سلطان یاقوت

ترخیص چتر نجات از گمرک

ترخیص چتر نجات از گمرک

یکی از لوازم حیاتی و پرکاربرد در جهان که برای در امان ماندن از خطر سقوط از ارتفاعات بالا اختراع شده است، چتر نجات یا پاراشوت نام دارد. افراد زیادی در کشور ما به واردات این تجهیزات از کشورهای خارجی و تزریق آن‌ها به بازار مصرفی داخلی مشغول می‌باشند. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص چتر نجات از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت محسوب می‌شود و از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است. چتر نجات تاحدودی شبیه چتر معمولی است که به انسان یا اجسام گوناگون متصل شده و فرود آرام و ایمن بر روی زمین را ممکن می‌سازد. از کاربردهای چتر نجات می‌توان به فرود آرام و کنترل بهتر چتربازها هنگام فرود از ارتفاعات، کاهش سرعت بازگشت موشک و همچنین ترمزگیری بهتر جت‌های جنگی، هواپیما و انواع موشک در زمان نشستن روی زمین و … اشاره کرد. افراد در تجربه سقوط آزاد و ورزش پاراگلایدر نیز مجهز به یک چتر نجات هستند تا از آن در کنترل مسیر و کاهش سرعت کمک بگیرند. چتر نجات‌های ابتدایی را از جنس ابریشم و با طاق گرد می‌ساختند که با کمک یراق‌هایی به هم متصل میشد. در حال حاضر شکل و ساختار این چترها با تغییرات همراه بوده و شامل اشکال مختلفی است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. جنس تمام چترهای نجات از نایلون سبک و مقاوم است. در ادامه مقاله به شرح فرآیند تجارت و ترخیص چتر نجات از گمرک خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

واردات چتر نجات در ایران

برای تولید چتر نجات باید از استانداردهای جهانی در این زمینه پیروی کرد و نیاز به تجهیزات و مواد اولیه بخصوصی دارد. متاسفانه امکان ورود این لوازم در ایران به علت ممنوعیت مبادلات تجاری با بسیاری از کشورهای پیشرفته جهانی که در اثر تحریم‌ها ایجاد شده‌اند، وجود ندارد. در این شرایط تامین کنندگان برای جبران کمبودهای موجود در بازار مصرفی کشور به چتر نجات، اقدام به واردات مستقیم این محصول از کشورهای خارجی می‌نمایند.

مطابق آمار اداره گمرک، واردات چتر نجات در ایران عمدتا از مبداء کشور چین، ترکیه، امارات متحده عربی و … صورت گرفته و سالانه مقادیری ارز بدین صورت از کشور خارج می‌گردد.

چین از کشورهای مطرح دنیا در زمینه تولید محصولات گوناگون از جمله چتر نجات است که محصولاتی ارزان قیمت باکیفیت استاندارد را با حجم بالا تولید نموده و به کشورهای سراسر جهان صادر می‌نماید. امارات نیز از دیگر کشورهای فعال در این زمینه است که به علت نزدیکی با ایران، حمل کالا از این کشور را با قیمت به‌صرفه و مناسب امکان‌پذیر می‌کند. از این رو واردکنندگان ایرانی عمدتا واردات چتر نجات از مبداء این 2 کشور را ترجیح می‌دهند.

مجوزهای لازم برای ترخیص چتر نجات از گمرک

صدور مجوز ترخیص کالاهای تجاری از سمت اداره گمرک صورت می‌گیرد. این اداره دستورالعمل‌های خاصی را در خصوص ترخیص کالاهای گوناگون مشخص نموده که عمل به آن‌ها از وظایف ترخیص کار است. ترخیص کالا امری پیچیده و تخصصی بوده که به تجربه و دانش کافی نیاز دارد و اگر این فرآیند بدون تسلط بر قوانین حاکم بر آن صورت بگیرد، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل تاخیر در خروج کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های مازاد افزایش می‌یابد. بنابراین اداره گمرک برای جلوگیری از بروز این مشکلات و صرفه جویی در زمان، انجام مراحل ترخیص کالا را تنها از سوی افراد مورد تایید خود یا همان ترخیص کار رسمی گمرک، مجاز می‌داند. قبول شدگان در آزمون حق العمل کاری، گواهی نامه‌ای تحت عنوان کارت بازرگانی را دریافت نموده و با در دست داشتن آن، می‌توانند به نمایندگی از تاجران و بازرگانان اقدام به انجام امور گمرکی نمایند.

مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله ترخیص کالا، مرحله دریافت و جمع‌آوری مجوزها از سازمان‌های مربوطه است. لیست مجوزات برای ترخیص هر کالای تجاری با توجه به کد تعرفه گمرکی آن کالا تعیین شده و در صورت تشخیص درست کد تعرفه گمرکی، می‌توان به لیست این مجوزات دست پیدا کرد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص چتر نجات از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • اخذ مجوز فنی از سازمان هواپیمایی کشور برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع هوایی جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص چتر نجات

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص چتر نجات برابر 88040000 است که از حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 برخوردار بوده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

شرح تعرفه: چتر نجات (از جمله چتر نجات قابل هدایت و پاراگلایدرها) و روتوشوت‌ها؛ اجزاء و قطعات و متفرعات آن‌ها.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چتر نجات از گمرک

ترخیص چتر نجات از گمرک، امری تخصصی و پرچالش محسوب می‌شود که اشتباه در مراحل انجام آن می‌تواند پیامدهای جبران‌ ناپذیری به همراه داشته باشد. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان کسی که بر تمام این پیچ و خم‌ها مسلط باشد و خاطر تاجران و بازرگانان را آسوده نگه دارد. شرکت سلطان یاقوت با فعالیت‌های مستمر خود در زمینه امور تجاری و بازرگانی از جمله ترخیص کالا، اکنون به یکی از معتبرترین شرکت‌های ترخیص کار مبدل شده است. کادر نیروهای متخصص و کاربلد ترخیص کار این شرکت، از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا یار و راهنمای شما عزیزان خواهند بود و از ایجاد مشکلات گوناگون پیشگیری خواهند کرد. برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با این شرکت، کافیست با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص انواع چتر نجات از گمرک عبارتند از:

  • ترخیص چتر نجات مخروطی
  • ترخیص چتر نجات گرد
  • ترخیص چتر نجات مربعی
  • ترخیص چتر نجات مستطیلی
  • ترخیص چتر نجات مثلثی
  • ترخیص چتر نجات Ram-Air