سلطان یاقوت

گمرک سرخس (راهنمای کامل)

گمرک سرخس

گمرک سرخس

شهرستان سرخس یکی از سهرستان های استان خراسان رضوی می باشد. این شهرستان در شمال شرقی ترین قیمت ایران قرار دارد به همین دلیل با کشور هم مرز ایران در شمال شرق یعنی ترکمنستان هم مرز بوده و دارای گمرک فعال در این منطقه می باشد.

در گمرک سرخس و شهرستان سرخس منطقه ویژه ای نیز راه اندازی شده که می توان از آن به عنوات منطقه ویژه اقتصادی خراسان رضوی نام برد. در این منطقه اقتصادی تمرکز اصلی برای ساده تر کردن فرآیند های تجاری می باشد. به همین دلیل در این منطقه اقتصادی قوانین و مقررات مبادلاتی برای تجارت و بازرگانی کالاها خیلی راحتتر و آزادانه تر می باشد و تجار از پرداخت انواع تعرفه های ترخیص کالا، انواع تشریفات ارزی، عوارض های گمرکی و ….. به نسبت ترخیص کالا از گمرک های اصلی معاف می باشند.

حال این سوال پیش می آید که منطقه اقتصادی چیست؟

لازم است بدانید که مناطق اقتصادی راه اندازی شده در ایران دارای محدوده جغرافیایی مشخصی می باشند که معمولا در مبادی های وردی و خروجی کشور قرار گرفته اند. این مناطق به منظور راححتر کردن جذب سرمایه های داخلی و خارجی راه اندازی شدهو به ایجاد بستر مناسب برای فعالیت های صنعتی و تولید و تجاری کمک می کند. این کار موجب افزایش صادارت کالاها و همچنین ارائه بهترخدمات به تجار و بازرگانان می شود و همچنین حضور فعال ما را در بازارهای منطقه ای و بین المللی نمایان می کند.

راه های ارتباطی به گمرک سرخس

همانطور که می دانید در منطقه گمرک سرخس راه آهن مشهد، سرخس، تجن قرار دارد که این راه آهن باعث اتصال ایران به ترکمنستان می شود و به نقطه صفر مرزی می رسد. این راه آهن از داخل منطقه اقتصادی سرخس می گذرد به همین دلیل موجبات ارتباط و اتصال با کشور های آسیای مرکزی را به کشور های اروپایی برقرار کرده و به عنوان مهمترین مزیت این گمرک و منطقه اقتصادی آن به حساب می آید. فرودگاه بین المللی سرخس نیز یکی دیگر از راه های ارتباطی برای تجار  وبازرگان در این منطقه می باشد. داشتن راههای بینالمللی هوایی یکی از مهمترین و ضروری ترین راه های ارتباطی در مناطق اقتصادی به خصوص مناطقه اقتصادی و گمرک سرخس می باشد. فرودگاه بینالمللی سرخس در محدوده گمرکی و همچنین منطقه ویژه اقتصادی این منطقه قرار دارد. این فرودگاه در نقطه صفر مرزی قرار دارد و به همین دلیل برای ورود و خروج کالا ها ترافیک هوایی نداشته و تجار به راحتی می توانند برای تجارت و بازرگانی ( واردات و صادرات کالا ) از گمرک سرخس و منطقه اقتصادی  و راه های ارتباطی و زمینی و هوایی بهره مند شوند.

مزیت های گمرک سرخس و منطقه اقتصادی آن

گمرک سرخس همانطور که گفته شد یکی از گمرکاتی است که به دلیل داشتن راه آهن راه ارتباطی به کشور های اروپایی نیز دارد و به همین دلیل دارای مزیت های زیادی برای ترخیص کالا می باشد از جمله مزیت های این گمرک و منطقه اقتصادی آن می توان به: نگهداری امانی کالا، تسریع و تسهیل در دستیابی به کالا برای نزدیک کردن صحنه فعالیت صاحبان کالا اعم از مواد اولیه، ماشین آلات و سایر کالاهای ساخته شده با مصرف کنندگان داخلی به منظور پشتیبانی از تولید داخلی کشور، پردازش کالا یا ایجاد تغییرات در آن برای تحصیل ارزش افزوده با استفاده از امکانات بالقوه، فراهم نمودن تسهیلات لازم جهت دستیابی خریداران عمده داخلی به کالاهای مورد نیاز خود در این مناطق، نزدیک کردن بازارهای تجاری منطقه ای و بسط و توسعه تجارت خارجی کشور و همچنین ایجاد عرصه فعالیت‌های تجاری منطقه ای با توجه به بازارهای کشورهای آسیای میانه، قفقاز و ماوراء قفقاز، ارتباط با کشورهای آسیایی و اروپایی و سایر نقاط و بهره برداری مفید از این بازارها با استفاده از تسهیلات ترانزیت داخلی و خارجی صادرات و صادرات مجدد، جذب سرمایه و امکانات داخلی و خارجی برای موارد فوق‌الذکر به منظور نیل به اهداف مورد نظر با رعایت قوانین و مقررات مربوط و …. اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)