سلطان یاقوت

ترخیص بادام از گمرک

ترخیص بادام از گمرک

ایران جزو اصلی‌ترین صادرکنندگان بادام در جهان است و گاهی نیز واردات این محصول برای ایجاد تنوع در بازار مصرفی، توسط فعالان تجاری صورت می‌گیرد. از این رو می‌خواهیم در این مقاله به یکی از مهم‌ترین فرآیندهای تجاری، یعنی ترخیص بادام از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت بوده و از اهمیت بالایی برای واردکنندگان و صادرکنندگان بادام برخوردار است. بادام نام گیاه درختی بومی ایران و مناطق اطراف است که در کشورهای زیادی در جهان کشت و پرورش می‌یابد. میوه بادام جزو گروه شفت یا میوه‌های آلویی دسته‌بندی شده که مانند دیگر محصولات این خانواده مثل آلو و گیلاس، دارای یک پوشش بیرونی و گوشتی است که در یک پوشش سخت ضخیم، چرمی و سبز خاکستری که بدنه نامیده می‌شود قرار دارد. درون این بدنه سبز رنگ، پوسته‌ای مشبک، سخت و چوبی قرار گرفته که این بخش نیز بذر خوراکی یا هسته آن را فرا می‌گیرد که مغز بادام نام دارد. مغز بادام طعم مطلوب و خواص بی‌شماری دارد و به همین علت مورد توجه مصرف کنندگان در سراسر جهان واقع شده است. در ادامه مقاله به شرح موضوع نحوه تجارت و ترخیص بادام از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

تجارت بادام در ایران

تجارت در زمینه بادام در جهان بطور گسترده رواج داشته و تاجران و بازرگانان زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بادام در جهان عبارتند از: آمریکا، اسپانیا، سوریه، ایتالیا، ایران و … .

کشور ما در زمینه تولید انواع بادام از اوضاع خوبی برخوردار است و 8% از باغات ایران به تولید بادام مشغول هستند. کاشت و پرورش بادام ایرانی در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خراسان (شمالی، رضوی و جنوبی)، فارس، آذربایجان شرقی، کرمان، مرکزی، زنجان و … صورت می‌گیرد.

تولیدکنندگان بادام در ایران، بخشی از محصولات خود را با رعایت استانداردهای جهانی و همچنین بسته‌بندی‌های مناسب، به بازارهای بین‌المللی عرضه کرده و سود چشمگیری از این طریق نصیبشان می‌گردد.

صادرات بادام از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل قطر، امارات، کویت و عمان انجام می‌شود. همچنین کشورهای روسیه، هندوستان، کشورهای اروپایی از جمله آلمان و کشور ترکیه نیز مشتریان بادام ایرانی به حساب می‌آیند.

دلیل پرطرفدار بودن بادام ایرانی را می‌توان مرغوبیت بالا و همچنین طبیعی بودن شرایط کشت این محصول در کشورمان عنوان کرد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات بادام در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص بادام از گمرک

بادام جزو دسته‌ بندی مواد غذایی قرار می‌گیرد و از این رو، ترخیص کاری که قصد ترخیص بادام از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام نماید.

ترخیص بادام از گمرک به اخذ مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار و مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات نیاز دارد.

همچنین جهت تخصیص ارز در این زمینه، باید مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی دریافت شود.

از آن‌جا که بادام جزو گروه کالایی 4 دسته‌بندی می‌شود، برای ترخیص این محصول از گمرک، باید مجوز فنی از دفتر مقررات صادرات و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان) جمع آوری شود.

تعرفه گمرکی برای ترخیص بادام

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بادام درون غلاف سخت (با پوست) برابر 08021100 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بادام بدون غلاف سخت (مغز بادام) برابر 08021200 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بادام از گمرک

ترخیص بادام از گمرک، جزو امور تخصصی است و شامل پیچ و خم‌های بسیار است و تنها با راهنمایی‌ و همیاری متخصص ترخیص کار باتجربه و معتبر انجام‌پذیر خواهد بود. شرکت سلطان یاقوت، با بهره‌مندی از کادر نیروهای ترخیص کار زبده و کاربلد، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا می‌باشد. در صورتی که قصد ترخیص بادام از گمرک را دارید، برای مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

  • ترخیص مغز بادام ایرانی از گمرک
  • ترخیص مغز بادام مامایی از گمرک
  • ترخیص مغز بادام سنگی از گمرک
  • ترخیص مغز بادام ربیع از گمرک
  • ترخیص مغز بادام کوهی از گمرک

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)