سلطان یاقوت

هزینه ترخیص کالا از گمرک چگونه محاسبه می شود؟

هزینه های ترخیص کالا

موارد هزینه ترخیص کالا از گمرک شامل تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی می شود و این هزینه های در فرآیند تشریفات گمرکی از صاحب کالا و یا نماینده وی اخذ می شود.

 

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا یعنی چه

واردات و صادرات یا به طور کلی تجارت و بازرگانی مشمول هزینه های مختلف گمرکی می شود که در زمان انجام امور تجارت و بازرگانی باید آنها را در نظر گرفت. آگاهی در خصوص هزینه های ترخیص کالا برای تمامی بازرگانان و تجار مهم است. زیرا عدم اطلاع از روند تشریفات گمرکی برای تجار و بازرگانان موجب کند شدن روند ترخیص کالا و بیشتر ماندن کالا در انبار گمرک و در نتیجه افزایش مخارج می شود.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کار ان و پرسنل زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

هزینه های گمرکی ترخیص کالا شامل چه مواردی است

هزینه ترخیص کالا از گمرک مشمول تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی می شود. از جمله آن می توان به هزینه های آزمایشگاه، هزینه بازرسی کالا، هزینه حمل و نقل، هزینه ترانزیت و ترانشیپ کالا، هزینه بارگیری، هزینه انبار داری، هزینه تخلیه کالا، هزینه بدرقه کالا و ….. اشاره کرد. فیش پرداختی این موارد در زمان تنظیم اظهار نامه به مامور گمرک ارائه می شود زیرا برای ترخیص کالا و تحویل آن پرداخت تمام هزینه های اجباری و الزامی است.

مخارج گمرکی ترخیص اجناس

بغیر این موارد اگر خود بازرگان و تاجر به امور گمرکی وارد نباشد باید هزینه حق العمل کار گمرک را نیز پرداخت کرده و او را به عنوان نماینده قانونی خود برای ترخیص کالا به گمرک معرفی نماید. کارمزد ترخیص کالا از گمرک توسط ترخیص کار یا حق العمل کار نیز بستگی به کالا و مدارک و میزان تجربه ترخیص کار خواهد داشت.

حقوق گمرکی کالا چگونه محاسبه می شود

حقوق گمرکی کالا به صورت جداگانه از هزینه ترخیص کالا محاسبه می شود. که کلا چهاردرصد از ارزش گمرکی کالا به علاوه سود بازرگانی است که توسط گمرک برای تمامی کالاهای وارداتی قطعی دریافت می شود. لازم است بدانید که تمامی این تعرفه ها و هزینه ها توسط هیئت دولت تعیین و برای اجرا به گمرکات ابلاغ می شود. همچنین تمامی این هزینه برای بخش دولتی نبوده و مقداری از آن به بخش خصوص پرداخت می شود اما وظیفه وصول آن به گمرک واگذار شده است.

حقوق گمرکی کالا

حقوق گمرکی در کدام مرز ها و کدام کشور ها باید پرداخت شود

لازم است بدانی که حقوق گمرکی یک اصطلاح بین المللی بوده و از عواید و درآمد های عمومی هر دولتی به شمار می رود که توسط گمرک دریافت می شود به همین دلیل در تمامی مرزها و گمرک ها در زمان ترخیص کالا باید پرداخت شود. این حقوق گمرکی شامل عوارض و مالیات های ورودی کالا می شود. به عنوان مثال حقوق گمرکی و هزینه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام با حقوق گمرکی و ترخیص همان کالا از گمرک بازرگان فرقی ندارد.

نحوه محاسبه هزینه انبار داری گمرک

در زمان ترخیص کالا و انجام امور حمل و نقل کالا باید تمامی هزینه های مربوط به انبارداری را پرداخت کرده وقبض انبار را به مسئول انبار ارائه نمایید تا اجازه خروج کالا از انبارهای گمرک را داشته باشید. هزینه های انبار دارای به نسبت حجم و مقدار کالا متفاوت خواهد بود. همچنین اگه در زمان معین نسبت به ترخیص کالا از انبار های گمرک نکنید هزینه دیگری به اسم دموراژ باید پرداخت شود.

محاسبه هزینه انبارداری گمرک

هزینه جریمه کد تعرفه ترخیص کالا

زمانی که تجار یا بازرگان و یا نماینده قانونی وی برای ترخیص کالا اقدام به تکمیل کردن مدارک برگه اظهار نامه کرده است باید به نکته کد تعرفه کالا و درست وارد کردن آن در برگه اظهار نامه دقت داشته باشد زیرا در صورتی که کد تعرفه کالا به درستی وارد نشده باشد و با خود کالا مطابقت نداشته باشد. طبق قوانین گمرکی جمهوری اسلامی ایران، گمرک صاحب کالا را مجرم شناخته و وی جریمه خواهد شد.

در صورت تمایل می توانید مطلبی که درباره نحوه دریافت کوتاژ برای آماده کردیم را هم بعد از خواندن این مطلب مطالعه نمایید.

فرمول نحوه محاسبه هزینه استاندارد گمرک

حقوق گمرکی که برای انجام عملیات گمرکی باید پرداخت شود شامل: ارزش کالا: سیف نرخ ارز، نرخ تعرفه  می شود.

هزینه های انبار داری از زمان ورود کالا و تحویل آن به انبار تا زمان ترخیص کالا از انبار محاسبه می شود شامل: مدت زمانی که کالا در انبار گمرک می ماند، نرخ انبار داری، وزن ناخالص بار

سود بازرگانی که شامل تمامی هزینه های گمرکی اجناس می شود: نرخ تعرفه کالا، ارزش سیف کالا، نرخ ارز

هزینه بیمه کالا بستگی به نوع بیمه و فاصله ای که کالا از مبدا تا مقصد طی می کند و همچنین میزان آسیب پذیری کالا می باشد.

ارزش سیف کالا هم بستگی به مبلغ ارزی کالا، نرخ ارز اعلام شده توسط گمرک به اضافه هزینه بیمه بررسی می شود.

برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده کالا باید ارزش سیف به اضافه حقوق ورودی کالا ضرب در شش درصد محاسبه کرد.

بیشتر بخوانید :

 

2.3/5 - (3 امتیاز)