سلطان یاقوت

راهنمای ترخیص اسباب بازی از گمرک

ترخیص اسباب بازی از گمرک

ترخیص اسباب بازی از گمرک

اسباب بازی از محصولاتی است که به طور گسترده و در حجم‌های بالا از گمرک ترخیص می‌شود اما لازم است بدانید که ترخیص اساب بازی به این سادگی نبوده و قوانین و مقررات ویژه خود را دارد. در این مقاله به شما قوانین و مقررات لازم را توضیح خواهیم داد تا در زمان ترخیص کالا به مشکل نخورده و بتوانید کالا را به راحتی از گمرک ترخیص نمایید، در ادامه به ما همراه باشید.

قوانین و مقررات ترخیص اسباب بازی از گمرک

اسباب بازی به دلیل اینکه به طور مستقیم با کودکان و نوجوانان سر و کار دارد از گونه کالاهای خاص به شمار می رود که دارای قوانین و مقررات به ظاهر پیچیده و در عین حال ساده است که شرکت‌های تخیص کالا و یا افرادی که برای ترخیص این نوع از کالا از گمرک اقدام می‌کنند باید مورد توجه قرار دهند. از جمله قوانین و مقرراتی که باید برای ترخیص اسباب بازی مورد توجه قرار گیرد داشتن مجوز از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. همچنین واردات اسباب بازی از سال 82 مشمول دریافت مجوز استاندارد نیز شد بنابراین برای ترخیص این کالا باید نسبت به دریافت مجوز استاندارد نیز اقدام نمایید.

مجوز استاندارد و بهداشت

با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف‌های قبلی ارائه شد کلیه اسباب بازی‌های وارداتی ملزم به داشتن مجوز استاندارد هستند. اما این نکته را نیز باید مد نظر داشته باشید که بهداشت اسباب بازی‌ها نیز یکی از موارد مهم بوده و باید به آن‌ها توجه کرد اگر اسباب بازی دارای هولوگرام و یا شناسنامه نباشد برای اطمینان از از ایمنی کالا باید نمونه‌ای آن را برای تست و بررسی به آزامایشگاه های گمرک فرستاد تا از نظر سلامت در ایمنی کامل باشند و مشکلی برای کودکان و نوجوانان کشورمان به وجود نیاورند.

چه نوع اسباب بازی هایی از گمرک ترخیص می‌شود

تمامی اسباب بازی هایی که دارای مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجونان و مجوز استاندارد و بهداشت باشند می‌توانند از گمرک ترخیص شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به:

  • ماشین‌های بازی
  • ماشین‌های کنترلی
  • بازی‌های فکری
  • اساسب بازی‌های چرخ دار
  • سازه‌های چوبی
  • کالاسکه‌های نوزاد
  • وسایل بازی مااند تاب و سرسره
  • عروسک‌های بازی
  • خرس‌ها
  • و…

این نوع از اسباب بازی‌ها با داشتن مجوزهای مورد نیاز به راحتی می‌توان از گمرک ترخیص کرد اما برخی از اسباب بازی‌ها را نمی‌توان از گمرک ترخیص نمود که در ادامه به توضیح خواهیم داد.

واردات چه نوع از اسباب بازی هایی ممنوع است؟

همانطور که می‌دانید در ایران یکسری از قوانین وجود دارد و واردات اسباب بازی‌هایی که مغایر با این قوانین باشد ممنوع اعلام شده است برای مثال می‌توان به اسباب بازی‌ها و عروسک‌های باربی اشاره کرده که واردات این قبیل از اسباب بازی‌ها در شمار اسباب بازی‌های غیر مجاز بوده و واردات آن‌ها ممنوع است. همچنین برخی از عروسک‌های برهنه که اندام جنسی را نشان داده و یا برخی دیگر از اسباب بازی ها که رواج خشونت می دهند و برای اعصاب و روان کودکان و نوجوانان مناسب نمی باشد ممنوع اعلام شده است.

تعرفه گمرکی برای ترخیص اسباب بازی

برای واردات اسباب بازی به ایران باید تعرفه گمرکی آن را بدانید تا در زمان ترخیص کالا در اظهار نامه به کار برید. لازم است بدانید که در هنگام تکمیل فاکتور و اظهار نامه تمامی اقلام اسباب بازی را باید نام ببرید و فقط از کلمه TOYS یا اسباب بازی استفاده نکنید. کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اسباب بازی در ردیف 950300 می باشد و کد تعرفه گمرکی برای ترخیص عروسک ها در ردیف 95030020 قرار دارد.

گمرکات مخصوص اسباب بازی ها کدامند

برخی از گمرکات به طور اختصاص به ترخیص برخی از کالاها می پردازند و به راحتی می توان برای ترخیص کالا از آن گمرکات اقدام کرد. برای ترخیص اسباب بازی می توان به طور مستقیم از گمرکات بوشهر، هرمزگان و خوزستان، گمرک شهید باهنر، گمرک خرمشهر، گمرک چابهار، گمرک فرودگاه امام، گمرک گناوه، گمرک شیراز، گمرک اصفهان، گمرک قشم، گمرک بندر انزلی، گمرک جلفا، گمرک مشهد و ….  اقدام کرد. زیرا نمایندگان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به صورت ثابت در آنجا مستقر هستند و به راحتی می‌توانند خدمات مربوط به مجوز کانون پرورش فکری کودکان را به شما تجار عزیز ارائه کرده تا شما بتوانید به راحتی برای ترخیص کالا اقدام نمایید.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :