سلطان یاقوت

چه کالاهایی به اخذ مجوز بهداشت برای ترخیص نیاز دارند؟

اخذ مجوز گمرک برای ترخیص کالا

چه کالاهایی نیاز به اخذ مجوز بهداشت دارند؟

داشتن مجوز یکی از موارد و مدارک مهم و در اظهارنامه گمرکی ترخیص کالا می باشد. هرکالایی که به کشور وارد و یا از کشور به قصد صادرات خارج می شود صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی باید بر طبق قوانین و مقررات مدارک لازمه را مسئولین گمرک ارائه کند در بین تمامی قوانین و مقرراتی که برای واردات و صادرات کالا هست داشتن مجوز نیز برای اکثر کالاها الزامی است برخی از کالاها برای ادامه روند تشریفات گمرکی و ترخیص به مجوز هایی مانند مجوز استاندارد، مجوز کانون پرورش فکری  کودکان، مجوز وزارت دفاع و مجوز بهداشت و ….. دارند ما در این مقاله با شما در خصوص کالاهایی که برای ترخیص از گمرکات کشور نیاز به اخذ مجوز بهداشت خواهند داشت صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

با توجه به توضیحاتی که داده شد متوجه شدیم که اخذ مجوز برای ترخیص کالا جزء جدانشدنی در امور تشریفات گمرکی می باشد. اخذ مجوز بهداشت هم برای تمامی کالاها و خدمات پزشکی و همچنین کالاهایی که در حوزه سلامت افراد هستند به عنوان مثال خوراکی ها و داروها و تجهیزات پزشکی از واجبات می باشد و بدون داشتن مجوز بهداشت امکان ترخیص آن کالاها وجود نخواهد داشت. این مساله تا جایی مهم است که اگر کالا و یا تجهیزات پزشکی مجوز بهداشت را نداشته باشد امکان هیچگونه تولید، فروش  و یا حتی واردات به کشور را نخواهد داشت. بر همین اساس تجار عزیز اگر بخواهند هر نوع کالایی که مستقیما با سلامت افراد و مردم جامعه در تماس باشد برا به کشور وارد کنند حتما باید مجوز بهداشت خود را ارائه نمایند.

یکی از مواردی که دانستن آن خالی از لطف نبود این است که شما می توانید قبل از ورود کالا به گمرک برای تسریع در روند تشریفات گمرکی کالا و ترخیص سریع تر و کم هزینه تر برای اخذ مجوز بهداشت اقدام نمایید.نام دیگر مجوز بهداشت که ممکن است در مدارک و قوانین مربوط به ترخیص کالا مشاهده کنید مجوز IRC می باشد. با توجه به توضیحاتی که در خصوص این مدرک برای ترخیص کالا ارائه کردیم شما عزیزان می توانید برای ترخیص سریع تر و کم هزینه تر از افراد متخصص در این امور کمک بگیرید تا کالای خود را در کمترین زمان ممکن با حدالق هزینه به بازار مصرف عرضه کرده و از سایر رقیبان خود در این خصوص پیشی بگیرید.

انواع گواهی بهداشت برای کالاهای تجاری و بازرگانی

با توجه به اینکه داشتن مجوز IRC  یا همان مجوز بهداشت یکی از موارد مهم در ترخیص کالاها می باشد در این پاراگراف به توضیحات در خصوص انواع آن می دازیم گواهی بهداشت زمان دار یکی از مجوز های وزرات بهداشت می باشد با این توضیح که اگر شرکت و محصولاتی که برای واردات پروانه بهداشت خود را از وزرات بهداشت دریافت کرده اند و اداره کل نظارت بر ارزیابی مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی آن را تایید کرده باشد می تواند با استناد به آن گواهی که حداکثر یکساله است اقدام به واردات کالا کند، این نوع از گواهی بهداشت ( مجوز بهداشت زمان دار) است که به راحتی می توان با ارائه آن کالاهای وارداتی را از گمرک ترخیص کرد. نوع دیگر گواهی بهداشت این است که برای هر کالا و محوله وارداتی پزشکی و بهداشتی به کشور باید برای دریافت آن اقدام نمایید. این نوع گواهی ها حتما باید از طرف مقامات ذیصلاح کشور مبدا کالاها و محوله های وارداتی صادر شود و برای سفارت جمهوری اسلامی کشورمان ایران مهر شده فرستاده شود. این مجوز جز برای آن کالای خاص ممنوع است. در این نوع از گواهی بهداشت باید حتما تاریخ تولید و انقضای کالای وارداتی و همچینین شماره بچ (  Batch No ) آن ذکر شود.

معمولا چه نوع کالاهایی برای ترخیص به مجوز بهداشت نیاز دارد؟

می توان گفت تمامی کالاهایی که با سلامت افراد و جامعه در ارتباط هستند به گواهی و مجوز بهداشت برای ترخیص نیاز دارند. برای مثال می توان به تمامی مواد اولیه غذایی و آشامیدنی که کارخانجات تولیدی از آن استفاده می کنند نام برد و یا تمامی مواد آرایشی و بهداشتی و مواد اولیه تولید آن حتی مواد پلاستیکی که از آنها برای تولید مواد غذایی استفاده می شود. تمامی داروها، محصولات پتروشیمی که از آنها برای تولید ظروف و لیوان و حتی بسته بندی مواد غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرند، مواد پلی اتیلن، پلی پروپیلن که از آن برای تولید لوله های آب و یا شلنگ ها و …. استفاده می کنند، همه و همه برای ترخیص از گمرک نیاز به اخذ گواهی بهداشت خواهند داشت.با توجه به اینکه محور کالاهایی که برای ترخیص از گمرک نیاز به مجوز بهداشت دارند وسیع است می توانید قبل از اقدام به تجارت و بازرگانی کالایی با مشاوران زبده و کارادان مشورت کرده تا در زمان ترخیص کالا از گمرک دچار مشکل نشوید.

بیشتر بخوانید :