سلطان یاقوت

مشخصات فنی کشتی ­های فله به چه صورت است؟

مشخصات-فنی-کشتی-های-فله-بر

جالب است بدانید 90% حمل­ و انتقالات بین ­المللی کالا از طریق دریا صورت می­ گیرد. با توجه به وسعت این امر، وسیله­ های نقلیه و انواع مختلف کشتی با توجه به فاکتورهایی همچون نوع بار، حجم و وزن بار، مسافت و … ایجاد شدند. یکی از مهم­ترین کشتی­ های دریایی که غالبا برای حمل محصولات فله­ ای با وزن و حجم زیاد کاربرد دارد، کشتی فله بر است. محصولات در این نوع کشتی، بدون بسته­ بندی انبار می ­شوند؛ در نتیجه در معرض آسیب­ های بیشتری نسبت به کالاهای دارای بسته­ بندی می­ باشند. جهت محافظت از این کالاها، باید نحوه ساخت و ساز انبارها در کشتی فله بر با حساسیت بیشتری انجام شود. در این مقاله هر آنچه که لازم است درباره انواع کشتی فله بر و ویژگی­ های فنی آن بدانید آورده شده است.

کشتی فله ­ای چیست و چه کاربردی دارد؟

کشتی­ های فله­ بر از پرکاربردترین و ارزشمندترین انواع وسیله ­های حمل دریایی هستند و 21% کشتی­ های به­ کار گرفته­ شده در صنعت دریایی را تشکیل می­دهند. برای جابه­ جایی انواع کالاهای حجیم، بدون بسته‌بندی، باز و به‌صورت توده‌ای و انباشته از کشتی­ های فله بر استفاده می­ شود. این کشتی­ ها به جهت اینکه اغلب کالاهای بدون بسته ­بندی و کانتینر را جابه­ جا می ­کنند، از امنیت، ظرفیت و دوام بالاتری نسبت به سایر کشتی­ ها برخوردارند. از اصلی‌ترین سازنده‌های کشتی‌های فله بر می‌توان به شرکت‌های کشتی‌سازی یونان، چین و ژاپن اشاره کرد. بیشترین تعداد کشتی‌های فله بر در آسیا ساخته شده‌اند.

انواع کشتی فله ­بر

کشتی­ های فله ­ای از نظر اندازه به 7 دسته تقسیم­ بندی می ­شوند:

 1. سایز کوچک: قابلیت جابه‌جایی ۳۵ هزار تن بار را دارند.
 2. سایز متوسط: اقابلیت جابه‌جایی ۶۰ هزار تن بار را دارند.
 3. سایز بزرگ: قابلیت جابه‌جایی ۱۲۰ هزار تن بار را دارند.
 4. سایز نسبتا بزرگ: قابلیت جابه‌جایی ۴۰۰ هزار تن بار را دارند.
 5. سایز پاناماکس: قابلیت جابه‌جایی بیش از ۴۰۰ هزار تن بار را دارند.
 6. سایز مخصوص عبور از کیپ‌ها : به­راحتی قابلیت جابه‌جایی هزاران­تن بار را دارد. استفاده از این کشتی‌ها در کانال سوئز بسیار مرسوم است و بیشتر مالکان آ­ن­ها پانامایی هستند.
 7. سایز غول­پیکر: قابلیت جابه‌جایی بیش از ۸۵۰ هزار تن بار را دارند.

انواع دیگر کشتی ­های فله­ بر عبارتند از:

 • کشتی فله بر ترکیبی
 • کشتی فله بر لیکرز
 • کشتی فله بر خود تخلیه­ کننده
 • کشتی فله بر دنده­ای
 • کشتی فله بر غیردنده­ای

 

مشخصات فیزیکی کشتی ­های فله­ بر

انبارهای کشتی­ های فله بر به دلیل امکان جا­به ­جایی بار هنگام بارگیری و حین مسیر و همچنین عدم بسته ­بندی کالاها باید به بخش­ های مختلف تقسیم­ بندی شوند. دلایل ذکر­شده لازمه اعمال مشخصات فنی خاص در ساخت این نوع کشتی­ ها را ایجاد می­ کنند. کف انبارهای کشتی­ های فله بر را مسطح می­ سازند تا وزن محصولات برای انبارها قابل هضم شود و فشار ناشی از اقیانوس­ ها را خنثی کند.

