سلطان یاقوت

گمرک منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

ترخیص کالا از منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

ترخیص کالا از منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

وقتی از بندر عباس در غرب اتوبان شهید رجایی دور میشویم در کیلومتر 13 این بزرگراه چشمانمان به تابلوی ورودی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس می خورد.  این منطقه در دی ماه سال 1376 فعالیت خود را با نام منطقه ویژه معادن و فلزات رسما آغاز کرد طی مصوبه هیات رئیسان مورخ اسفند ماه سال 1383 به منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تغییر نام داد. بعد از آن نیز به واسطه فعالیت های که در آن انجام می شد عبارت ویژه نیز به اسم این منتطقه اضافه گردید و نهایتا به منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نام گذاری گردید و تا به حال با همین نام فعالیت خود را ادامه داده است.

وسعت این منطقه چقدر است و موقعیت جغرافیایی آن در کجا قرار گرفته شده است؟

طی برنامه ریزی های انجام شده وسعت کل مجموعه با توجه به تقسیم بندی های چهارگانه (جنوبی، شمالی، میانی و توسعه) 5000 هکتار تخمین زده شده است که در حال حاضر 2000 هکتار از این اراضی در حال بهره برداری می باشد و 3000 دیگر در شرف بهره برداری بعد از گذراندن مرحله فراهم کردن زیر ساخت های لازم می باشد.

موقعیت جغرافیایی منطقه از شمال به ستاره خلیج فارس و هرمز (کوه های فولادی فاز 8 پالایشگاه) از جنوب به آب های آزاد خلیج (اسکله های بارگیری مواد نفتی) از سمت غرب به بندر شهید رجایی و از شرق به نیروگاه توانیر شهر بندعباس محصور شده است.

اهداف این منطقه چیست و فعالیت های عمرانی آن چگونه است؟

می توان بزرگترین هدف منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت تکمیل زیر ساخت پیش بینی شده خواند و خاطر نشان کرد که در این امر مهم فعالیت ها بسیار مطلوب به انجام رسیده است. همچین رشد اقتصادی منطقه و افزایش فرصت شغلی برای بومیان منطقه از دیگر دغدغه های این منطقه اقتصادی می باشد. افزایش توان صادرات و ایجاد توانایی رقابت در بازار های نیز هدف بزرگ و نزدیکی است که این منطقه برای خود ترسیم کرده و نسبت به محقق شدن آن فعالیت های مطلوبی را انجام داده است.

از عمده فعالیت های منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره برداری از فاز جنوبی این منطقه و ساخت ساختمان های اداری منحصر به فرد
 • تکمیل حصار کشی منطقه میانه
 • ساخت هتل پنج ستاره برای اسکان مسافران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی
 • ایجاد لوله کشی آب و احداث کارخانه آب شیرین کن برای منطقه
 • ساخت پل روگذر و وصل نمون آن به بزرگراه شهید رجایی
 • و احداث خط ریل مختص منطقه ویژه اقتصادی

شایان ذکر است با مستقر شده عمده فعالان صنعتی مادر نظیر آلومینیوم، فولاد و …. همکاری در صادرات این محصولات و واردات مواد اولیه مورد نیاز این کارخانجات آن را تبدیل به قطب صنایع فلزی و مواد معدنی کرده است.

چشم انداز 10 ساله این منطقه چگونه پیش بینی می شود؟

همان طور که گفته شد با توجه به تبدیل شدن منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به قطب صنایع فلزی و وابستگی های خود با برنامه ریزی های انجام شده می توان تا سال 1410 به بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی انرژی در خاوریانه میانه تبدیل شود.

همچنین با توجه به نوع خدماتی که منطقه در سرویس دهی به صنایع دارد به بزرگترین منطقه در تخلیه و بارگیری مواد معدنی به صورت فله ای و غیره می شود و لذا به بزرگترین تولید کننده حامل های انرژی الکترونیکی تبدیل خواهد شد.

همچنین با بزرگتر شدن مجموعه چشم انداز ارائه خدمات به کشور های حاشیه خلیج فارس مانند عربستان، يمن، اردن، سوريه، فلسطين و تاجيكستان را دارند.

مزایا و نقاط قوت این منطقه اقتصادی کدام است؟

 • دسترسی به خلیج فارس که مهمترین نقطه استراتژیک در منطقه از نظر دسترسی به آب های آزاد
 • نزدیکی به فرودگاه بین المللی بندر عباسی
 • دسترسی مناسب به خطوط ریلی کشور
 • وجود زیر ساخت های دریایی همچون دسترسی آسان به بنادر شهید رجایی و باهنر همچنین وجود اسکله با ظریفت تخلیه و بارگیری حدود 15 میلیون تن به صورت سالیانه
 • همجواری با بزرگترین پالایشگاه های نفت گاز همچون فاز هشتم، ستاره خلیج و هرمز با توان تولید روزانه یک میلیون بشکه
 • ایجاد زیر ساخت و دریافت مجوز دولتی جهت انتقال گاز از خط هفتم خطوط سراسری (صلح به منطقه)

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با دو دهه سابقه در امر صادرات و واردات در خدمت شماست. کارمندان این شرکت با تخصص و تجربه ای که در کار خود دارند می توانند کالای شما را در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص نمایند و شما از این بابت که سر وقت کالایتان از گمرک ترخیص می شود آسوده خاطر خواهید بود. از جمله خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان ” مشاوره بازرگانی، خرید کالا، حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه، ترخیص کالا از کلیه  گمرکات، ثبت سفارش و … ” می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص کال از گمرک منطقه اقتصادی بندر امیر آباد می توانید با کارشناسان شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت کاملا رایگان تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :