سلطان یاقوت

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آنچه باید بدانید

قانون مبارزه با قاچاق کالا

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

یکی از موارد مهمی که تمامی تاجران و بازرگانان باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند قوانین و مقررات در خصوص قاچاق کالا و ارز است. وقتی تاجرو بازرگان نسبت به این امور آگاهی‌های لازم را داشته باشد دیگر دچار تخلف در صادرات و واردات کالا نخواهد شد و با خیال راحت می‌تواند نسبت به ترخیص کالا اقدام نماید. تجار و بازرگانانی که نسبت به این قضیه و این قوانین آگاهی‌های کافی ندارند می‌توانند از افراد آگاه و کاردان در این امور مانند ترخیص کاران و حق العمل کاران کمک بگیرند تا در زمان ترخیص و انجام تشریفات گمرکی کالا دچار مشکل نشوند.

قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ده فصل مجزا تقسیم بندی می‌شود فصل اول مربوط به تعاریف و مصادیق و تشکیلات است. در فصل دوم پیشگیری از قاچاق کالا را توضیح داده‌اند. فصل سوم در خصوص قاچاق کالاهای مجاز، مجاز مشروط و یارانه ای و ارز است. فصل چهارم این قانون در زمینۀ قاچاق کالاهای ممنوعه توضیحات ارائه کرده و در فصل پنجم شما با قوانین مبارزه با قاچاق‌های سازمان یافته و حرفه‌ای مواجه خواهید شد. در فصل ششم با جرائم مرتبط در این خصوص آشنا می‌شوید. فصل هفتم در مورد مقررات دستگاه های کاشف و کشف کالا است. فصل هشتم توضیحاتی در خصوص مراجع صالح رسیدگی کننده به جرم قاچاق داده است.  و فصل دهم مقررات عمومی در این زمینه را بیان کرده، که در ادامه این مقاله در خصوص آن‌ها توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

قاچاق کالا و ارز به طور کلی به چه معناست؟

قاچاق کالا و ارز به معنی هر فعل یا هر ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و بر اساس این قانون و یا سایر قوانین قاچاق محسوب و برای آن مجازات تعیین شده باشد. بر اساس این قانون کالای قاچاق شده در هر نقطه از کشور باشد مانند مبادی ورودی و یا محل عرضه کالا در بازار‌های داخلی در زمان کشف با افراد متخلف مطابق با قانون برخودر خواهد شد.

از دیگر مواردی که شامل قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌شود می‌توان به:

برنگرداندن کالای اظهار شده برای خروج موقت و یا اضافه کردن کالا یا کالاهایی به محموله های عبوری و ترانزیتی و یا تعویض و کاهش و افزایش این محموله‌ها اشاره کرد. اظهار کالای وارداتی با نام و علائم تجاری ایرانی بدون اجز مجوز از مراجع ذی ربط با قصد متقلبانه، عرضه کالاهای واردانی بدون شناسه کالا و شناسه رهگیری در سطح خرده فروشی و هرگونه خروج کالا از کشور برخلاف تشریفات قانونی و شرایط احراز در مراجع ذی صلاح با استناد به قرائن و امرات موجود و … را اشاره کرد.

قوانین و سیاست‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط چه کسانی تدوین می‌شود؟

سیاست‌گذاری‌ها، برنامه ریزی‌ها، هماهنگی‌ها و نظارت‌ها در حوزه‌های امور اجرایی و قوانین پیشگیری از قاچاق کالا و ارز توسط ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تدوین می‌شود. این ستاد نیز متشکل از عده ای از وزیران دادگستری و اطلاعات، امور اقتصاد و دارایی، امور خارجه و همچنین تمامی وزیران فعال در حوزه صنعت، معدن و تجارت، وزیران راه و شهر سازی و جهاد کشاورزی، نفت، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و یا معاونان ذی ربط آنان است. در این بین از نمایندگان عضو در کمسیون‌های اقتصادی و قضایی، حقوقی مجلس شواری اسلامی و رئسای سازمان‌های حکومتی دو نفر انتخاب خواهند شد.

از افراد فعال در جمع آوری و فروش املاک و مستغلات صدا و سیما جمهوری اسلامی و بازرسی کل کشور، و ریاست کل نیروی مسلح، فرماندهی نیروی انتظامی، روئسای کل بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی و موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نیز افرادی انتخاب می‌شوند.

ریاست اتاق بازرگانی صنایع و معادن کشاورزی ایران و معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضاییه همچنین نماینده تام الاختیار ریاست قوه قضاییه با ریاست جمهوری کشور و یا نماینده وی از افراد ثابت در این سیاست گذاری‌های و تدوین قوانین است.  تصمیمات گرفته شده در این جمع با امضای رئیس جمهورو یا نماینده ویژه وی در این جلسه برای تمامی دستگاه‌های حکومتی لازم الاجرا خواهد بود. و سایر دستگاه‌های مرتبط در این خصوص از جمله قوه قضاییه، نیروهای مسلح، نیروهای انتظامی و نظامی، سازمان صدا و سیما و تمامی دستگاه‌ها عضو این ستاد وظیفه دارند همکاری‌های لازم در این خصوص با دولت داشته باشند.

بیشتر بخوانید :