سلطان یاقوت

ترخیص فینیشر آسفالت نو و مستعمل از گمرک

ترخیص فینیشر آسفالت

آسفالت کردن جاده‌ها و معابری که محل گذر وسایل نقلیه می‌باشند با اهدافی مانند تامین آرامش راننده و سرنشینان، جلوگیری از آسیب دیدن ماشین به دلیل گرد و خاک یا ناهموار‌ی‌های سطح جاده‌ای، افزایش سرعت و امنیت حرکت خودروها و برداشتن موانع و خطراتی که چرخ‌های وسایل نقلیه را تهدید می کنند امروزه از الزامات راه‌سازی است. به همین منظور ماشین‌آلات خاصی طراحی و تولید شدند که فینیشر آسفالت یکی از مهم‌ترین این وسایل است. از این وسیله برای ساخت آسفالتی صاف و بدون هرگونه ترک خوردگی، فرورفتگی یا برآمدگی استفاده می‌شود. واردات و ترخیص ماشین‌آلات نو و مستعمل در کشور ما از قوانین خاصی پیروی کرده و مشروط به اخذ مجوزهای تعیین شده از سوی اداره گمرک است. جهت آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد فینیشر آسفالت و قوانین لازم برای ترخیص آن از گمرک، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

فینیشر آسفالت چیست و چه کاربردی دارد؟

فینیشر آسفالت یکی از ماشین‌آلات مهم راه‌سازی است که از آن برای پخش آسفالت و یکدست‌سازی آن روی سطح جاده استفاده می‌شود. طرز کار این ماشین بدین صورت است که ابتدا ماده اولیه آماده توسط کامیون‌های حمل بار (آسفالت و سیمان) به درون مخزن دستگاه فینیشر آسفالت تخلیه می‌شوند. عامل انتقال دهنده این مواد به قسمت جلویی ماشین، بخشی به نام پمپ هیدرولیک است. پیش از این که عملیات اصلی ،یعنی ریختن آسفالت بر روی زمین توسط ماشین فینیشر، صورت بگیرد لازم است برای جلوگیری از سرد شدن آسفالت، شمشه در کوره‌ای که داخل ماشین تعبیه شده، گرم شود. سپس آسفالت از قسمت جلویی دستگاه روی زمین ریخته و توسط صفحه‌ی تعبیه شده در این قسمت با ضخامت یکسان پخش و یکدست سازی می شود. در نهایت آسفالتی که به صورت نواری و با پهنا و ضخامت تنظیم شده توسط اپراتور روی سطح مورد نظر پخش شده‌ است، به وسیله یک غلتک کوچک در دستگاه فینیشر، فشرده و محدود می‌شود. اما این فشرده‌سازی اولیه است و شکل نهایی این عملیات، توسط غلتک بزرگ‌تری صورت می‌گیرد. از ماشین فینیشر در عملیات‌های راه‌سازی مانند ساخت و یا تجدید ساخت خیابان‌ها، اتوبان‌ها، جاده‌ها، باند فرودگاه، پارکینگ‌ها و دیگر معابر عبور وسایل نقلیه ماشینی استفاده می‌شود.

فینیشر آسفالت از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

فینیشر آسفالت شامل دو نوع فینیشر چرخ لاستیکی و فینیشر چرخ زنجیری می‌شود که این ماشین از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

  • کشش: این بخش نیروی محرک را برای بخش‌های دیگر وسیله تامین می‌کند و شامل قطعاتی از جمله مخزن، غلتک‌های گردان، نقاله و حلزونی می‌باشد.
  • اتو: این بخش توسط تراکتور کشیده می‌شود و به‌دنبال تراکتور و روی مخلوط آسفالت ریخته‌شده حرکت می‌کند و شامل قطعاتی از جمله صفحۀ اتو، مرتعش‌کننده، گرم‌کن، قسمت کنترل ضخامت و کنترل حد نهایی (حد بالایی) می‌باشد.

 

واردات فینیشر آسفالت نو و مستعمل در ایران

در حال حاضر، واردات خودرو امری انحصاری است و مجوز ثبت سفارش حقیقی و حقوقی در کشور ما تنها به دارندگان نمایندگی رسمی اعطا می‌شود. واردات این محصول به کشور ما اغلب از کشورهای چین، آلمان، کانادا، امارت و ترکیه صورت می‌گیرد.

دو شرط اصلی برای واردات فینیشر آسفالت مستعمل یا دسته دوم از گمرک عبارتند از:

  • اول این که آن کالا در خاک جمهوری اسلامی تولید نشود.
  • دوم آنکه، در صورت تولید، تولید کننده توان تامین به کل کشور را نداشته باشد.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص فینیشر آسفالت نو و مستعمل از گمرک

جهت واردات و ترخیص فینیشر آسفالت از گمرک، دریافت مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه الزامی است:

  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل (دسته دوم)
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی جهت تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا
  • نیاز به نمایندگی رسمی

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فینیشر آسفالت نو و مستعمل از گمرک

کد تعرفه جهت ترخیص فینیشر آسفالت نو با قدرت 110 اسب بخار و کمتر از گمرک برابر 84791011 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 26 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص فینیشر آسفالت مستعمل با سال ساخت پنج سال و کمتر با قدرت 110 اسب بخار و کمتر از گمرک برابر 84791012 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص سایر فینیشرهای آسفالت با قدرت 110 اسب بخار و کمتر از گمرک برابر 84791019 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 26 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص فینیشر آسفالت از گمرک

شخصی که اقدام به واردات و ترخیص ماشین‌آلات نو یا مستعمل از جمله فینیشر آسفالت می‌نماید، باید از تجربه و اطلاعات بالایی در این زمینه برخوردار باشد؛ چراکه اینگونه عملیات‌ها بسیار تخصصی و حساس بوده و کوچک‌ترین اشتباهی در مراحل انجام آن‌ها، پیامدهای جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. شرکت سلطان یاقوت با بهره‌مندی از نیروهای ترخیص کار رسمی زبده و کاربلد، آماده همکاری با تاجران و بازرگانان عزیز در فرآیندهای تجاری مربوط به فینیشر آسفالت می‌باشد. برای اخذ مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل کنید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)