سلطان یاقوت

گمرک خرمشهر (راهنمای کامل ترخیص کالا)

گمرک خرمشهر

گمرک خرمشهر

خرمشهر در جنوب استان خوزستان قرار دارد و شهر بندری نیز محسوب می گردد. این گمرک در همسایگی خلیج فارس و هم ما بین رودخانه اروند رود و کارون قرار گرفته است.

به واسطه قرار گیری در دلتای اروند رود محیطی باتلاقی و پست دارد. به واسطه همسایگی با کشور عراق و بندری بودن موقعیت استراتژیک قابل تاملی در اختیار دارد.

معرفی گمرک خرمشهر

اگه از کمرگ شهید رجایی به عنوان بزرگترین گمرک کانتری یاد کنیم گمرک خرمشهر در رتبه دوم بعد از شهید رجایی قرار دارد و از نظر وسعت جزء بزرگترین گمرکات خلیج فارس محسوب می گردد. به واسطه موقعیت جغرافیایی مطلوبی که دارد قبل از شروع 8 سال جنگ تحمیلی 80 درصد واردات از این مرز و گمرک ترخیص می شد ولی بعد از جنگ و حوادث ناشی از جنگ که در این منطقه رخ داد مقدار واردات گاه بیشتر نمود پیدا می کرده البته در حال حاضر با حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری های انجام شده جایگاه مطلوبی در بین گمرکات دارد.

گمرک خرمشهر توانایی ترخیص روزانه 4000 الی 6000 تن کالا را داراست و به صورت تخصصی لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه را نیز ترخیص می کند.

امکانات بندر خرمشهر

وجود زیر ساخت دریایی، خطوط ریلی مجزا و محورهای ارتباطی مطلوب به تمامی نقاط کشور توجه تجار و سرمایه گذران را  برای ترخیص کالا از این گمرک به خود جلب نموده است.

قرار گیری بندر خرمشهر در منطقه آزاد و تجاری اروند به واسطه وجود تخفیف 25 درصدی در سود بازرگانی موجب شده تا تجار بیشتر برای ترخیص از این گمرک استفاده کنند.

تجهیزات به روز و مطلوب جهت بارگیری و تخلیه کالا سرعت عمل این امر را بالا برده و برای تجار و سرمایه گذارانی که وقت برایشان ارزشمند می باشد بسیار مطلوب و مفید به فایده می باشد.

مزایا ترخیص از بندر خرمشهر

به واسطه داشتن مرز آبی و زمینی با کشور عراق عمده ترازینت های این کشور که درخواست کننده ای آن بسیار زیاد می باشد از این مرزو گمرک انجام می شود.

همان طور که می دانید عراق کشوری در حال توسعه و مصرف کننده نیز می باشد که با تمرکز تجار و سرمایه گذاران به روی این موضوع و تامین مواد مصرفی این کشور میتواند از لحاظ اقتصادی بسیار ارز آوری نمایند.

انبار های موجود در این گمرک بسیار مجهز می باشد. انبار مسقف و بلند که در صورت نیاز وجود سردخانه و گرم خانه برای نگه داری کالا های خاص از آنها استفاده نمود.

دیگر مزیت این گمرک سیستم حمل و نقل و تخلیه و بارگیری سریع از انبار به کشتی و تریلر است به صورتی که سرعت عملکرد بسیار بالایی دارند.

مورد بعدی که می توان به آن اشاره نمود این است که تسهیلات ویژه ای که در اختیار تولید کننده همین منطقه برای صادرات کالاهای تولید شده در اختیارشان قرار می گیرد.

بعد از قرار گیری در لیست مناطق آزاد تجاری قوانینی تدوین گردید که قوانین اشتغال نیروی انسانی معروف بود طی این وضع قانون شرایط ویژه ای همچون بیمه و مزایا خاص برای نیروی انسانی مشغول در این منطقه مقرر گردید.

انتقال ارز در این گمرک بدون هیچ محدودیتی قانونی قابل انجام می باشد. فعالیت در این گمرک چه بازرگانی و چه تولید شامل معافیت مالیاتی بین 15 تا 30 سال می باشد که خود مزیتی قابل توجه می باشد.

به واسطه قرار گیری در منطقه ازاد تجاری برای تولید کنندگانی که نیاز به نیروی کار اتباع دارند صدور روادید به راحتی و بدون بروز هیچ مشکل قانونی انجام می گردد.

تولید کنندگانی که در این منطقه مستقر هستند می توانند تمامی مواد اولیه، ماشین آلات و لوازم یدکی خطوط تولید خود را به بدون عوارض کمرگی وارد و ترخیص نمایند.

بندر خرمشهر یکی از مجهزترین و بروز ترین سیستم های شناوری کشور را دارد و انتقال محموله های سنگین تجاری که از راه آبی به این بندر می رسد بسیار آسان و با سرعت بالا انجام می پذیرد همچنین تجهیزات مدرن برای تخلیه و بارگیری و همچینین انتقال به انبار ها بسیار مطلوب می باشد.

نزدیک ترین دسترسی مناطق آزاد تجاری جنوب کشور به کشور های عراق، کویت و کشورهای آسیای مرکزی بندر خرمشهر و کمرگ این بندر می باشد.

از طرف دیگر بندر خرمشهر روزانه پذیرای مسافران (توریست) بسیار زیادی می باشد که همین امر این بندر را به یکی از بزرگترین بنادر مسافری جنوب کشور نیز تبدیل کرده است.

روش خروج از گمرک خرمشهر

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر همچون دیگر گمرک های کشور دارای شرایط و ظوابط خاص خود می باشد که آگاهی از این شرایط می تواند در صرفه جویی وقت و هزینه ها بسیار مهم باشد. از همین رو مشاوران و متخصصان ترخیص کالا در شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیش از 20 سال در زمینه ترخیص کالا آماده خدمت رسانی به تجار سرمایه گذاران و تولیدکنندگان گرامی می باشد.

بیشتر بخوانید :