سلطان یاقوت

ترخیص اسپند از گمرک

ترخیص اسپند از گمرک

اسپند نام یک نوع گیاه است که نام علمی آن، Peganum Harmala می‌باشد. این گیاه که در زبان فارسی به آن اسفند هم می‌گوییم، در ایران هدف صادرات و واردات قرار گرفته و فعالان تجاری به خرید و فروش این محصول در سطوح بین‌المللی مشغول هستند. به همین دلیل است که قصد داریم در مقاله پیش روی شما عزیزان به شرح فرآیند ترخیص اسپند از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. با اینکه در یک‌سری کشورها، گیاه اسپند را علف هرز دانسته و استفاده‌ای از آن نمی‌برند؛ ولی در خاورمیانه بخصوص در کشور ما و کشورهایی نظیر هند و پاکستان، از دود کردن دانه‌های گیاه اسپند در مراسم‌های آیینی و خاص و هم‌چنین از خود گیاه برای سایر مصارف طب سنتی بهره می‌برند. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد چگونگی تجارت و ترخیص اسفند از گمرک، با ما همراه باشید.

واردات و صادرات اسپند در ایران

اسپند یک نوع گیاه علفی است که بر برخی کشورهای جهان، رویش بیشتری دارد و از این کشورها به سایر کشورهای متقاضی صادر می‌گردد. بیشترین مقدار گیاه اسپند در جهان مختص کشورهای یونان، ترکیه، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، افغانستان و … است. همانطورکه ذکر شد، ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دارنده گیاه اسپند در جهان است. اسپند ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است و غبار ناشی از دود کردن دانه‌های آن، کمتر است. به همین دلیل کشورهای همسایه همواره مشتری اسپند ایرانی هستند.

هر ساله تاجران و بازرگانان به صادرات اسپند از کشورمان به کشورهای عراق، امارات، استرالیا، آلمان، پاکستان، قطر و … مشغول می‌باشند و بدین طریق مقادیر مناسبی ارز وارد چرخه اقتصادی کشورمان می‌شود.

از طرفی باید این واقعیت را بیان کرد که تمام اسپندهای موجود در بازار کشور ما ایرانی نیستند، بلکه مقداری از آن متعلق به کشور افغانستان بوده و حاصل واردات این محصول از این کشور است. تامین‌کنندگان برای جبران کمبودهای موجود در بازار مصرفی به این محصول، اقدام به واردات می‌نمایند.

قوانین حاکم بر صادرات و واردات اسپند در ایران

تاجران و بازرگانان که قصد فعالیت در زمینه واردات و صادرات اسپند را دارند، لازم است به قوانین و مقرراتی که از سمت اداره گمرک در این راستا وضع شده‌اند، عمل نمایند:

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

اخذ چه مجوزاتی برای ترخیص اسپند از گمرک لازم است؟

ترخیص کاری که می‌خواهد برای ترخیص اسپند از گمرک اقدام کند، باید مجوزهای زیر را که برخی سازمان‌ها و مراکز داخلی مسئولیت صدور آن‌ها را برعهده دارند، اخذ کند:

  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه جهت ترخیص اسپند از گمرک

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اسپند برابر 12119025 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 برخوردار می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

ترخیص اسپند از گمرک با شرکت سلطان یاقوت

تشریفات گمرکی برای ترخیص یک محصول تجاری، فعالیتی سخت و تخصصی است که احتمال بروز خطا در صورت نداشتن تسلط کامل بر قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک در مراحل انجام آن بسیار بالاست. به همین دلیل است که فعالان تجاری به مشورت و همکاری با ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارند تا بتوانند این مسیر پر پیچ و خم را با موفقیت طی نمایند. شرکت سلطان یاقوت با به‌ کارگیری نیروهای ترخیص کار معتبر و باتجربه، حاضر به ارائه خدمات در زمینه تمامی امور گمرکی از جمله ترخیص کالا است. از مزایای همکاری با این شرکت می‌توان به انجام امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان و با صرف مناسب‌ترین هزینه است. در صورتی‌که قصد ترخیص اسپند از گمرک را دارید، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند گردید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034