سلطان یاقوت

ترخیص آناناس از گمرک

ترخیص آناناس

کشور ایران از نظر آب و هوایی برای رشد و پرورش انواع میوه‌ها مساعد است و صنعت کشاورزی در این کشور، رونق بسیاری یافته است. از آنجا که در ایران تولید داخلی پاسخگوی نیاز به تمامی میوه‌ها به جز میوه‌های خاصه مناطق گرمسیری می‌باشد، واردات انواع میوه به جز آناناس، موز، انبه و نارگیل به کشورمان ممنوع اعلام شده است. واردات آناناس و کمپوت آناناس به دلیل عدم تولید داخلی، هر ساله حجم زیادی از سهم وارداتی کشورمان را به خود اختصاص داده است. ترخیص این میوه و مشتقات آن از گمرک، نیازمند انجام آزمایشات و دریافت تاییدیه بهداشت از وزارت جهاد کشاورزی است. همچنین دیگر ضوابطی نیز جهت وارد کردن این محصول به کشور ما تعریف شده است که خروج آناناس از گمرک، مشروط به رعایت آن‌هاست. برای مثال محموله آناناس وارداتی جهت کنترل‌های کیفی و صدور مجوز استاندارد، باید مدتی در گمرک قرنطینه شود. جهت اطلاع از سایر قوانین مربوط به واردات آناناس و همچنین اطلاعات لازم جهت ترخیص آن از گمرک، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خواص آناناس برای سلامتی انسان

مصرف میوه آناناس در شکل‌های مختلف آن خواص بی‌نظیری داشته که سبب مصرف فراوان آن توسط انسان‌ها شده است؛ برخی از مهم‌ترین این خواص عبارتند از:

 • پیشگیری از بروز التهابات پوستی به دلیل وجود مقادیری از آنتی اکسیدان در این میوه؛
 • تامین انرژی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن؛
 • داشتن فیبر بالا و در نتیجه کنترل وزن و بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کنترل میزان قند خون نیز به صورت طبیعی؛
 • کند کردن روند پیری سلول‌های پوستی؛
 • کنترل نشانه‌های حساسیت به خصوص حساسیت‌های فصلی؛
 • کنترل فشار خون؛
 • جلوگیری از ایجاد انواع سرطان از جمله سرطان گوارشی (معده و روده)، سرطان پروستات و سرطان کلون؛
 • پیشگییر و کنترل بروز دیابت.

واردات آناناس در ایران

آناناس از جمله 4 میوه گرمسیری است که واردات آن به کشور ما به دلیل عدم وجود تولید داخلی، ممنوع نمی‌باشد. رشد و پرورش میوه آناناس ملزم به وجود شرایط اقلیمی گرمسیری است به همین دلیل بیشترین میزان تولید آن که به صورت بوته‌ای می‌باشد در کشورهای گرمسیری آسیایی و آفریقای جنوبی صورت می‌گیرد.

تاجران ایرانی همواره به دنبال تامین بازار داخلی از این میوه پرطرفدار هستند و بیشترین حجم آناناس وارداتی از کشور ما از سوی کشورهای فیلیپین، مالزی، هندوستان، تایلند و آفریقای جنوبی صورت می‌گیرد.

تجارت آناناس در جهان

آناناس میوه استوایی شیرینی است که در کشورهای مختلف طرفداران فراوان داشته و بیش از 168 کشور، این میوه را خریداری و مصرف می‌نمایند. بیشترین میزان تولید آناناس در جهان به کشورهای آمریکای جنوبی، آمریکای لاتین و آسیای شرقی در حوزه اندونزی و مالزی اختصاص یافته است که از این بین کاستاریکا، فیلیپین، هلند، بلژیک و ایالات متحده به ترتیب توانسته‌اند بیشترین میزان صادرات آناناس جهان را به خود محدود نمایند. از طرفی دیگر، 4 کشور در جهان وجود دارند که بیش از نیمی از واردات آناناس در جهان را انجام داده‌اند؛ این کشورها عبارتند از: ایالات متحده هلند اسپانیا و انگلستان.

آناناس نیز مانند سایر کالاها ضوابط قرنطینه‌ای داشته و برای بسته‌بندی و باربری آن، استاندارهایی تعیین شده است. برای واردات میوه آناناس، تعداد ۶ عدد یا ۴ عدد از این میوه، بسته به اندازه میوه ها، داخل کارتن های مقوایی بسته بندی می‌شود. صادرات آناناس در کنار صادرات سیب درختی اهمیت پیدا می‌کند. برای مبادلات تجاری میوه آناناس، درخصوص وزن هر میوه و هر کارتن حامل این میوه استانداردهایی تعریف شده است.

