صادرکنندگان میوه انبه به کشور ایران هستند.

نکاتی در مورد تجارت میوه انبه

در این بخش از مقاله به نکاتی در خصوص تجارت انبه در ایران و جهان اشاره خواهیم کرد:

 • کشورهای مبدا جهت واردات انبه به ایران یعنی پاکستان و فیلیپین، به علت عدم رعایت بهداشت، مرکز شیوع ویروس‌ها در جهان هستند. به همین دلیل تمام محموله‌های وارداتی به کشور باید از استانداردهای بهداشتی مبدا برخوردار بوده و همچنین مورد آزمایشات استاندارد قرار بگیرند؛ چراکه انتقال ویروس از طریق مواد خوراکی بسیار راحت‌تر صورت می گیرد.
 • بزرگ ترین کشورهای تولید کننده انبه در جهان که همگی جزو مناطق گرمسیری به حساب می‌آیند عبارتند از: هند، چین، تایلند، مکزیک، اندونزی، پاکستان، برزیل، مصر و بنگلادش.
 • زمان برداشت میوه انبه بنابر روش حمل و نقل آن متفاوت است؛ برای مثال اگر صادرات انبه از طریق حمل دریایی صورت بگیرد، به علت زمان‌بر بودن این جابه‌جایی، انبه در مرحله نیمه‌رسیده یا نیمه‌بالغ برداشت می‌شود. ولی در حمل هوایی این میوه، به دلیل سرعت انتقال، انبه‌ها در زمان برداشت باید کاملا رسیده و بالغ باشند.
 • برای بسته‌بندی میوه انبه، استانداردهای عملیاتی SOP باید رعایت شوند. این مراحل به ترتیب عبارتند از: برداشتن مایعات، تمیزکردن و شست‌وشو، فروبردن قارچ‌کش در آب گرم، درجه‌بندی میوه‌ها براساس اندازه، بسته‌بندی و برچسب‌گذاری آن‌ها. بهترین و رایج‌ترین ظرف برای بسته‌بندی میوه انبه، ظروف تخته فیبر هستند که ظرفیت 6 کیلوگرم از این میوه را دارند. جهت بسته‌بندی انبه، ابتدا هر میوه را در کاغذهای مخصوص یا دستمال کاغذی پیچیده و سپس از الیاف مصنوعی جهت بسته‌بندی نهایی آن استفاده می‌شود.
 • واردات شکل‌های دیگر میوه انبه نیز به ایران صورت می‌گیرد. یکی از آن‌ها میوه خشک انبه است که طرفداران زیادی داشته و احتمال فاسد شدن و از بین رفتن آن در فرآیند انتقال کمتر است. شکل دیگر انبه، شکل یخ‌زده این میوه است که به جهت جابه‌جایی‌های طولانی مدت کاربرد دارد. در تبدیل انبه به انبه یخ‌زده، سختی میوه حفظ شده و به طعم، بو و رنگ آن آسیبی نمی‌رسد.
 • با توجه به شرایط کشت این محصول، بهترین زمان برای حمل و نقل انبه ماه‌های میلادی مه و سپتامبر هستند؛ یعنی اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد و همچنین اوایل شهریور تا اوایل مهرماه.
 • درست است که حمل و نقل دریایی همیشه ارزان‌ترین راه برای مبادلات تجاری است؛ اما بهترین گزینه به جهت حفظ تازگی و خلوص میوه انبه، حمل آن از طریق وسایل نقلیه هوایی است.

مجوزات لازم جهت ترخیص انبه از گمرک

جهت ترخیص انبه از گمرکات کشور، اخذ مجوزات زیر الزامی است:

 • مجوز فنی سازمان حفظ نباتات
 • مجوز فنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای انبه خشک کرده، کنسرو شده، پخته شده، یخ زده و امثال آن‌ها.
 • مجوز فنی وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص انبه

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص انبه از گمرک 08045020 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 25 می‌باشد و براساس واحد اندازه‌گیری کیلوگرم محاسبه می‌گردد. کشور  دارنده تعرفه ترجیحی انبه، جمهوری اسلامی پاکستان است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص انبه از گمرک

شما تاجران گرامی می‌توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص کالا و ترخیص انبه از گمرک، با کارشناسان ترخیص کار کاربلد و باتجربه‌ی شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)