سلطان یاقوت

گمرک اراک (راهنمای کامل ترخیص کالا)

ترخیص کالا از گمرک اراک

اراک کلان شهری در مرکز ایران است و مرکز استان مرکزی نیز می باشد. و از نظر جمعیت هجدهمین شهر بزرگ ایران شناخته می شود.

اراک از نظر تولیدات صنعتی چهارمین شهر صنعتی ایران نیز می باشد و علت آن وجود برخی صنایع مادر در منطقه است. دارا بودن 20 واحد تولیدی و قرار گیری صنایع تولید انرژِی در این استان به طوری است که 80 درصد انرژی تولیدی در کشور را به دوش می کشد.

از صنایع تولیدی این منطقه می توان به بزرگترین خانه تولید بنزین، بزرگترین مجموعه تولیدی کمباین، بزرگترین واحد تولید لوکوموتیو و واگن و بزرگترین واحد تولید جرثقیل در خاورمیانه اشاره کرد.

موقعیت گمرک اراک

همان طور که گفته شد اراک با پتاسیل موجود در خود به یکی از قطب های صادرات در ایران مبدل گشته است و این گمرک سالیانه بخش زیادی از این تولیدات را به اقصی نقاط جهان صادر می نماید.

گمرک اراک با توجه به تولیداتی که در منطقه خود دارد، نیاز به زیر ساختی مجهز و با کیفیت چه برای محصولاتی که آماده صادرات هستند و چه برای محصولاتی که به این گمرک وارد می شوند را دارند با توجه به همین مهم انبار های وسیع و مجهز و همچنین مسقفی را آماده نموده تا تجار و سرمایه گذاران از آن بهره مند شوند.

دو گمرک فعال در این استان گمرک اراک و گمرک ساوه می باشد. که صادرات و وارادات به صورت موقت و قطعی و همچنین امور اداری مرتبط به کارنه تیر و امانت پستی و امور مسافربری نیز در کمرگ اراک پیگیری می شود. لازم به ذکر است که کمرگ اراک دارای واحد مستقل قضایی است که در صورت مواجه با موارد قاچاق کالا و ارز و مشکلاتی از این قبیل می تواند سریعا تشکیل پرونده داده و برای ارجا به دادسرا آمادگی های لازم را انجام دهد. ولی گمرک ساوه می تواند. همچنین این گمرک امور مرتبط به واردات و صادرات، کارنه تیر مبدا و مقصد صادر می نماید البته این کمرگ نیز مانند اراک دارای واحد مستقل قضایی می باشد.

محور های ارتباطی اراک

اراک با توجه به مرکزیتی که در ایران دارد ارتباط مطلوبی با پایتخت و همچین مرز های آبی خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر دارد.  همچین با توجه به قرار گیری در آزاد راه بین المللی 5 ایران به شاه راه ترانزیتی ایران نیز معروف می باشد.

وجود فرودگاه بین المللی نیز در اراک و فاصله بسیار اندک با گمرک بهره برداری از مسیر های هوایی را نیز آسوده کرده همچینن خط ریل که مرتبط به کل خط ریلی ایران است و به صورت خاص خط ریلی وجود دارد که به مرز خسروی عراق منتهی می گردد.

حجم واردات گمرک اراک

گمرک اراک در سال های گذشته با میانگین واردات 100 میلون دلار در سال جایگاه مطلوبی در بین دیگر گمرک ها دارد که عمده این واردات از کشور امارات با سهمی بالغ بر 43 میلیون دلار و کشور چین با سهم 19 میلیون دلاری ترکیه، آلمان و هند با میانگین 6 میلون دلار در سال و کشور های عراق، ایتالیا، مالزی و ….

مدارک مورد نیاز برای انجام اموری گمرکی در اراک چیست؟

بعد از ورود کالا به گمرک اولین موردی که نسبت به ترخیص کالا در کمرگ انجام می پذیرد پرداخت عوارض گمرکی مطابق تعرفه هر محصول می باشد. البته گفتنی است که معافیت و تسهیلات مختلفی در این کمرگ شامل اجناس می شود که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت سلطان یاقوت و ترخیص کاران مجرب این شرکت ارتباط برقرار نمایید. بعد از پرداخت عوارض باید نسبت به دریافت مجوزات لازم اقدام فرمایید. نکته ای که در ترخیص کالا بسیار حائز اهمیت می باشد این است که  دریافت قبض انبار تا زمان ارسال مدارک از فروشنده به خریدار امکان پذیر نمی باشد. که در خصوص صدور مجوز ها باید اظهار نامه ای تنظیم گردد که موارد زیر را شامل می شود.

 • بارنامه
 • پیش فاکتور
 • فاکتور خرید
 • فهرست عدل بندی
 • گواهی مبدا
 • بیمه نامه
 • اسناد بانکی
 • ترخیصیه
 • گواهی بازرسی
 • کارت بازرگانی
 • و مجوزات مربوطه

که پیشنهاد می شود برای تنظیم اظهار نامه که کاری تخصصی می باشد به ترخیص کاران مجرب مراجعه فرمایید که شرکت سلطان یاقوت این خدمات را در اختیار شما دوستان عزیز قرار می دهند. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره می توانید با شماره های 09121995406 و 02128111034 تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)