سلطان یاقوت

ترخیص بازوی فرمان از گمرک

ترخیص-بازوی-فرمان-از-گمرک

سیستم تعلیق خودرو متشکل از اجزایی است که جزو مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی سیستم مکانیک خودرو محسوب می‌شود. در واقع می توان گفت، آرامشی که راننده و مسافران در حین حرکت خودرو تجربه می‌کنند، به لطف وجود سیستم تعلیق خودرو در بخش شاسی آن است. وظیفه دیگر این سیستم جلوگیری از تحلیل رفتن قطعات بدنه خودرو در برابر تکان‌ها و ضربات وارده می‌باشد. جالب است بدانید هنگام نقد و بررسی خودرو و همچنین هنگام ارزش‌گذاری و خرید خودروی مناسب، یکی از اساسی‌ترین مواردی که بررسی می‌شود سیستم تعلیق آن است. بازوی فرمان یکی از اجزاء تشکیل دهنده سیستم تعلیق خودروست و وظایف خاصی برعهده دارد. در ادامه مقاله به شرح اهمیت و ویژگی سیستم تعلیق در خودرو و همچنین اطلاعات لازم در خصوص ترخیص بازوی فرمان خودرو از گمرک پرداخته‌ایم.

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو و کاربرد آن

سیستم تعلیق خودرو یا فنربندی خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده که بخشی از شاسی خودرو بوده و با تمام بخش‌های زیرین خودرو به نوعی در ارتباط است. وظیفه قطعات اصلی این سیستم که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، برقراری ارتباط بین چرخ‌ها با محور جلو و عقب، شاسی‌ها و زمین یا بطور کلی ارتباط میان جاده و خودرو است. سیستم تعلیق خودرو در فرآیندهایی مانند هدایت خودرو، شتاب گیری، و ترمز نقش کلیدی دارد. تصور یک خودرو بدون سیستم تعلیق امکان‌پذیر نیست، چراکه اگر سیستم تعلیق وجود نداشت عمر خودرو و قطعات آن به دلیل شدت ضربات وارده از جاده بسیار کوتاه می‌شد.

یک سیستم تعلیق خودروی ایده آل باید سه نقش اساسی خود را به درستی ایفا کند:

 • جلوگیری از انتقال تکان‌های خودرو به بدنه و کابین: خودروهای سواری به علت حرکت در سطح جاده‌های ناهموار یا دست اندازها، همواره ارتعاشات و نوساناتی تولید می‌کنند. به منظور جلوگیری از آسیب این تکانه‌ها به قطعات خودرو، سیستمی در شاسی آن تعبیه می‌شود که وظیفه آن جذب ضربه‌ها و جلوگیری از انتقال آن‌ها به بدنه خودرو است به‌گونه‌ای که نوسانات میرا شوند. بدنه هر خودرو متشکل از اتاقک، شاسی و تمام متعلقات آن می‌باشد که سرنشینان در بخش اتاقک آن ساکن هستند. در نتیجه یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت شود، فراهم‌کردن آرامش این سرنشینان از جمله راننده خودرو در طول مسیر است.
 • پایداری خودرو در جاده: ارتقاء عملکرد چرخ‌ها و ایجاد اصطکاک مناسب لاستیک آن‌ها با سطح جاده و ایجاد چسبندگی مناسب که موجب سهولت کنترل خودرو می‌شود از دیگر نقش‌های اساسی سیستم تعلیق است.
 • حفظ تعادل خودرو: سیستم تعلیق باید هنگام حرکت سبب بهبود سواری و افزایش قابلیت هدایت و کنترل خودرو توسط راننده شود. بدین صورت که با تغییر میزان وزن وارد شده به هر چرخ و تغییر نقطه ثقل خودرو، تعادل آن حفظ شود. اگر این نکته رعایت نشود، با ورود به پیچ‌ها پایداری خودرو متزلزل شده و از مسیر منحرف می‌شود. حفظ تعادل خودرو به صورت ثابت و تنظیم تقسیم وزن آن میان چرخ‌ها به گونه‌ای که تعادلش حفظ شود از دیگر وظایف سیستم تعلیق است.

بازوی فرمان خودرو چیست؟

سیستم تعلیق خودرو از اجزاء متعددی تشکیل شده است که نبود هر کدام عملکرد آن را مختل می‌سازند. از آنجا که انواع سیستم تعلیق بنابر کاربرد آن‌ها زیادند، قطعات گوناگونی در هر کدام به کار می‌رود که ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند؛ اما قطعات اساسی که لازمه هر سیستم تعلیق هستند عبارتند از:

 •  رینگ و لاستیک
 •  فنرها
 •  دمپر یا کمک فنر
 •  میل تعادل یا میل موجگیر
 •  میل رابط
 •  سیبک
 • بوش
 • طبق
 •  استارت

علاوه بر این قطعات، اجزاء دیگری هستند که ممکن است در سیستم‌های تعلیق مختلف کم و زیاد شوند و شامل بازوی آزاد، بازوی خمیده، بازوی پیت-من، بازوی دنباله‌دار، بازوی فرمان اکسل، میله‌ الصاقی، میله‌ پن-هارد، شاه پین و بازوی کنترل می‌باشند. پس بازوی فرمان یکی از قطعات تشکیل‌دهنده سیستم تعلیق خودروهاست که در جهت ایفای درست وظایف سیستم تعلیق خودرو، در آن به کار می‌رود.

صادرات و واردات بازوی فرمان

در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های صادرکننده قطعات و لوازم یدکی خودرو در کشورهای حوزه اروپای غربی از جمله آلمان و فرانسه، کشورهای شرق آسیا از جمله کره‌ی جنوبی، چین و ژاپن و اخیرا امارات متحده عربی و دبی قرار دارند.

در سال‌های اخیر، بیشترین حجم واردات لوازم یدکی خودرو از جمله بازوی فرمان به ایران به ترتیب از کشورهای چین، کره جنوبی، ترکیه‌، ژاپن، امارات متحده عربی، دبی و… صورت گرفته است.

مجوزهای لازم جهت ترخیص بازو فرمان خودرو

جهت ترخیص بازو فرمان خودرو از گمرک، اخذ مجوزهای زیر لازم است:

 • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو-بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل

 • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی جهت ترخیص بازو فرمان خودرو

کد تعرفه جهت ترخیص بازو فرمان خودروهای سواری و وانت از گمرک  87089421 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

کد تعرفه جهت ترخیص بازو فرمان خودروهای سنگین از گمرک 87089429 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص بازوی فرمان خودرو از گمرک

واردات و ترخیص لوازم یدکی و قطعات خودرو از گمرک سالانه توجه تاجران زیادی را جهت تامین نیاز تولیدکنندگان داخلی به خود جلب می‌کند. موفقیت در امر ترخیص قطعات خودرو از جمله بازوی فرمان، در گرو بهره‌مندی از تجربه و دانش ترخیص کار یا حق العمل کار گمرک است. شرکت سلطان یاقوت با کادر مجرب متخصصین ترخیص کار قادر است شما تاجران گرامی را در تحقق اهداف تجاری خود همیاری نماید. جهت مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص انواع کالا از جمله بازوی فرمان از گمرک با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406  – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)