سلطان یاقوت

گمرک اردبیل و هر آنچه راجب به آن باید بدانید

گمرک اردبیل

گمرک اردبیل

اردبیل از کلان شهر های شمال غربی ایران به حساب می آید. این شهر به عنوان مرکز شهرستان اردبیل شناخته می شود و در تمامی دوره های تاریخی به عنوان مرکز ایالت آذربایجان بوده است. این شهر در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و به همین دلیل از قدیم الایام از رونق اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده است.

گمرک اردبیل و منطقه تجاری آن

همانطور که می دانید گمرک اردبیل در استان اردبیل واقع شده و منطقه آزاد تجاری  آن در این استان شامل شهر های دیگری همچون مشگین شهر، نمین، بیله سوار، پارس آباد و ….. می شود که همه این شهر ها در شمال غربی ایران قرار دارد. لازم است بدانید که ادبیل دارای 380 کیلومتر مرز با جمهوری آذربایجان می باشد.

علت راه اندازی منطقه آزاد تجاری  اردبیل چیست؟

باتوجه به این مورد که استان اردبیل در همجواری جمهوری آذربایجان قرار دارد 380 کیلومتر مرز زمینی با فاصله خیلی کم از شهرهایی که دارای منطقه آزاد هستند می باشد. و این برای مراوده های تجاری و اقتصادی با جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از دیگر اهداف راه اندازی منطقه آزاد تجاری و می توان به راه آهن اردبیل پارس آباد و بندر خشک اصلاندوز، کشت و صنعت مغان، همچنین تولید و صادارت محصولات کشاورزی اشاره کرد.

اهداف دیگری که برای راه اندازی این منطقه آزاد تجاری مورد نظر بوده از جمله: بهره بردن از قانون ارزش افزوده  برای واحد های تولیدی، آزادی کامل برای ورود و خروج سرمایه ها و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی در کنار مقررات صادرات و واردات، امور گمرکی خاص در مناطق آزاد می باشد در کنار اینها عدم نیاز به صادر کردن ویزا برای ورود و خروج اتباع از مبادی ورودی کشور از مزایای این مناطق هست.

راه های رفت و آمد کالا و مسافران اردبیل چگونه است؟

اردبیل برای رفت آمد عبور مرور افراد و همچنین رفت آمد کالاها دارای ترمینال های مسافر بری و همچنین پایانه های ترابری و راه آهن، فرودگاه بین المللی می باشد. ترمینال اردبیل یکی از بزرگترین پایانه های مسافربری می باشد و به همین دلیل به تمامی اقصی نقاط ایران اتوبوس دارد. راه آهن اردبیل میانه در طول 180 کیلومتری جنوب استان اردبیل قرار دارد بعد از آن راه آهن اردبیل- پارس آباد به طول 210 کیلومتر به جمهوری آذربایجان متصل استو کریدور شمال به حنوب را تشکیل می دهد. فرودگاه بین المللی اردبیل نیز یکی از نقاطی است که در فاصله 11 کیلومتری از شمال شرق اردبیل قرار گرفته از ایران فرودگاه روزانه پروازهای مختلفی از جمله به استامبول ترکیه و پروازهای عتبات عالیات مانند حج عمره، سوریه صورت می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک اردبیل

برای ترخیص کالا از گمرک اردبیل نیاز به ارائه قبض انبار دارید. صدور قبض انبار تا زمان ارسال مدارک و واگذاری مالکیت از فروشنده به خریدار صادر نمی شود. همچنین برای ترخیص کالا فقط  دو نفر یکی صاحب کالا دارای کارت بازرگانی و دیگری فرد ترخیص کار دارای کارت حق العملکاری می تواند اقدام نماید.

همچنین تا زمان پرداخت مالیات و تعرفه های گمرکی امکان ترخیص کالا وجود نخواهد داشت. لازم به ذکر است واردات و یا صادرات برخی از کالا نیاز به اخذ مجوز از سازمان ها و ارگانهای مخصوص دارد. در ذیل مدارک مورد نیاز برای تنظیم اظهار نامه جهت ترخیص کالا نام برده می شود:

  • کارت بازرگانی
  • اینویس
  • گواهی بازرسی
  • بیمه نامه
  • بارنامه
  • مجوزات لازم
  • پرداخت تعرفه گمرکی و مالیات
  • و ……

در زمان ترخیص کالا باید مدارکی که نام برده شده را حتما ارائه کرده تا بتوانید اظهارنامه را تنظیم کرده و به راحتی کالای خود را از گمرک ترخیص نمایید.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با نزدیک به دو دهه سابقه درخشان و بهره مندی از کادر مجرب و تحصیل کرده در زمینه تجارت و بازرگانی، راهنما شما در کلیه امور تجاری خواهد بود. از خدمات این شرکت بازرگانی می توان به مشاوره بازرگانی، ثبت سفارش، خرید کالا، انجام حوالجات بانکی، انجام کلیه تشریفات اداری گمرک و پیگیری اسناد، اخذ کلیه مجوزات لازم جهت ترخیص کالا، حمل و نقل کالا به صورت هوایی، دریایی، ریلی، زمینی و … اشاره کرد. پیشنهاد ترخیص کاران و کارشناسان ما این است که امور خود را به متخصصین آگاه در زمینه ترخیص کالا بسپارید. می توانید جهت هرگونه پرسش و پاسخ برای ترخیص کالا از گمرک اردبیل به صورت رایگان با کارشناسان ترخیص کار ما تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)