سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) از گمرک

ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) از گمرک

بروز برخی بیمار‌ی‌ها در انسان سبب می‌شود تا بیمار به تنهایی قادر به نفس کشیدن نباشد و برای انجام این فرآیند، به کمک نیاز داشته باشد. یکی از تجهیزات پزشکی که کمک شایانی به بیمارانی که مشکل تنفسی دارند، می‌کند، دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور ریه نامیده می‌شود. پس از گسترش ابتلا به ویروس کرونا در جهان، میزان نیاز افراد به دستگاه ونتیلاتور نیز افزایش یافت. بخش عمده‌ای از نیاز صنعت پزشکی کشور ما به این محصول، از طریق واردات تامین می‌گردد و به همین سبب می‌خواهیم در مقاله امروز به شرح فرآیند ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. مشکلات تنفسی کم و بیش سبب کاهش اکسیژن و افزایش کربن دی‌اکسید خون می‌شود و همین مشکل، بیمار را در معرض آسیب به اعضای حیاتی بدن مثل قلب و مغز قرار می‌دهد. وظیفه دستگاه ونتیلاتور این است که میزان اکسیژن و کربن دی‌اکسید خون را تنظیم نموده و از بروز آسیب‌های جدی به بیمار جلوگیری نماید. سازمان ملی قلب، ریه و خون، استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی حاد، ضروری و حیاتی اعلام کرده است. پس تا به اینجا از نقش اساسی و مهم دستگاه ونتیلاتور مطلع شدیم. دستگاه ونتیلاتور از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: لوله نای، لوله خارج کننده هوای بازدم، تنظیم کننده جریان هوا و سیستم تهویه مکانیکی. این دستگاه هوای غنی از اکسیژن را به ریه‌ می‌رساند. همچنین دستگاه ونتیلاتور شامل انواع مختلفی است که براساس شدت مشکل تنفسی بیمار و شرایط محیط از آن‌ها استفاده می‌شود. انواع دستگاه ونتیلاتور شامل ونتیلاتور ماسک صورت، کیسه تنفسی دستی، ونتیلاتور داخل نایی و ونتیلاتور مکانیکی می‌باشند. با وجود مزایای بسیار، استفاده طولانی مدت از دستگاه ونتیلاتور می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون تجمع مایع در ریه، عفونت‌های سیستم تنفسی و آسیب تارهای صوتی در بیمار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه ونتیلاتور از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

واردات دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور در ایران

دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور، یکی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت پزشکی است و دستگاهی بسیار کاربردی و مهم محسوب می‌شود. پس از شیوع ویروس کرونا و افزایش بیماری‌های تنفسی، نیاز جهانی به دستگاه ونتیلاتور افزایش پیدا کرد. بخشی از نیاز صنعت پزشکی و بازار مصرفی کشورمان به انواع ونتیلاتور پزشکی از طریق واردات این محصول از کشورهای خارجی تامین می‌گردد. از آن‌جاکه صنعت پزشکی با جان و سلامت افراد جهان رابطه مستقیم دارد، تامین نیاز این صنعت به محصولات هر کشور، جزو اولویت واردکنندگان آن به شمار می‌رود. تاجران و بازرگانان ایرانی سود خوبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند.

واردات دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور در کشور ما از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، چین، سوئد، آلمان، ایتالیا و … رواج دارد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد.

قوانین مربوط به واردات دستگاه تنفس مصنوعی در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

  • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
  • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه ونتیلاتور (تنفس مصنوعی) از گمرک برابر 90192020 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اجزاء و قطعات دستگاه ونتیلاتور از گمرک برابر 90192040 است که شامل حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا می‌باشد. شما علاقمندان می‌توانید صفر تا صد مراحل ترخیص کالای خود را با راهنمایی‌ها و همیاری متخصصان ترخیص کار این شرکت با موفقیت به انجام برسانید. جهت مشاوره کاملا رایگان و درخواست همکاری در زمینه ترخیص دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :