سلطان یاقوت

ترخیص موم زنبور عسل از گمرک

ترخیص موم زنبور عسل از گمرک

موم زنبور عسل یکی از محصولات طبیعی است که تجارت آن در کشورهای جهان صورت گرفته و در صنایع غذایی، آرایشی و دارویی کاربرد دارد. به دلیل رواج تجارت در این زمینه در کشورمان، موضوع این مقاله را به شرح فرآیند ترخیص موم زنبور عسل از گمرک اختصاص داده‌ایم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. زنبورهای جوان کارگر دارای 4 جفت غده در زیر شکم خود هستند که موم زنبور عسل به وسیله ترشحات مایع این غدد ساخته می‌شود. ساخت موم درون کندو صورت گرفته و پس از قرار گرفتن موم در معرض هوای درحال جریان، موم مایع دارای یک پوسته کدر می‌شود و استحکام آن نیز بیشتر می‌شود و درنهایت یک موم کامل و غلیظ شکل می‌گیرد. زنبورها از موم برای لانه سازی کندوی خود استفاده نموده و هندسه کندو زنبورها این ویژگی را در اختیار آنها قرار می‌دهد که بیشترین فضای ذخیره سازی را با حداقل میزان موم درون کندوی خود داشته باشند .غدد سازنده موم در زنبورهای کارگر، پس از افزایش سن و همچنین گوار طولانی مدت و عسل‌سازی، دچار آتروفی شده و دیگر قادر به تولید موم نمی‌باشد. از این رو وظیفه موم‌سازی در جامعه زنبورهای عسل، عمدتا برعهده قشر جوان این جمعیت بوده که این چرخه تولید هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه تجارت و ترخیص موم زنبور عسل در ایران، ادامه مقاله را از دست ندهید.

کاربرد و ویژگی‌های موم زنبور عسل چیست؟

از ویژگی‌های بارز موم زنبور عسل طبیعی می‌توان به خالص بودن، رنگ طلایی روشن، ضدآب بودن، قابلیت اشتعال، خواص ضدعفونی کنندگی، فاسد نشدن و برخورداری از رایحه خاص اشاره کرد. موم تازه به شفافیت شیشه و بدون رنگ است که در نتیجه جویدن و ترکیب با گرده توسط زنبورهای کارگر کندو کدر و تیره می‌شود. اگر مقادیر زیادی روغن گرده و بره موم در موم زنبور عسل وجود داشته باشد، حتی می تواند به قهوه ای تیره تبدیل شود.

خاصیت براق کنندگی موم عسل سبب شده تا از آن به عنوان افزودنی غذایی استفاده شود. همچنین برای تولید پوشش کپسول‌های ژلاتینی و نرم قرص‌ها ممکن است از این ماده استفاده شود. استفاده از موم عسل در ترکیبات آدامس نیز جزو کاربردهای آن به شمار می‌رود. امروزه از این ماده در محصولات آرایشی و مراقبت پوستی استفاده می‌شود.

تجارت در زمینه موم زنبور عسل در ایران

در کشور ما صادرات و واردات موم زنبور عسل رواج دارد. موم‌های تولید شده در ایران، بسیار باکیفیت و مرغوب بوده و به همین دلیل به عنوان یک کالای صادراتی، توانسته است سبب وارد شدن مقادیر بالایی ارز به کشورمان شود. صادرات موم زنبور عسل از ایران، به مقصد کشورهای ترکیه، آذربایجان، عراق و کشورهای حوزه ی خلیج فارس صورت می‌گیرد.

همچنین کمبودهای موجود در بازار مصرفی کشور ما به موم زنبور عسل از طریق واردات از کشورهای چین، آلمان، ترکیه و … تامین می‌گردد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات موم زنبور عسل در ایران

ورود و ترخیص موکول به رعایت مفاد ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی و … مصوب سال 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزهای مربوط به ترخیص موم زنبور عسل از گمرک

صدور مجوز ترخیص کالاهای تجاری از سمت اداره گمرک صورت می‌گیرد. این اداره دستورالعمل‌های خاصی را در خصوص ترخیص کالاهای گوناگون مشخص نموده که عمل به آن‌ها از وظایف ترخیص کار است. ترخیص کالا امری پیچیده و تخصصی بوده که به تجربه و دانش کافی نیاز دارد و اگر این فرآیند بدون تسلط بر قوانین حاکم بر آن صورت بگیرد، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل تاخیر در خروج کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های مازاد افزایش می‌یابد. بنابراین اداره گمرک برای جلوگیری از بروز این مشکلات و صرفه جویی در زمان، انجام مراحل ترخیص کالا را تنها از سوی افراد مورد تایید خود یا همان ترخیص کار رسمی گمرک، مجاز می‌داند. قبول شدگان در آزمون حق العمل کاری، گواهی نامه‌ای تحت عنوان کارت بازرگانی را دریافت نموده و با در دست داشتن آن، می‌توانند به نمایندگی از تاجران و بازرگانان اقدام به انجام امور گمرکی نمایند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص موم زنبور عسل از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع غیرفلزی جهت تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی برای ترخیص موم زنبور عسل

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص موم زنبور عسل برابر 15219010 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص موم زنبور عسل از گمرک

تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص موم زنبور عسل از گمرک را دارند، می‌توانند برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان و همچنین همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)