سلطان یاقوت

ترخیص کالا با کارت پیله وری (مزایا و نحوه استفاده از آن)

ترخیص کالا با کارت پیله وری

ترخیص کالا با کارت پیله وری به افرادی که 3 سال در یکی از مناطق مرزی سکونت داشته باشند تعلق می گیرد و با آن می توانند به تجارت بپردازند.

کارت پیله وری چیست؟

همانطور که گفته شد افرادی که در بخش های مرزی کشور به صورت سه سال مداوم ساکن هستند طبق ماده 211 قانون مدنی که برای خرید و فروش کالا می باشد می توانند نسبت به دریافت کارت پیله وری اقدام نمایند و به مبادلات مرزی در چهارچوب قوانین  ماده 20 کتاب مقررات صادرات و واردات بپردازند.

تفاوت کارت پیله وری با کارت بازرگانی در چیست؟

از مهمترین تفاوت های ترخیص کالا با کارت پیله وری با کارت بازرگانی این است که کارت پیله وری فقط به افرادی که سه سال ساکن شهرهای مرزی باشند تعلق می گیرد و اعتبار آن یکساله است اما هر کس که مدارک مورد نیاز را داشته باشد می تواند برای دریافت کارت بازرگانی اقدام نماید و با آن به تجارت و بازرگانی، صادرات و واردات کالاهای مخلف بپردازد.

اعتبار کارت پیله وری چقدر است؟

لازم است بدانید که کارت پیله وری توسط اداره بازرگانی همان شهر مرزی صادر می شود و مدت اعتبار آن از زمان صدور یک سال است. از فواید کارت پیله وری می توان به این نکته اشاره کرد که در این یک سال فرد مرز نشین به راحتی  و با کمترین مدارک درخواستی از گمرک می توان به تجارت و بازرگانی و صادرات و واردات کالا بپردازد.

بیشتر بدانید: آیا می دانید ترخیص کالا با مجوز قرنطینه شامل چه اجناسی می شود؟ برای خواندن این مطلب، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ترخیص کالا با مجوز قرنطینه

اعتبار کارت پیله وری

بازارچه های مشترک مرزی کشور؟

همانطور که می دانید تجارت و بازرگانی دارای قوانین و مقرراتی است در بازارچه های مشترک مرزی هم با رعایت اصول و قوانین پیله وری منعقد شده بین دو کشور می توانید به تجارت و بازرگانی، صادرات و واردات کالا بپردازید. اهالی مرز نشین کشور ها با داشتن کارت پیله وری می توانند اقدام به واردات و صادارت محصولات کشور خود نمایند. یک از مزایای ترخیص کالا با کارت پیله وری این است که برای ترخیص نیازی به تنظیم اظهار نامه و ارائه مدارک دیگری از جمله پروفرما و اینویس، بیمه نامه و …. نخواهید داشت و فقط فاکتور خرید و فروش کفایت می کند.

قوانین کارت پیله وری چیست؟

حتما به این نکته توجه داشته باشید که ترخیص کالاهای قطعی با کارت پیله وری انجام می گیرد.یعنی فقط کالاهایی که به صورت قطعی به صادرات و واردات آن اقدام می کنید تشریفات ترخیص قطعی آنها با کارت پیله وری قابل انجام است. همچنین با کارت پیله وری می توان به تجارت و بازرگانی تمامی کالاها موجود در بازارچه های پرداخت به غیر از کالاهای ممنوعه، برخی از کالاها نیز تحت شرایط خاصی می توان به صادرات و واردات آن اقدام کرد. همچین مالیات کارت پیله وری نیز باید توسط فرد پیله ور پرداخت شود.

نحوه استفاده از کارت؟

با توجه به پاراگراف های قبلی در خصوص نحوه استفاده از کارت پیله وری باید گفت که با استفاده از این کارت می توان به ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی و به طور کلی صادرات و واردات تمامی کالاهایی که در بازرچه های مرزی هست اقدام کرد. برای ترخیص کالاها با کارت پیله وری به غیر از فاکتورخرید و فروش به هیچ مدرک دیگری نیاز نیست مگر کالاهایی که برای ترخیص و واردات و صادرات با کارت پیله وری مشروط به داشتن مجوز می باشند. برای دریافت اطلاعات در این خصوص باید به کتاب قوانین و مقررات صادرات و واردات سال جاری  مراجعه نمایید.

نحوه استفاده از کارت پیله وری

اجاره کارت پیله وری؟

خیلی از مرز نشینان به دلیل نداشتن سرمایه کافی برای تجارت و بازرگانی، صادرات و واردات کالا اقدام به اجاره کارت پیله وری خود می کنند. این اقدام به ضرر فرد پیله وری که کارت به نام وی است می باشد. معمولا قیمت کارت پیله وری برای اجاره تجار و بازرگانان خیلی کمتر از کارت بازرگانی می باشد اما لازم است بدانید که برخی از مرزنشنان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه و اجاره دادان کارت های پیله وری خود مجرم شناخته می شوند و مجبور به پرداخت جریمه و یا تحمل حبس می شوند. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص کالا با کارت پیله وری می توانید به سایت کارت پیله وری مراجعه نمایید.

در ادامه اطلاعات ارزشمندی در مورد ترخیص کالا با کارت بازرگانی را برایتان آماده کردیم که از شما دعوت می کنیم از این مطلب هم بازدید نمایید.

بیشتر بخوانید :

 

3/5 - (4 امتیاز)