مجوزات لازم جهت ترخیص آناناس از گمرک

جهت ترخیص آناناس و مشتقات آن (کمپوت آناناس، آب‌میوه آناناس، اسانس آناناس و…) از گمرک، دریافت مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه الزامی است:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاوزی-اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز

 

تعرفه گمرکی ترخیص آناناس

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص میوه آناناس از گمرک برابر 08043000 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص کمپوت آناناس در ظرفی که حداقل سه کیلوگرم گنجایش داشته باشد برابر 20082010 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص کمپوت آناناس در سایر حجم‌ها برابر 20082090 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص آب میوه آناناس برابر 20093900 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص اسانس خوراکی آناناس برابر 33021090 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

* واحد اندازه‌گیری جهت محاسبه حقوق گمرکی تمامی تعرفه‌های بالا برابر Kg  می‌باشد.

شرایط قرنطینه‌ای واردات میوه آناناس از بنادر جنوبی کشور

 

1- اخذ گواهی بهداشت نباتی معتبر از وزارت کشاورزی کشور مبداء که در قسمت A.D (توضیحات اضافی) آن عاری بودن محموله از آفات و بیماری‌های ذیل مورد تاکید قرار گرفته باشد.

 

 1. 1. Bactrocera kirki 2. Unaspis citri
 2. 3. Dysmicoccus brevipes 4 Phenacoccus maderensis
 3. 5. Dysmicoccus brosduvalii 6. Pseudococcus jackbeardsleyi
 4. 7. Saccharicoccus sacchari 8. Parasaissetia nigra
 5. 9. Ceratocyctis paradoxa 10. Cryptophlebia leucotrea
 6. 11. Eudocima fullonia 12. Thecla basilides
 7. 13. Planococccus njalensis

 

توجه:

درج اسامی علمی آفات فوق در گواهی بهداشت نباتی کالای مذکور الزامی است و در غیر اینصورت به دلیل نقص مدارک از ترخیص کالا جلوگیری و مسئولیت هر گونه ضرر و زیان به عهده وارد کننده خواهد بود.

3- ضدعفونی میوه های وارداتی در کشور مبداء با گاز متیل بروماید به مقدار 32 گرم در متر مکعب برای مدت 6 ساعت در دمای 21 درجه سانتی گراد و درج مشخات آن در گواهی بهداشت مربوطه .

4- ارائه نسخه اصلی گواهی بهداشــت نباتی کشور مبداء بامشخصات مندرج دربند یک ، دو و سه این شرایط و سایر مدارک لازم به کارشـناسان قرنــطینه نباتی درهنگام بازدید محـموله درگمرک الزامی است و درغیراینصورت از ترخیص کالا جلوگیری و مسئولیت هر گونه ضرر و زیان به عهده وارد کننده خواهد بود.

5- چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت زا تشخیص داده شود در صورتی که بتوان به تشخیص مامور قرنطینه با رعایت ضوابط مربوطه، آلودگی را از بین برد، محموله به هزینه صاحب کالا ضدعفونی می شود و در غیر این صورت، محموله عودت یاامحاء خواهد شد. (توضیحا چنانچه آلودگی قرنطینه ای مشاهده شود مطابق ضوابط بین المللی کالا عودت یا امحاء میگردد.)

6- پاساوان محموله به گمرکات داخلی صرفآ بعداز بررسی و تایید مدارک مورد نیاز در مرز ورودی مجاز خواهد بود.

7- حمل محموله از کشور مبداء به کشور مقصد بایستی به صورت یکسره انجام شده و هرگونه تخلیه و بارگیری مجدد در کشور ثالث مورد قبول نمی‌باشد.

تذکر: شرایط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در خصوص با مسائل قرنطینه نباتی صادر شده و وارد کننده موظف به رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات می باشد.

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص آناناس از گمرک

واردات و ترخیص اصولی و درست آناناس به شکل میوه تازه و کمپوت، برای تاجران ایرانی همواره پر سود بوده است؛ اما این سودآوری مشروط به استخدام و بهره‌مندی از مشاوره و خدمات نیروهای شرکت ترخیص کار معتبر است. شما تاجران و بازرگانان گرامی می‌توانید انجام فرآیندهای تجاری از جمله ترخیص کالاهای خود را در کوتاه‌ترین زمان و با صرف کم‌ترین هزینه به شرکت سلطان یاقوت بسپارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص آناناس از گمرک، با شماره‌های درج شده در زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (2 امتیاز)