سلطان یاقوت

تخلفات گمرکی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

 

امروزه یکی از مباحث متداول در زمینه تجارت و بازرگانی تخلف گمرکی است، و افراد زیادی درگیر آن هستند. لازم است بدانید که حقوق گمرکی یکی از منابع درآمدی دولت‌ها است. و از آنجا که گمرکات از راه‌های ورودی و خروجی کشور برای انواع محموله‌ها و کالاها است، ممکن است تخلفاتی در خصوص عدم پرداخت و نحوه پرداخت مالیات‌ها به وجود بیاید. در برخی از موارد این تخلفات در زمینه اقدامات اداری تشریفات گمرکی رخ خواهد داد که به آن‌ها تخلفات فرا کیفری گفته می‌شود. تخلفات  و حقوق گمرکی به دو نوع عام وخاص تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم با ما همراه باشید.

 

تخلفات گمرکی

 

گمرک چیست؟

 

برای اینکه با تخلفات گمرکی آشنا شویم در درجه اول باید با مفهوم گمرک آشنا شوید. گمرک یک نهاد دولتی است که قوانین مصوب در خصوص اخذ عوارض و مالیات‌ها و نحوه ورود و خروج کالاها به کشور را به مرحله اجرا می‌رساند. همانطور که گفته شد حقوق گمرکی دارای دو مفهوم عام و خاص است که در مفهوم عام توصیفی غیر مالی دارد و در خصوص امتیازات قانونی آن صحبت خواهد شد. از جمله امتیازات حقوق گمرکی عام می‌توان به حق بازدید از محموله ها، بازکردن بسته‌ها و دیدن محتویات داخل آن و به دست آوردن مشخصات کالا و نمونه برداری از کالاها آن‌ها اشاره کرد این امتیازات برای افراد و نهادهای ذی نفع  است. در مفهوم خاص برای حقوق گمرکی می توان همان معنای خاص حقوق ورودی را در نظر گرفت که مطلقا توصیف مادی داشته و در مالیات‌های غیر مستقیم قرار می‌گیرد.

 

انواع تخلفات امور گمرکی چیست

 

تخلف گمرکی به چه معناست؟

 

به تمامی فعالیت‌های مخالف و متضاد مقررات و قوانین گمرکی تخلف گمرکی گفته می‌شود. از جمله تخلفات گمرکی مغایر با قوانین و امور گمرک می‌توان به عدم اظهار اشاره کرد، به این صورت که ما بین کالاهای اظهار شده کالاهای اظهار نشده ای نیز وجود داشته باشد به طوری که در برخی از موارد ماخد و حقوق و مالیات های گمرکی کالاهای اظهار نشده کم‌تر از حقوق گمرکی و مالیات ورودی کالاهای اظهار شده است. مورد بعدی برای تخلفات گمرکی می‌توان به اقدام عملی اشاره کرد این در صورتی است که کالاهای بخشوده و یا ترخیص شده از گمرک را بدون ارائه اظهار نامه از گمرک خارج نمایند  و اگر کالا را در حین خروج از انبارهای گمرک و یا پس از خروج از انبارهای گمرک کشف کنند تخلفات گمرکی مغایر با قانون به حساب می‌آید.

از مورد دیگر برای تخلفات گمرکی می‌توان به اظهار نمودن کالای مجاز به جای کالای مجاز دیگری که حقوق و عوارض گمرکی آن بیش‌تر است، اشاره کرد. مورد بعدی نقض تخلفات آیین نامه ای  و یا به عبارتی دیگر تخلفات انتظامی است. این نوع تخلفات با عنوان نقص قوانین آیین نامه ای شناخته می‌شوند و زیان مالی برای دولت ندارد. از نمونه تخلفاتی که با زیان مالی برای دولت همراه است  می‌توان به اظهار نام کشوری دیگر به جای کشور مبدا کالا اشاره کرد. در صورت مشخص شدن  این تخلف علاوه بری مابه التفاوتی که دریافت می‌شود مبلغی به عنوان جریمه که برابر ده درصد تا یک برابر مبلغ مابه التفاوت است نیز باید پرداخت شود. این مبلغ با توجه به تشخیص رئیس اداره گمرک محل تعیین و دریافت می‌شود.

 

 

منشا اصلی تخلفات گمرکی چیست؟

 

با توجه به قوانین گمرکی در ایران علاوه بر اخذ حقوق و تعرفه های گمرکی مبالغ دیگری نیز با عنوان‌های مختلف از افرادی که واردات کالا را انجام می‌دهند، گرفته می‌شود. این موارد موجب افزایش قیمت تمام شده کالای وارداتی می‌شود و تجار و بازرگانان برای فرار از این قضیه مرتکب تخلفات گمرکی می‌شوند.

 

اسناد حمل کالا

 

شرکت سلطان یاقوت

 

شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه عملی و موفق خود در زمینه بازرگانی و ترخیص کالا آماده خدمت رسانی به شما تجار عزیز در زمینه‌های ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا و … است. این شرکت در نظر دارد با ارائه این خدمات به شکلی تخصصی در اسرع وقت توسط نیروهای توانمند خود موجبات تجارتی امن و مطمئنی را برای شما رقم بزند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت می‌توانید با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :