سلطان یاقوت

ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک

ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک

مفصل مصنوعی به وسیله‌ای اطلاق می‌شود که به جای مفصل طبیعی خراب شده در بدن انسان قرار می‌دهند تا بتواند به عنوان مفصل جایگزین، عملکرد آن را درون بدن اجرا کند و مهم‌ترین عمل مفصل، ایجاد امکان حرکت دو یا چند استخوان در کنار یکدیگر است. مفصل مصنوعی جزو وسایل پزشکی به حساب آمده و تامین نیاز صنعت پزشکی کشور به آن ضروری می‌باشد. بخش زیادی از نیاز بازار مصرفی ایران به این قبیل وسایل از طریق واردات از کشورهای خارجی تولیدکننده تامین شده و به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. کاربرد اصلی مفاصل در بدن انسان و حیوانات، پشتیبانی از حرکت دو استخوان و نگه‌داری آن‌ها در کنار یکدیگر است. با گذشت زمان به دلیل بروز ساییدگی (آرتروز) و یا بیماری‌های روماتیسیم، مفصل طبیعی خراب شده و غضروف آن از بین می‌رود. در این شرایط حرکت استخوان‌های متصل به آن به سختی صورت گرفته و دردآور خواهد بود. در موقعیتی که داروهای ضد التهاب و مسکن پاسخگو نباشند، پزشک تصمیم می‌گیرد تا از مفصل مصنوعی در بدن بیمار استفاده کند تا مشکل خشکی مفصل و محدودیت‌های حرکتی ناشی از آن حل شوند. مفصل‌های مصنوعی در اشکال مختلف و بسته به نوع مفصل اصلی در صنعت پزشکی مورد کاربرد گسترده قرار گرفته و جنس آن‌ها عمدتا از فلز، سرامیک و یا پلاستیک است. مفصل‌های فلزی معمولا از آلیاژهای فلزی محکم و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند تا همانند استخوان عمل کرده و در برابر نیروهای وارده، با استخوان‌ها هماهنگ عمل کند. این هماهنگی ساختاری، موجب دوام بیشتر استخوان و مفصل مصنوعی در کنار یکدیگر خواهد شد. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک خواهیم پرداخت.

واردات مفصل‌های مصنوعی در ایران

سالانه مقادیر بالایی ارز صرف واردات انواع مفصل‌های مصنوعی از مبداء کشورهای سوئیس، امارات متحده عربی، آلمان، فرانسه، کره، آمریکا، ترکیه و … می‌شود.

قوانین مربوط به تجارت مفصل مصنوعی در ایران

 • ورود آلات و وسایل ردیف 9021 تعرفه موکول به موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند (ه) تبصره 7 قانون بودجه سال 14011 کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک

در ایران همانند سایر کشورهای جهان، تمام کالاها و محموله‌های وارداتی و صادراتی باید توسط سازمان خاصی کنترل شوند تا تجارت در زمینه آن‌ها مطابق با قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده از سوی کشور باشد. این اداره در ایران، گمرک نام داشته و وظیفه‌ی کنترل محموله‌های تجاری و صدور یا عدم صدور مجوز ترخیص کالا را برعهده دارد. ترخیص کالا به معنای انجام تشریفات گمرکی برای عبور کالا از گمرک است. به شخصی که وظیفه ترخیص کالا را به نمایندگی از تاجران و بازرگانان برعهده می‌گیرد، ترخیص کار یا کارگزار رسمی اداره گمرک اطلاق می‌شود که از گواهی‌نامه‌ای به نام کارت بازرگانی برخوردار است.

یکی از کلیدی‌ترین مراحل ترخیص کالا، که اشتباه در آن منجر به طولانی شدن عملیات ترخیص و بروز سایر مشکلات می‌شود، مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه است. ترخیص کار پس از تشخیص درست تعرفه گمرکی کالای مورد نظر خود، به لیست مجوزات لازم برای ترخیص کالا دست پیدا میکند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک را دارد موظف است جهت اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف حیوانی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی برای ترخیص مفصل‌های مصنوعی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص مفصل‌های مصنوعی برابر 90213100 است که از حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 21 برخوردار بوده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص مفصل‌های مصنوعی از گمرک

ترخیص مفصل مصنوعی از گمرک، فعالیت تجاری تخصصی و حساس در کشور ماست که اگر در طی مراحل آن اشتباهی از سمت ترخیص کار صورت بگیرد، پیامدهایی همچون تاخیر در زمان ترخیص کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های اضافی در پی خواهد داشت. به همین دلیل همکاری با ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان، اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان دارد. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها فعالیت در زمینه امور بازرگانی از جمله ترخیص کالا، آماده ارائه خدمات به فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و توانای این شرکت، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 • ترخیص مفصل مصنوعی زانو
 • ترخیص مفصل مصنوعی لگن
 • ترخیص مفصل مصنوعی ران
 • ترخیص مفصل مصنوعی سیمانی
 • ترخیص مفصل مصنوعی غیرسیمانی

بیشتر بخوانید :