سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک

ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک

یکی از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعت پزشکی که امکان مشاهده بخش‌های درونی بدن و انجام جراحی‌های محدود را فراهم می‌کند، دستگاه آندوسکوپی نامیده می‌شود. نیاز صنعت پزشکی به این دستگاه در کشور ما عمدتا از طریق واردات تامین می‌گردد.

از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. کلمه آندوسکوپ (Endoscope) از ترکیب دو لغت Endo به معنی درون و scope به معنای مشاهده ایجاد شده است و به دستگاهی تلقی می‌شود که جهت معاینه درونی مجراها و حفره‌های بدن انسان به کار می‌رود.

استفاده از دستگاه درون‌بین یا آندوسکوپ سبب شده تا پزشکان بتوانند بیماری‌های درونی بدن را بدون ایجاد شکاف و برش و یا هرگونه جراحی در بدن بیمار تشخیص داده و اقدام به درمان نمایند. این لوله توسط متخصص، وارد مجراهای طبیعی انسان مانند دهان، بینی، مقعد و … می‌گردد.

در انتهای این ابزار لوله‌ای شکل و انعطلاف‌پذیر، بخش‌هایی از قبیل منبع نور، آیینه و دوربین تعبیه شده‌اند و بدین ترتیب درون‌بینی بخش‌های فوقانی دستگاه گوارش از مری تا دوازدهه و بیشتر صورت می‌گیرد.

گاهی نیز در انتهای این لوله ابزارهایی مثل پنس و قیچی نصب می‌شوند تا نمونه‌برداری از اندام‌های داخلی یا عمل جراحی جزئی صورت بگیرد. از کاربردهای دیگر دستگاه آندوسکوپ می‌توان به نمونه برداری، برداشتن پولیپ و کوتر عروق خونریزی دهنده حتی لیزر توده سرطانی و … اشاره کرد.

 

به‌طورکلی دستگاه آندوسکوپی از اجزاء گوناگونی تشکیل شده است که عبارتند از: عدسی، فیبر نوری، منبع نور سرد، دوربین و هد دوربین، ست‌های جراحی آندوسکوپی و … . روش آندوسکوپی انواع مختلفی دارد و روشی نسبتا کم خطر نسبت به عمل‌های جراحی محسوب می‌شود که می‌تواند عوارضی از قبیل تب، درد قفسه سینه، درد پایدار، تورم و التهاب و … را به دنبال داشته باشد. براس کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص آندوسکوپ از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

واردات دستگاه آندوسکوپی در ایران

 

دستگاه آندوسکوپ، یکی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت پزشکی است و دستگاهی بسیار کاربردی و مهم محسوب می‌شود. بخشی از نیاز صنعت پزشکی و بازار مصرفی کشورمان به انواع دستگاه آندوسکوپی از طریق واردات این محصول از کشورهای خارجی تامین می‌گردد.

از آن‌جاکه صنعت پزشکی با جان و سلامت افراد جهان رابطه مستقیم دارد، تامین نیاز این صنعت به محصولات هر کشور، جزو اولویت واردکنندگان آن به شمار می‌رود. تاجران و بازرگانان ایرانی سود خوبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند.

واردات تجهیزات آندوسکوپی در کشور ما از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، هلند، ژاپن، آلمان، آمریکا، چین و … رواج دارد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد.

قوانین تجارت دستگاه آندوسکوپی در ایران

  • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
  • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه آندوسکوپی

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه آندوسکوپی برابر 90181960 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص اجزاء و قطعات و ابزار آندوسکوپی برابر 90181961 است که شامل حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با سابقه مفید و درخشان در زمینه امور گمرکی از جمله حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه گمرکی، ثبت سفارش، خرید کالا، اخذ مجوزات لازم، ترخیص کالا از کلیه گمرکات، ترانشیپ کالاها و … به یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال در این زمینه مبدل شده است. متخصصان ترخیص کار زبده و قابل اطمینان این شرکت، آماده همکاری و ارائه خدمات به واردکنندگان و صادرکنندگان محترم کشورمان هستند. برای مشاوره رایگان و درخواست همکاری در زمینه ترخیص دستگاه آندوسکوپی از گمرک، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

بیشتر بخوانید :