در ساخت این کشتی­ ها مخازن و تانک­ های توازن آب را در قسمت دیواره­ های بغلی قرار می­ دهند تا توازن کشتی حفظ شده و در طول مسیر کج نشود. محل قرارگیری سرنشینان و موتورخانه­ ی کشتی در انتهای آن قرار دارد و برای حفظ تعادل یک مخزن آب اضافی در قسمت ابتدای کشتی تعبیه می­ شود.

علاوه بر تنوع­ های ذکرشده، کشتی­ های فله بر از نظر توانایی بارگیری و تخلیه محصولات نیز به دو دسته تقسیم می ­شوند:

 • کشتی ­های فله بر جرثقیل­دار: در این نوع کشتی ­ها فرآیند بارگیری و تخلیه بار توسط جرثقیل­ های کشتی انجام می­ گیرد.
 • کشتی ­های فله بر بدون جرثقیل: فرآیند بارگیری و تخلیه بار به واسطه­ ی جرثقیل­ های سیار و تاسیسات بندری صورت می­ گیرد.

انبارهای کشتی­ های فله­ بر باید چه ویژگی ­هایی داشته باشند؟

تمامی انبارهای کشتی­ های فله­ ای باید ویژگی­ های زیر را داشته باشند:

 • سلامت و بهداشت

بار کشتی فله بر ممکن است جزو خوراکی­ ها و محصولات تمیز از جمله غلات یا محصولات کثیفی همچون زغال‌سنگ، کانی‌ها و سیمان باشد. بعضی از این مواد ممکن است تحت شرایط خاص با یک­دیگر واکنش دهند یا با باقی­مانده محصولات قبلی ترکیب شوند؛ بنابراین در هنگام بارگیری کالاهای جدید باید به فرآیند پاک­سازی انبارها از محصولات قبلی دقت شود. میزان این تمیزسازی به نیاز محموله جدید بستگی دارد و توسط شرکت ­های بازرسی کنترل می­ شود تا در نهایت مجوز لازم توسط آن­ها صادر شود.

 • ضدآب

از آن­جا که اغلب محصولات فله­ ای در صورت مجاورت با آب خسارت می­بینند، داخل انبارها باید به ­گونه ­ای درزگیری شوند تا به هیچ وجه آب به داخل آن­ها نفوذ نکند.

 • به­ کارگیری تجهیزات کنترل­ شده

تمام ابزار و وسایل نصب شده در داخل انبارها از جمله نردبان­ ها, حفاظ لوله ­ها, پوشش و دریچه محل جمع آوری و تخلیه فاضلاب باید از لحاظ قرارگیری در شرایط استاندارد مورد آزمایش و کنترل قرار بگیرند. این ابزار و قطعات ممکن است با وارد کردن آسیب جدی به سیستم تسمه نقاله های مخصوص انتقال محموله به داخل انبارها، باعث تاخیر در فرآیند بارگیری شوند.

توصیه­ های ضروری در هنگام بارگیری کشتی ­های فله­ بر

به طور طبیعی و ذاتی محمولات فله هنگام بارگیری تمایل شدیدی نسبت به تشکیل اشکال مخروطی دارند. یعنی اگر محمولات فله­ای در زمان بارگیری به درستی هدایت و کنترل نشوند, محصولات در داخل انبارها شکل مخروطی خواهند گرفت. به زاویه ­ای که توسط این شکل مخروطی بدست می آید زاویه تعادل و سکون می گویند که بیشتر بستگی به نوع محموله دارد.

محموله ­ای مانند سنگ آهن معمولا زاویه سنگین و تند تشکیل می ­دهد؛ درنتیجه ممکن است محموله به راحتی و آزادانه جابه جا شود. محموله ای با زاویه مخروطی (بیشتر و تیزتر) خطر جابه­ جایی بالایی دارد که این امر ممکن است حتی باعث غرق شدن کشتی شود. در نتیجه متصدیان حمل و نقل برای جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار موظفند محمولات بارگیری شده در انبارها را به ­صورت مداوم تا اتمام بارگیری, با ابزارهای مختلف دستی مانند پارو و بیل و یا بصورت مکانیکی توسط بولدوزر صاف و پخش کنند تا محموله در تمام سطح انبار پخش شود.

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)