سلطان یاقوت

گمرک بندر چابهار(راهنمای کامل ترخیص کالا)

ترخیص کالا از بندر چابهار

بهترین راه ارتباطی با کشور هند را می توان گمرک چابهار و بندر آن نام برد. بندر چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان است که در کرانه دریای عمان قرار گرفته  و ساختار ارتباطی و موقعیت استراتژیک که دارد در شرقی ترین نقطه کشور است و با کشور های پاکستان، افغانستان هند ارتباط مطلوبی دارد. بهترین مزیت این منطقه را دسترسی بسیار آسان به آب های آزاد می توان نام برد.

رونق اقتصادی چابهار چگونه است؟

به دلیل وجود دریاچه های مرتبط به آب های آزاد در بندر چابهار درخواست ترخیص در این گمرک را بسیار بالا برده است. از همین رو به علت شرایط مناسب همه روزه درخواست ترخیص کالا بسیار بالا رفته است.

سرمایه گذاران خارجی در بندر چابهار

هند یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در منطقه چابهار می باشد که حدود 85 میلیون دلار تا کنون در این منطقه سرمایه گذاری کرده و همچین بازار بسیار مطلوبی در بندر چابهار و ایران به دست آورده است.

چین به خاطر بدست آوردن بازار در این منطقه دست به سرمایه گذاری در بندر کراچی پاکستان زده است.

سرمایه گذاری های انجام شده ای که هند در بندر چابهار انجام داده است بیشتر از زیر بناهای بندری و دریایی به ساخت انبار های مجهز و مسقف، سیلو نگه داری مایعات و غلات، احداث کارخانجات بسته بندی و خدمات پشتیبانی و لجستیک سرمایه گذاری شده است.

به علت قرار گیری چابهار در مناطق محروم تخفیف 25 درصدی نیز شامل حال سرمایه گذاران می گردد

مزیا بهره مندی از بندر چابهار چیست؟

کشور هند برای کشتی هایی که به مقصد بندر چابهار در حرکت هستند تخفیفات ویژه قائل هستند.

معافیت از پرداخت عوارض و مالیات  برای ورود ماشین آلات و مواد مصرفی تولید های منطقه نیز مزیت دیگری که مختص این منطقه می باشد.

همچنین معافیت گمرکی برای صادرات محصولات تولید همین منطقه نیز می توان یاد کرد. تخلیه و بارگیری کالا با توجه به زیر ساخت های مطلوب با سرعت چشم گیری انجام خواهد شد.

تخفیف های قابل توجه برای کانتینر هایی که با شناور به منطقه وارد می شوند. تخفیف حمل از مبدا کالا با تخفیف 10 درصدی سیف کالا محاسبه می گردد. معافیت 20 ساله برای تولیدی هایی که در این منطقه فعالیت می کنند. مابه تفاوت قیمت کالا به صورت تسهیلات و تقسیط دریافت می گردد. صدور گواهی مبدا که مورد تایید گمرک کشور نیز هست مقدور می باشد. کالا های موجود شامل عدم متروکه شدن در این منطقه می شوند. قبض انبار تفکیکی که سند محکمی برای معامله کل یا بخشی از کالا ی وارد شده است به راحتی در این منطقه صادر می شود. هزینه انبار داری به مدت سه ماه شامل معافیت می باشد.

که تمامی این حمایت ها و تسهیلات است که منطقه رونق بسیار مطلوبی گرفته است.

ترخیص کالا از بندر چابهار چگونه است؟

ترخیص کالا از بندر چابهار و تمامی مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی دیگر نیز شامل تشریفات خاصی است که در زیر به اختصار به آنها میپردازیم:

در ولهه اول باید بدانیم که ترخیص کالا چیست لازم است بدانید که به انجام کلیه امور اداری و تشریفات گمرکی، پرداخت هزینه ها، مالیات ها و عوارض جهت ورود (واردات) یا خروج (صادرات) کالا توسط خود شخص تولید کننده و سرمایه گذار یا نماینده قانونی وی انجام می پذیرد ترخیص کالا گفته می شود.

ترخیصکار کیست؟

ترخیص کار فردی است که با توجه به دانش و تخصص خود و با اتکا به علم روز به حل و فصل و پیگیری روال اداری امور ترخیص کالا  و انجام تشریفات گمرکی کالاها می پردازد ترخیص کار گفته می شود. این افراد معمولا در خود گمرکات و یا دفاتر و شرکت های ترخیص کالا فعالیت دارند و شما به راحتی می توانید با مراجعه به این دفاتر از ترخیصکاران برای ترخیص کالا مشاوره بگیرید و یا امور تشریفات گمرکی کالای خود را به آنها بسپارید.

ترخیص از کمرک:

بعد از رسیدن کالا توسط شناور یا کشتی حامل آن به انبار اداره کمرک فعالیت اصلی شروع شده که با توجه به مدارک موجود از محصولات وارده نوع حمل و مشخصات کشور و مبدا ارسالی کار ترخیص کالا شروع و پس از طی کردن تشریفات کمرکی کالا ترخیص می گردد.

نحوه محاسبه ارزش کالا ورودی:

ارزش کالای ورودی در همه اقصی نقاط کشور شامل بهای جنس به علاوه بیمه، مالیات، هزینه سیف ارزش کالا و … می باشد.

بیشتر بخوانید :